reklama

Lemarket, Hlídárna i Svatbář: projekty, které Čechům rozjela matka na mateřské

Elena Janota by mohla žít několik životů. Matka tříleté Sofie založila nejen oblíbené designové tržiště Lemarket, ale také s kamarádkou provozují Hlídárnu, kde mohou rodiče nerušeně pracovat, zatímco je o jejich děti postaráno. Její nejnovější projekt Svatbář zase pronajme rekvizity pro tu nejstylovější svatbu. Být vizionářkou a rozjíždět stále nové projekty není nereálné. Jen se nesmíte bát.

Foto: Lemarket

Původní profesí byla Elena Janota grafičkou a produkční. Aniž by to předem tušila, tyto dvě profese jí také umožnily zásadním způsobem ovlivnit nejen to, jaké designové záležitosti nakupujeme coby dárky, ale také fakt, že dnes si už v centru Prahy můžete nechat pohlídat dítě a jít pracovat nebo třeba na masáž.

V pražském Mánesu se už několik let po sobě koná Lemarket, který má podtitul moderní tržiště. Pořídit tam můžete lokální módu, šperky, hračky, kosmetiku nebo knihy. Kromě toho Elena pořádá nejrůznější pop-upy s českými a slovenskými značkami, naposledy se jeden konal u Quadria. Za rohem od Národní třídy se také nachází ráj všech rodičů: Lemarket Hlídárna. V krásném designovém prostředí vám děti od jednoho roku výše pohlídají nesmírně laskavé slečny. Součástí je i coworking, takže pokud nechcete dítko opouštět, můžete si vyřídit e-maily, zatímco si hraje.

Elena Janota zkrátka mění naše přemýšlení: místo amatérských výrobků, které byly k dostání na řadě tržišť s oblečením a šperky, přináší vkusné předměty. Rodiče (a matky především) nemusí zoufat, pokud nemají hlídání, v Hlídárně se jim o děti skvěle postarají.

Nejnovější projekt

Elenin nejnovější projekt se jmenuje Svatbář. I on je svým způsobem revoluční: můžete si zde pronajmout opravdu stylové rekvizity na svůj velký den. Postarají se tu ale třeba i o dětský koutek, floristickou výzdobu či design. 

"V loňském roce jsem při přípravě vlastní svatby zjistila, jak komplikované je shánět nábytek, dekorace a celkové vybavení v určitém stylu. Při hledání jsem zjistila, že mi v Česku chybí platforma, která by na jednom místě sdružovala dostatek věcí, a přitom neslevila z estetických i funkčních kvalit," popisuje vznik Svatbáře Elena.

Jak Elenu ale vlastně napadlo podnikat? "Stačilo mi pár let zkušeností v korporátech, kde jsem pochopila, že do takového prostředí opravdu nepatřím, a začala jsem hledat vlastní cestu."

Největší překážky jsou ale pro tuto nadanou podnikatelku stejné jako pro nás ostatní. Především time-managment a donutit se dělat i záležitosti, které ji nebaví. "Jsem kreativec a mám problém s jakýmkoliv řádem," směje se.

Momenty, kdy Elena už neví kudy kam, řeší kvalitní kávou. Nejraději má tu z kavárny Onesip, kde nejednou zachránili její nervy. 

Na druhou stranu díky tomu, jakou má povahu, se může inspirovat na každém kroku. Ať už je to Pinterest, nebo reálný život. "Rychle se pro věci nadchnu a mám pak problém objektivně vyhodnotit, co zvládnu. Poslední dobou ale poslouchám svůj instinkt, a když se mi něco nezdá od začátku, nejdu do toho."

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama