reklama

Žilní gymnastika proti oteklým nohám a křečím v lýtku

Oteklé nohy jsou daní za vytoužené teplé počasí a cestu na zaslouženou dovolenou. Zavičte si a bude vám líp!

Foto: Isifa/Thinkstock

Oteklé kotníky a lýtka, bolest a k tomu zhoršený stav křečových žil. To je daň za teplé letní počasí, ale i mnohahodinové cestování na vytouženou dovolenou.

Při dlouhém sezení v dopravním prostředku totiž dochází k většímu hromadění krve v nohou a k jejímu pomalejšímu návratu zpět k srdci. S křečovými žilami se kvůli hormonům potýkají ženy až 3x častěji než muži. Naštěstí existuje několik rad, jak se při cestování v horkém počasí těmto nepříjemnostem efektivně vyhnout.

Cviky proti otokům nohou

Zvláště rizikové jsou pak dlouhé cesty v dopravních prostředcích, kde je málo místa na protažení dolních končetin. V letadle nám nezbude, než občas vyjít do uličky a pobavit cestující sestavou, kterou při cestování v autě nebo busu provádíme na parkovišti.

Doporučujeme:  Oteklé nohy? 5 důvodů + varování

Rozhodně se projděte, kdykoliv k tomu je příležitost. Pravidelné protahování je důležité nejen při cestování, ale také v práci. Snažme se držet nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama

Vhodné je si každé dvě až tři hodiny udělat přestávku a zacvičit žilní gymnastiku.

  • po dobu pěti minut zvedneme nohu, zatočíme chodidlem napřed v jednom, potom i ve druhém směru. Dále obrátíme prsty směrem k tělu tak daleko, jak dokážeme a držíme je alespoň 5 vteřin. Nakonec položíme nohy na podlahu a střídavě zvedáme prsty a paty.
  • nohám ulevíme také zvednutím končetin vzhůru a položením do výšky polohy srdce, kde relaxujeme 10 až 15 minut. V ostatních dopravních prostředcích máme omezené možnosti, proto jednou za čas alespoň propneme špičky chodidel, zakroužíme kotníky nebo se projdeme.
  • pomůže například rázný pochod na místě či střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách
  • cvičit se dá i vsedě: např. krčení či roztahování prstů, kroužení chodidlem nebo zvedání pat
  • čím dál víc lidí také volí pro cestování kompresní punčochy nebo aspoň podkolenky

Bez vody houstne krev

V létě často slýcháme o tom, jak důležitý je pitný režim a kolik tekutin bychom v letním počasí měli denně vypít. Jejich nedostatek má velký vliv na vznik otoků, a to především kvůli zahuštění krve a zvýšené krevní srážlivosti. Odborníci doporučují doplňovat tekutiny například vodou se šťávou z citrónů. Citrusy totiž obsahují flavonoidy, které mají pozitivní vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy.

"Flavonoidy lze do těla doplňovat i různými druhy potravin, jako jsou borůvky nebo červené víno. V lékárně je seženeme také ve formě doplňků stravy," vysvětluje PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica.

Dress code do autobusu¨

Při delším cestování rozhodně nepodceňujme ani volbu oblečení a obuvi. Upnuté spodní prádlo, neprodyšné materiály nebo příliš těsné boty znamenají pro náš oběhový systém velkou zátěž (nemluvě o riziko mykózy). Oslabujeme si takzvanou svalovou pumpu, která pomáhá odvádět krev z dolních končetin zpět do srdce. Druhým faktorem je horko, s kterým se zvyšuje tlak v nohou, čímž se rozšiřuje poškození žilních stěn. Při cestování je proto vhodné zvolit volné, prodyšné oblečení, ve kterém se budeme cítit příjemně.

Zchládí vás i gel

Pokud se i přes veškerá opatření problémy s otoky a křečovými žilami v létě objeví, je vhodné sáhnout po speciálních gelech, které jsou k dostání v lékárnách. Mezi nejefektivnější složky gelů patří escin, který je hlavní účinnou látkou plodů kaštanu koňského. Příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn a zmírňuje otoky. Mezi další významné složky některých gelů patří provitamín B5, který udržuje zdravou pokožku a zlepšuje hydrataci, a také netradiční silice z pomeranče a levandule, které mají regenerační účinky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte křečové žíly? Zkuste je zdolat pomocí vitamínů

Který olej je nejlepší? A podle čeho vybírat?

Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?

reklama
reklama
reklama