reklama

Ženy jsou nevinné. Vody "otrávil" někdo jiný

Muži ztrácí mužnost, jsou impotentní a postupně se mění v ženy. Jde prý o následek antikoncepce. Pravda je však kupodivu jiná.

Foto: Isifa/Thinkstock

Muži ztrácí mužnost, jsou impotentní a postupně se mění v ženy. Totéž platí o samcích některých zvířat od rybek po například lední medvědy. Tak dramaticky líčí některé zprávy důsledky hormonů rozpuštěných ve vodě na celém světě.

Pro tento jev se vžil název hormonální akvárium. Moč totiž obsahuje metabolity hormonů, které tvoří podstatu preparátů hormonální antikoncepce. Všechno, co je vyloučené z organismu, se  pak dostává právě do vody.

Mohou za všechno ženy? 

Následkem je zvýšený výskyt impotence mužů, snížená plodnost, a dokonce ubývání počtu mužů, kterých se rodí čím dál méně. A nejen to - ti ostatní podléhají i psychickým změnám a působením hormonů se mění i jejich vlastnosti: jsou změkčilí, bojácní, nezodpovědní a chybí jim dřívější dravost.

Doporučujeme: Téma: Hormony a antikoncepce

A za to všechno prý mohou ženy. Obsah hormonů v mořích, jezerech, řekách a potocích bývá připisován stále masovějšímu používání hormonální antikoncepce. Počet žen užívajících pilulky bránící početí celosvětově překročil 110 milionů a ovlivňuje lidstvo i celý ekosystém planety.

Všechno je jinak

Jde především o ženský hormon estrogen, jehož vysoká hladina ve vodě je také označována za viníka zvyšování srážlivosti krve a lámavosti kostí, a dokonce stoupajícího počtu onemocnění rakovinou

Nové výzkumy však naznačují, že ženy zase tolik viny nenesou. Prášky proti početí nejsou zdaleka jediným zdrojem přítomnosti hormonů ve vodstvu světa. Dokonce není ani jejich nejvýznamnějším zdrojem! Vědecké studie totiž odhalily, že léky proti početí zodpovídají za méně než 1 % estrogenů vyskytujících se ve vodě, která nás v životním prostředí obklopuje..

Sója, mléko i hnojiva

Američtí vědci sledovali, jaké množství 17 alfa-ethinylestradiolu je obsaženo  v pitné vodě. To je umělý hormon, používaný do pilulek HA. Výsledky vážně překvapily. Obsah tohoto hormonu byl mnohem nižší než výskyt přírodních hormonů, obsažených ve výrobcích ze sóji nebo mléka, případně v odpadech po hospodářských zvířatech, používaných jako hnojivo.

Nesmí se také zapomínat, že přírodní estrogeny běžně vylučují močí také děti, muži i ženy, které žádné hormonální preparáty neužívají.

Závěr? Množství hormonů pocházejících z antikoncepčních pilulek je ve vodě, která nám teče doma z kohoutku, díky moderním čisticím procesům odpadních vod minimální. Přesto všechny důsledky pro zdraví člověka i celého životního prostředí nejsou prozkoumané. Mnoho zajímavých informací naleznete na  webových stránkách www.antikoncepce.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Děsí vás pilulky? Zkuste novinku v antikoncepci

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

reklama
reklama
reklama