reklama

Nebezpečná mateřská znaménka: Čeho si všímat a kdy se vydat k lékaři

Rakovina kůže patří k nejčastějším onkologickým onemocněním. Přitom nemoci se dá do značné míry předejít prevencí. Věnujte pozornost mateřským znaménkům, a pokud objevíte, že něco není v pořádku, vydejte se raději k lékaři. Čeho byste si měli konkrétně všímat a kdy byste měli k dermatologovi zamířit?

Mezi prsty na nohou nebo podpaží. Při kontrole znamínek nezapomeňte na žádný záhyb | Video: La Roche-Posay

Neustále jsme nabádáni k tomu, abychom si všímali změn na kůži a pozornost věnovali zvláště mateřským znaménkům a pihám. Prevence totiž významně přispívá k ochraně před před rakovinou kůže. Jak ale vědět, co hledat?

Každé nové znaménko nebo flíček, které se vám objeví na kůži, zaslouží vaši pozornost a měli byste je ukázat kožnímu lékaři. Stejně tak pokud se vaše znaménko začalo měnit, zvětšovat nebo je jinak zabarvené. Na nic nečekejte zejména v případě, že máte rakovinu kůže v rodině.

Co ještě sledovat?

Znaménko není symetrické

Běžná benigní mateřská znaménka jsou většinou symetrická. Kdybyste tak udělali uprostřed znaménka čáru, měly by být tyto dvě strany stejné. Každý jsme ale individuální a to, že najdete asymetrické znaménko, hned neznamená, že máte rakovinu. 

Znaménko vyčnívá

Vystouplá znaménka jsou relativně častá a jsou jemná na dotek. Věkem mohou trochu změnit barvu. Tyto typy znamének by měly být monitorovány v případě, že u nich nastane nějaká drastická změna.

Pokud se normální znaménko začne najednou měnit a začne vyčnívat, pak by to mohl být indikátor rakoviny kůže. S jakoukoliv nečekanou změnou raději běžte na kontrolu ke kožnímu lékaři.

Znaménko je velké

Velká mateřská znaménka jsou rizikovou skupinou, právě kvůli velké ploše a tmavé barvě. Proto byste s nimi měli chodit na pravidelné kontroly a hlídat jakékoliv nečekané změny.

Znaménko má více barev

Pokud je ve vašem znaménku namícháno více barev, měli byste rozhodně zajít za kožním specialistou na kontrolu.

Znaménko je tmavé

Co se barvy týče, záleží na vašem typu kůže. Může být naprosto normální, že vaše znaménka jsou opravdu tmavá. Pokud je ale vaše znaménko tmavší a jiné než ostatní, pak si ho raději nechte zkontrolovat. 

Znaménko se zvětšuje nebo mění

Znaménka mohou časem změnit barvu, stát se tmavšími nebo světlejšími, mohou se zvětšit nebo úplně zmizet. Tyto změny by ale neměly proběhnout v krátkém časovém intervalu. Pokud se tak stane, zajděte si na kontrolu. 

Znaménko je bolavé nebo svědí

Pokud vás vaše znaménko bolí nebo svědí, měli byste si dojít na vyšetření ke specialistovi. 

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama