reklama

Jak naučit děti, aby si čistily zuby správně

Jak naučit děti, aby si správně čistily zuby? Poradí MDDr. Lucie Králová.

Foto: Isifa/Thinkstock

První zoubky stejně vypadnou, proto se nemusí čistit ani ošetřovat... To si bohužel ještě stále někteří rodiče myslí. Omyl!

O chrup je třeba pečovat, sotva se první zoubek prořeže. Jak naučit děti, aby si čistily zuby správně? Poradí MDDr. Lucie Králová.

Zkažené zuby bolí

"Zkažené zuby působí dětem bolest, ať už při kousání, nebo při reakci na studené či teplé jídlo," varuje zubařka. "Navíc ve chvíli, kdy zkažený zub vytrhneme, mají ostatní zuby tendenci jeho místo zaplnit a mezeru uzavřít. Začnou se posouvat a stálý zub potom nemá prostor pro prořezání, což do budoucna může znamenat léčbu rovnátky."

Doporučujeme: Zuby plné kazů: Zhnusit dětem sladkosti? Stačí čistit!

Chybějící zub může také způsobit problémy při mluvení, nehledě na to, že dítěti se zkaženými zuby se budou ostatní posmívat kvůli vzhledu.

Jak udržet zoubky zdravé

Abychom zubnímu kazu předešli, je důležité dodržovat správné stravovací návyky: jíst méně sladkého, pít během dne obyčejnou vodu nebo neslazený čaj a hlavně si dobře zuby čistit. Čištění by mělo probíhat vždy ráno i večer, nejlépe za dohledu rodičů. Děti totiž často zapomínají čistit zuby zevnitř a na nedostupných místech.

Faktem je, že čištění zubů představuje pro většinu dětí (i dospělých) nudu. Jak jim ji zpestřit? Můžete vyzkoušet sonický zubní kartáček. Ten vyčistí chrup efektivněji, protože s dítětem komunikuje: Dává mu signál, že už jsou zuby čisté a že může přejít na další část chrupu, a po vyčištění zahraje melodii.

Vhodným doplňkem ke kartáčku je potom příjemná pasta na zuby a ústní voda. Ta se hodí hlavně pro menší děti, protože je učí proplachovat a nepolykat zubní pastu.

Podívejte, jak správně čistit zuby:

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Nekašlat, nesmát se: Únik moči ničí život. Zbavte se ho

Mladší muž a starší žena: Může to fungovat?


"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama