reklama

Co se stane s vaším tělem po porodu: Jak se dostat zpátky do kondice?

Narození dítěte je nejen zázrak, ale také velkou zkouškou pro ženské tělo. I když většinou porodnici opustíme po pár dnech, k celkové regeneraci potřebujeme mnohem víc času.

Foto: iStock

Vzpomínáte na fotku vévodkyně Kate, když vyšla jen několik hodin po porodu se synem Louisem v náručí? Vypadala jako ze škatulky, s dokonale učesanými vlasy a pletí tak hladkou, jako by místo porodního sálu pobývala na lehátku v Provence. Realita všedního dne je ale poněkud jiná.

Můžete namítnout, že jste i vy nebo vaše sestra či kamarádka zažily porod tak snadný, že vám k tomu, abyste vypadaly jako Kate, chyběly jen zástupy reportérů před porodnicí. Těhotenství a porod jsou sice naprosto přirozené, ale náročné procesy. Proč po sobě nechtít zpět své tělo a trápit se, že nevypadáte jako dokonalé matky z Instagramu?

Břicho

Partie, která se změní jako jedna z prvních. Je ochranou plodu před nárazy, ale jeho podobu utváří i zvýšená chuť k jídlu a hormonální změny. Břišní svaly se vracejí do normálu 6 až 8 týdnů po fyziologickém porodu, po císařském řezu to trvá déle. V případě, že netrpíte rozestupem břišního svalstva, můžete začít cvičit po ukončení šestinedělí. Do původního stavu před porodem můžete své břicho vrátit po roce pravidelného cvičení.

Prsa 

Jejich vzhled se mění nejen kojením, ale také hormonálními změnami v těhotenství. Pozorovat, jak se dekolt pod náporem hormonů mění, může být někdy náročné. Čím je tělo mladší, tím více elastinu pokožka obsahuje, to znamená, že se lépe vyrovnává s dočasným povisnutím pod náporem plných mléčných žláz. O prsa se vyplatí starat: existují speciální cviky na jejich zpevnění, krémy s obsahem elastinu a masáže.

Záda

V těhotenství dostává náš pohybový aparát opravdu velkou nálož. Tělo produkuje hormon relaxin, což má za následek uvolňování svalů, mění se těžiště. Po porodu páteři trvá zhruba tři až čtyři měsíce než se opět stabilizuje. Mohou vás bolet klouby a různé části zad. Ulevíte si cvičením po porodu: ať už jógou nebo pilates.

Menstruační cyklus

Na to, kdy se vrátí normální menstruační cyklus, záleží na tom, jak probíhalo těhotenství a porod samotný, věk rodičky a její životní styl. Pokud nekojíte, menstruace se vrátí do osmi týdnů od porodu. U kojících žen je to individuální: někomu se krvácení vrátí do dvou měsíců, někomu až po ukončení laktace.

Děloha 

Děloha je během těhotenství jako balonek, co se nafoukne z miniaturních rozměrů, vážících několik desítek gramů do orgánu, který má po porodu hmotnost až jednoho kilogramu. Proto mají novopečené matky stále "těhotenské" bříško, ve skutečnosti se jim ještě nezavinula děloha, která na to potřebuje právě šest týdnů času.

Psychika

Porod spustí hormonální tornádo, kdy můžete pociťovat celou škálu emocí. V této náročné době potřebuje pocit lásky a bezpečí nejen miminko, ale také ta, která ho přivedla na svět. Nároky na matky mladých dětí jsou ale neskutečné, patent na to, jak by se co mělo dělat, má v rámci mateřství snad každý. Jediná nevyžádaná rada z toho článku zazní na konci: pokud vám nějaké řeči nedělají dobře, dejte to dotyčnému najevo a nenechte si do ničeho mluvit. Nemusíte spustit třeba rodinný konflikt, jen trvejte na svém klidu, který je nezbytný pro čerstvou matku i dítě.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama