reklama

Jak na zdravé opalování: Buďte šetrnější k pokožce i přírodě

Jedete na dovolenou? Ať už odpovídáte ano nebo ne, potřebujete kvalitní a šetrnou ochranu před sluncem. Například obličej je dobré chránit před vlivem slunečního záření po celý rok, a to dokonce i ve městě. Poradíme, jak nejlépe pečovat o pokožku.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Léto je časem dovolených, pobytu na pláži a vystavování se slunci. O tom, jak svou pokožku nejlépe chránit a nebýt lhostejný ani vůči životnímu prostředí, píše ve svém článku Andrea Vémolová, zakladatelka Green Beauty Marketu.

Skutečnost, že UVA proniká hluboko do kůže a zhoršuje její elasticitu i schopnost odolávat vnějším vlivům, asi nebude pro většinu z nás žádná novinka. O tom, že UVB jde po povrchu a jeho výsledkem je ono pověstné spálení, ví také skoro každý z nás. Proto, chcete-li se dobře chránit před sluncem, měl by váš přípravek na opalování zahrnovat obě spektra UV záření; piktogram UVA v kolečku je důležitá informace na obalu každého kvalitního produktu.

Jak vybrat produkt na rodinnou dovolenou

Potřebujete něco cenově dostupného, v dostatečném množství, ve vhodné konzistenci a s výše zmíněnými parametry. Můžete sáhnout po produktu z lékárny či drogerie, ve kterém jsou chemické filtry nebo kombinace chemických a fyzikálních, anebo můžete zvolit pro člověka a jeho zdraví šetrnější ochranu, což jsou produkty jen s fyzikálními filtry.

Víte, že...

Klasické opalovací krémy s chemickými ochrannými filtry obsahují krom parabenů, ropných derivátů, umělých aromat a barviv také např. drometrizole trisoxolane, oxybenzone nebo homosalate. Tyto absorbenti UV záření mají vedle svých schopností i spoustu potenciálních negativních účinků. Kupříkladu oxybenzone pronikne do pokožky, kde se chová jako fotozcitlivující látka. Tím se při osvícení zvyšuje produkce volných radikálů, což činí tuto složku potencionálně karcinogenní. Pokud se na pokožce nahromadí, může vyvolat alergii, vyrážku a svědění. Ve složení svého krému jej ho najdete pod označením benzofenon-3,  benzoyl-5, 5-methoxyfenol, methanon a solaquin.

Takové produkty najdete částečně v lékárně a částečně v obchodech a drogeriích s přírodní kosmetikou. Přírodní kosmetika má totiž vždy jen ty fyzikální nebo - chcete-li - mechanické. Zatímco chemický filtr "pronikne do kůže" a donutí ji chovat se jinak (chemickou reakcí ovlivní její vlastnosti), fyzikální filtr zůstává na kůži, dovnitř neproniká a obsažené minerály fungují na povrchu jako zrcadlo.

U přírodních opalovacích krémů se používají nejčastěji jako fyzikální filtry oxid titaničitý a oxid zinečnatý, přičemž druhý jmenovaný je pro zdraví člověka mnohem příznivější volba. Dejte si vždy pozor, aby zmíněné složky nebyly v krému v nano-podobě, protože o těchto malých částečkách se ještě moc dobře neví, jak a kam mohou proniknout a co v těle mohou způsobit.

Už dávno není pravda, že "opalováky" s fyzikálním filtrem vás "nabílí". Dnešní produkty, na rozdíl od těch, co byly na českém trhu ještě před 5 lety, jdou krásně rozmazávat a povrch zanechávají maximálně tak zmatněný. Maminky, které se zaměřují na netoxickou péči o rodinu, doporučují opalovací přípravky bulharské značky Wooden Spoon, americké značky Butterbean Organics anebo značku Badger. Novou opalovací řadu má také oblíbená značka Weleda.

V kabelce nosím stále u sebe tyčinku s faktorem, kterou průběžně chráním obličej svůj i svých dětí, např. od kanadské značky Attitude.

Když nechcete stárnout

Výše popsané UVA záření způsobuje degeneraci pokožky, a to v mnoha ohledech. Nechcete pigmentové skvrny? Záleží vám na pružnosti vaší kůže a jejím mladistvém vzhledu? Pak odborníci doporučují chránit pokožku produktem s SPF v průběhu celého roku, tedy i v zimě, i když je slunce za mraky, a dokonce i když sedíte za sklem v kanceláři. Tam všude totiž pronikne UVA záření.

Proto je vhodné aplikovat celoročně make-up či denní krém s UV filtrem, případně používat minerální make-up či pudr, které také zajistí fyzikální ochranu před UVA. Ochranné mléko s SPF má například americká přírodní značka 100% PURE, krém pak korejská přírodní kosmetika Whamisa a oxid titaničitý, který chrání před UVA i UVB, obsahuje nový "městský" make-up od Lavery s názvem Soft Liquid Foundation.

Když nechcete ohrožovat přírodu

Tenhle požadavek je v případě pobytu na slunci v doprovodu kosmetiky poměrně složité splnit. Faktem zůstává, že pár namazaných těl, ať už jde o opalovací přípravky s chemickým či fyzikálním filtrem, asi celý korálový útes nezabije.

Nová studie zkoumala přítomnost škodlivých látek z opalovacích krémů v okolí ostrova Oahu na Havaji a zjistila - krom ostatních chemikálií z kosmetiky - možství 10 kapek na oblast 1 fotbalového stadionu, což pravděpodobně nebude definitivní smrt pro všechny. Jenomže korály umírají. Částečně jim škodí chemické filtry v opalovacích krémech, částečně je ničí celkový stav klimatu a do určité míry jim škodí i oxid zinečnatý, který je třeba z hlediska lidské pokožky naprosto nejpřijatelnější. Jak se tedy postavit k tématu opalování, jste-li zarytým ekologem?

Nejlepší nejspíš bude mazat jen vysoce exponované části pomocí přírodních "opalováků", protože i ochrana zdraví je součástí ochrany přírody. Zbytek těla pak nejlépe zakryje hustě tkaná textilie v podobě nebělené bavlny nebo tmavého hedvábí. Také sportovní značky pomáhají v účinné ochraně výrobou luxusních plavacích oděvů s ochranným faktorem 50. Příkladem budiž skandinávská značka Reima, kterou do Čech dováží Skibi. Oči chraňte brýlemi, hlavu kloboučkem či kšiltovkou a po opalování ze sebe jakýkoliv krém vždy smývejte.

Tipy na šetrné opalovací prostředky najdete v naší grafice.

reklama
Doporučené recepty
    reklama