Tajemný tvar, zásadní účinky: Ženšen léčí celé tělo
Každá generace na něj zapomene a pak ho znovu objeví. Magický ženšen se s velkou slávou vrací mezi nejstatečnější bojovníky za lidské zdraví.
Jeho pověst mu zařídil už tajuplný tvar: kořen ženšenu často připomíná lidskou postavu. Jako by byl přírodou přímo stvořen k tomu, aby dokázal léčit úplně celé tělo.
V Americe, kde je pojem "superpotravina" legislativně schválen, patří ženšen právě do této kategorie. My se zatím můžeme spokojit s jeho starým českým názvem Všehoj, odvozený z řeckého výrazu panacea neboli všelék.
Jen jeden je ten pravý
Ženšenů existuje vícero druhů, ale jen jeden je ten pravý - a taky se tak jmenuje. Většina jeho účinných látek se v žádné jiné rostlině nevyskytuje. Už před tisíci lety byl vyhledávaným prostředkem, jak obnovit síly, bránit se nemocem včetně těch nejhorších, pomoci tělu při rekonvalescenci, zvýšit vitalitu a aktivitu a zpomalit stárnutí.
Pro tyto účinky ho věda řadí mezi adaptogeny, což jsou přírodní látky, které pomáhají organismu přirozeným způsobem bojovat proti škodlivým faktorům, zvaným stresory, jako je
- fyzické vypětí,
- psychická zátěž,
- vliv životního prostředí včetně vlivů toxických látek,
- alergie,
- působení infekčních a dalších škodlivých látek.
Pomůže tělu, aby si pomohlo samo
Zejména v jeho červené odrůdě (další je bílá) jsou všechny látky obsažené v účinné podobě, kdy žádná z nich není nevhodná a všechny jsou vzájemně vyváženy tak, že naplňují přísnou definici adaptogenu.
To znamená, že mají celkově vyvažující vliv na lidské zdraví. A to ne nějakým vnějším vlivem, ale prostřednictvím aktivace přirozené obranyschopnosti našeho těla.
Kromě výrazného vlivu na zvýšení imunity ženšen zlepšuje práci buněk, které přijímají a využívají z organismu cukr. Stává se, že po jeho užívání mohou diabetici výrazně snížit dávky svých léků, protože zároveň ovlivňuje i zpracování inzulínu.
Pomůže s únavou, tlakem a mnoha dalšími problémy
Účinkem na zpracování cukrů také zabírá při odstraňování únavy - liší se však od jiných prostředků, jako je třeba kofein, které pouze zrychlují využití energie. Proto má ženšen neoddiskutovatelný povzbuzující a stimulační účinek.
Jako silný antioxidant chrání buňky před okolními negativními vlivy. Napomáhá soustředění, odbourává únavu. Zlepšuje paměť i svalovou činnost, což je důsledkem lepšího prokrvení. Tuto jeho vlastnost využijete i v sexuálním životě, ženšen je považován také za afrodiziakum.
Přes jeho povzbudivé účinky (kvůli nim bývá i součástí některých energetických nápojů) se ho nemusíte bát, ani když máte potíže s krevním tlakem. Naopak, pokusy prokázaly, že umí vyvažovat krevní tlak podle potřeb organismu. U lidí s nízkým tlakem je schopný ho zvýšit, naopak u lidí s vysokým krevním tlakem ho snižuje.
V kombinaci s jujubou je nejsilnější
Několik studií z poslední doby prokázalo, že ženšenu to nejvíc "sluší" v kombinaci s dalším uznávaným adaptogenem jujubou, s níž si vzájemně zesilují své účinky. Toto ovoce má padesátkrát více vitamínu C, který chrání zřejmě i před rakovinou, než jablka a dvacetkrát více než citrón. Protinádorové látky jsou v jujubě obsaženy také přímo.
Tak co, už dostáváte chuť na šálek ženšenového čaje, ideálně třikrát denně? Dobrou zprávou je, že teď už ho nemusíte strouhat a pracně louhovat, protože nově je dostupný i v sypané podobě v malých sáčcích Kombe přímo z Koreje. Vážně chutná tak dobře, jako by ani nebyl zdravý…