reklama

Ze Slovenska si můžete přivézt malárii, tvrdí expert

Nejezte domácí zvěřinové klobásy ze Slovenska, mohou obsahovat parazity - tasemnice a měchožily.  To byla si nejpřekvapivější informace z on-line rozhovoru s expertem na cestovní medicínu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejezte domácí zvěřinové klobásy ze Slovenska, mohou obsahovat parazity - tasemnice a měchožily.  To byla si nejpřekvapivější informace z on-line rozhovoru s expertem na cestovní medicínu.

Náš host MUDr. Jan Rutsch tak potvrdil názor, že zdravotní potíže nás mohou potkat i v zemích, které patří k běžným a tradičním cílům našich dovolených a nemusíme kvůli nim jezdit až do Asie nebo do Afriky.

Malárie i žloutenky i "za humny"

Na Slovensku se tka můžeme nakazit třeba také "exoticky" působicí malárií. Celkově se v "civilizované" Evropě můžeme snadno nakazit žloutenkou, je jí promořena většina známých letovisek od Chorvatska přes Řecko až k Bulharsku. Doktor Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny, proto důrazně doporučuje očkování - proti hepatitidě B patří k základu, podle něj by si měl cestovatel připlatit i za vakcínu proti hepatitidě A

Doporučujeme: Téma: Infekce a nákazy

Za nejčastější riziko v Evropě však MUDr. Rutsch ve svých odpovědích na vaše dotazy označil klíšťata, zejména pro malé děti. neboť způsobují zánět mozku. Nedejme se tedy mýlit tím, že v jižních suhých zemích bez listńatých lesů klíšťata nejsou. Hrozbu tak představují i v Chorvatsku či Řecku. 

Varoval také před japonskou encefalitidou, která se šíří celou Asií.  "K přenosu dochází převážně v noci přvážně při nocování na venkově. Rezervoárem jsou divoká ale i domácí prasata, volně se pasoucí či pobíhající, ale i ta v ohradách a rovněž brodiví ptáci. Přenašečem je komárek," upozornil lékař cestovní medicíny

Jak na průjem

Nejčastějším problémem však zůstává cestovatelský průjem - i proti němu se však dá očkovat. Doktor Rutsch však na rozdíl od obecně sdíleného přesvědčení tvrdí, že účinné léky si můžete koupit už v ČR a ne až na místě, například v Egyptě, který je tímto druhem dovolenkového prokletí pověstný. " Kupte se Ercefuryl tady nebo tam, je osvědčený u silných průjmů. Jinak stačí Smecta či Imodium," vysvětlil . náš host.

Náš odborník

MUDr. Jan Rutsch

Má za sebou bohatou praxi včetně řady zahraničních zkušeností. Pracoval například v hygienické službě, Záchranné službě, v Ústavu tropické medicíny, či na ambulanci pro pracovníky v zahraničí Klinice geografické medicíny FNKV. Opakovaně a dlouhodobě pracovně pobýval v Peru, Egyptě, Indii a Súdánu. Absolvoval také krátkodobé zahraniční pobyty a expedice v mnoha zemích světa. Je absolventem III. lékařské fakulty UK v Praze a má specializační atestace z vnitřního lékařství a lékařské parazitologie. Je vedoucím lékařem Centra cestovní medicíny, kde působí už od roku 1997.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

U moře jedině na lehátku. V písku žijí parazité

Rakovina kůže: Humbuk, nebo skutečná hrozba?

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama