reklama

Znáte svůj vaječníkový věk? Zjistí, zda máte ještě čas

Odkládáte těhotenství? Raději si zjistětě, kolk máte ještě času.

Foto: ISIFA/Thinkstock

V době, kdy se učilo, že vajíčka se ženám tvoří ve vaječnících každý měsíc, byl průměrný věk matek v Česku při narození dítěte 25 let. V současnosti se těhotenství často odkládá na pozdější dobu.

Ve skutečnosti se holčičky už narodí se všemi vajíčky, které mají k dispozici na reprodukci pro celý život. Ve vaječnících jsou přítomná každé ve vlastním folikulu. Žádná nová vajíčka ani folikuly již nevznikají. Se stoupajícím věkem se však snižuje kvalita uvolňovaných vajíček i jejich počet.

Myslet na budoucnost

Tím se ale snižuje i šance na otěhotnění. Určit ovariální rezervu, tedy počet životaschopných vajíček v těle. pomůže moderní laboratorní test AMH (Antimülleriánský hormon). Žena tím zavčas získá potřebné informace k rozhodnutí, zda je těhotenství ještě vhodné odkládat.

Doporučujeme: Testosteron u žen: Jedna z příčin neplodnosti

"Vyšetření doporučujeme všem ženám, které plánují těhotenství ve vyšším věku i těm, které mají v rodině zkušenost s předčasnou menopauzou (před pětačtyřicátým rokem života). Využívá se také u pacientek po operaci vaječníků, u žen s těžkou endometriózou či po chemoterapii," říká Zdeňka Tondlová, vedoucí laboratoře klinické biochemie a hematologie AeskuLab.

Máte ještě rezervu?

Podle lékařky optimální hodnota AMH značí dostatečný počet zdravých vajíček, při nízkém AMH je naděje na přirozené otěhotnění malá, ale stále je zde možnost umělého oplodnění. U žen s velmi nízkými hodnotami se nejčastější přistupuje k využití vajíček od anonymní dárkyně.

Test a případnou léčbu neplodnosti by měla podstoupit každá žena, která se o početí neúspěšně snaží déle než rok. Jen starší ženy by měly přijít o něco dříve.

Přečtěte si: Co se děje s ženskými vajíčky mezi 30. a 40. rokem?

Každá žena se rodí s jinou ovariální rezervou, která značně ovlivňuje možnost početí. Množství vajíček, které se pohybuje v řádech milionů, v průběhu života postupně klesá. Podle odborníků dojde během jednoho cyklu k zániku 40 až 100 vajíček.

Věk jako nepřítel 

Hlavní příčinou nekvalitních vajíček může být kouření, endometrióza, radiační terapie nebo chemoterapie. Především to však je věk. V současné době, kdy je trendem mateřství odkládat, má každá žena možnost nechat si změřit individuální ovariální rezervu pomocí stanovení koncentrace AMH v krvi. Zjištěná hodnota je ukazatelem zdravotního stavu vajíček, díky kterému je možné určit budoucí šance na otěhotnění. Takzvaný "vaječníkový věk" totiž u mnohých žen neodpovídá věku skutečnému.

Odběr krve ke zjištění hodnoty AMH je možné provést kdykoliv.  K vyšetření se není nutné objednávat, odběry se provádí denně na všech odběrových místech AeskuLab Hadovka. Cena vyšetření je 1012 korun, v rámci vyšetření neplodného páru hradí tento krevní test zdravotní pojišťovny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bolest a křeče při menstruaci? Signalizují neplodnost!

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

reklama
reklama
reklama