reklama

Zchlaďte si žáhu: Co pomáhá proti refluxu a pálení

Odborný termín "reflux" se stal módním, běžně používaným slovem. Což bohužel jen dokazuje, jak je tento nepříjemný problém častý. Nepodceňujte ho.

Foto: Thinkstock

Jako nemoc 21. století bývá někdy označována refluxní choroba jícnu. Sužuje až čtyřicet pět procent obyvatel. Jedná se onemocnění vyvolané návratem žaludeční kyseliny a trávicích šťáv zpět do jícnu. Co pomáhá takzvaně zchladit žáhu?

Hlavními příznaky bývá pálení žáhy, jemuž se říká pyróza, a bolesti na hrudi. Obvykle bývají následkem hektického stylu života, stresu, nevhodné stravy a nezdravých životních návyků. Pokud se neléčí, vedou k jizvení sliznice jícnu nebo k vředům. Ke zmírnění problémů je nutná úprava životosprávy, užívání léků a v těžších případech operace. 

Může zasáhnout i zuby

Podstatou problému je oslabení svaloviny svěrače, který se nachází mezi jícnem a žaludkem. Kvůli tomu může kyselá žaludeční šťáva unikat neboli refluktovat zpět do jícnu a poškozovat jeho stěnu. Často potrápí ženy v těhotenství, kdy jim plod tlačí na žaludek.

Příznaky onemocnění lze dělit na jícnové a mimojícnové. K prvně jmenovaným nejčastěji patří:

  • pálení žáhy (pyróza) při návratu žaludečního obsahu
  • nepříjemná chuť v ústech
  • poruchy polykání
  • zvýšené slinění a říhání
  • bolesti na prsou

Mimo jícen se pak choroba prezentuje jako chronický kašel, chrapot či zvýšená kazivost zubů.

Diagnózu potvrdí sonda

Pálení žáhy však ještě nemusí znamenat významnější problém. Refluxní choroba jícnu vzniká až v případě, kdy dochází k trvalejším změnám ve stěně jícnu. Často u nemocných, které potíže trápí více než dvakrát týdně. Jednoznačnou metodou, která odhalí odchylky na sliznici jícnu,  je gastroskopie. O dlouhodobém vývoji změn prostředí uvnitř jícnu informuje pH-metrie. Jde o zavedení sondy do oblasti jícnového svěrače a měření kyselosti či zásaditosti.

Pomáhají nejen léky

Léčba refluxní choroby spočívá ve snaze o omezení agresivního působení žaludečních šťáv na jícen. Když selže stará dobrá jedlá (nebo také zažívací) soda, používají se preparáty tlumící tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku – zejména ze skupiny H2-blokátorů (ranitidin) a inhibitorů protonové pumpy (omeprazol). Volně prodejné jsou například tablety APO-Panto. K urychlení průchodu potravy jícnem a žaludkem a tím k očištění jícnu zase pomáhají tzv. prokinetika. Nemocným, u kterých selhala farmakologická léčba, je možné doporučit provedení chirurgického zákroku.

Aktivní obrana

Nedoporučuje se práce v předklonu, nošení těžkých předmětů ani spánek na břiše. Sekreci kyseliny chlorovodíkové, která dráždí jícen, zvyšují i některé potraviny - omezit by se měla  především tučná a sladká jídla, čerstvé pečivo, česnek a koření.

V prevenci vzniku refluxní choroby se doporučuje úprava životního stylu.

  • jezte pravidelně, nejlépe malé porce několikrát denně
  • stravu si vychutnávejte, nehltejte ve spěchu
  • nekuřte – nikotin oslabuje svalovinu jícnového svěrače
  • vyhýbejte se nadměrnému množství kávy, alkoholu, tuků, čokolády nebo citrusových plodů

Občasné pálení žáhy nepředstavuje vážnější problém. Opakující se nebo trvalé obtíže ale zvyšují riziko poškození jícnu a nástupu komplikací. Dojít může například ke vzniku striktur (zúžení jícnu v důsledku tvorby jizev), z dráždění kyselými šťávami se zase může vyvinout vřed. Ten pak bývá zdrojem krvácení, nebo dokonce proděraví jícen a ohrozí pacienta na životě. Jednou z komplikací refluxu je pak Barettův jícen. Jde o změnu jícnové sliznice, což může být podkladem pro vznik nádoru.

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama