reklama

Ženská intimita: Nebojte se o ní mluvit

Být žena je těžká práce. Chceme být krásné, chytré, dokonalé matky s rodinou jako ze škatulky a s kariérou jako z Wall Street. Přitom se ale bojíme mluvit o své intimitě.

Foto: Thinkstock

"Řada žen, s nimiž se potkávám, si v záplavě povinností vůbec neuvědomuje samu sebe. To vše je ale velmi důležité k tomu, aby mohly být spokojené," říká psychoterapeutka Karin Řeháková.

Ve své ordinaci často vidí spíš ženy plné nejistoty a sebekritiky. Tlak společnosti je sice ohromný, ale často si za to ženy mohou tím, jak jsou samy k sobě tvrdé a náročné. Jen málokdy si utrhnou kousek času pro sebe. Soustředí se spíš na spokojenost těch druhých než na tu vlastní. 

Sexualita k nám patří

"Řada žen, s nimiž se v ordinaci potkávám, si v záplavě povinností vůbec neuvědomuje samu sebe, svou krásu, intimitu, sexualitu. To vše je ale velmi důležité k tomu, aby mohly být spokojené. Sexualita k nám neodmyslitelně patří, přesto ale nejsme vedeny k tomu, abychom si samy sebe užívaly a genitálie vnímaly jako svoji přednost," připomíná psychoterapeutka.

Pokud se sebou mají být ženy vyrovnané, určitě se nesmí stydět za ty části těla, které je definují – intimní partie. Podle Karin Řehákové tak prvním krokem ke spokojenosti pro každou ženu je, aby se naučila přijímat samu sebe, své tělo, pojmenovávat své intimní partie a být na ně hrdá.

Kde se vzal stud?

Je mnoho momentů, kdy by se ženy mohly inspirovat u mužů, a tohle je určitě jeden z nich. Právě oni jsou na své intimní partie – penis – řádně pyšní a nemají problém se s ním pochlubit. I díky tomu si tak silně uvědomují svou mužnost a užívají sexualitu.

Většina žen je v tomto pravým opakem. A je to jedna ze zbytečných překážek v jejich štěstí. "Pro ženy je velmi typický ostych, mají-li mluvit o svých intimních partiích, o sexuálním životě. Často si ho s sebou nesou už z dětství, kdy se zásadně o sexualitě nemluvilo, vagina i penis se zmiňovaly minimálně a vůbec to bylo něco sprostého, na co máme dost času. Právě tato zkušenost v řadě žen přetrvala a je potřeba, aby ji překonaly," poznamenává psychoterapeutka. 

Buďte pyšné na svou ženskost

A proč? Psychika se bezesporu odráží i na zdraví. Navíc žena, která se nestydí mluvit o svém pohlaví, snadněji popíše problémy v ordinaci gynekologa a bude intenzivněji pečovat o intimní zdraví. Rozhodně pocítí změnu i v partnerském životě. Umění otevřeně mluvit o těchto tématech s sebou totiž nese i lepší intimní prožívání vztahu.

Čtyři rady psychoterapeutky

  • buďte hrdá na svou ženskost
  • za svou intimitu se nestyďte
  • pojmenujte ji
  • nepokračujte v tabu u svých dětí

Jaké jméno se vám líbí? 

Překonání tabu spojeného s pojmenováváním ženských intimních partií se věnovala i nedávná kampaň #FindTheName. Vyzvala ženy, ať si zvolí takové pojmenování pro vaginu, které jim bude příjemné

"Kampaň ukázala, jak hezky o sobě ženy umí smýšlet, když na to přijde řeč. Pokud se budou inspirovat i ostatní, bude to jedině dobře. Třeba Lotosový květ, Studánka, Puklinka, Růžička, proč ne. Důležité je to, aby se ženy naučily být pyšné na svou ženskost a užívaly si svou sexualitu," dodává psychoterapeutka Řeháková.

reklama
Doporučené recepty
    reklama