reklama

Zánět dásní vede k impotenci, infarktu a rakovině

Zánět dásní není jen nepříjemnost, která vás může diskvalifikovat společensky - obvykle je totiž i 'cítit'. Největší problém není ani v tom, že bolí. Hlavně jde o důsledky, které pocítí celý organismus.

Foto: Thinkstock

Ne, žádné výmluvy nepomohou -  bez špatné hygieny zánět nevznikne. Bakterie, obsažené zubním v plaku, vytvoří v ústech kyselé prostředí. Snadno se pak objeví zubní kaz a zánět, který poškozuje dásně a upevnění zubů v čelistech. Ohrožena však nejsou jen ústa, ale celý organizmus. 

Obrovské množství bakterií a jimi produkovaných jedů je totiž ze zanícených dásní vyplavováno krví do celého těla. Tyto toxické látky ze zánětlivých ložisek v ústech totiž mohou nejen oslabit obranyschopnost organizmu, ale také způsobit nové infekce.

Od zánětu k infarktu je krátká cesta

Většina výzkumů v poslední době ukázala, že chronické záněty v těle jsou jedním z nepravděpodobnějších spouštěčů pozdějšího rakovinového bujení. Platí to i v případě dásní.

"Negativní vliv mikroorganizmů ze zanícených dásní je prokázaný na srdce a cévní systém. Projevuje se jako poškození cévní stěny - ateroskleróza, poškození chlopní a jiné, Nepříznivě ovlivňuje také dýchací systém nebo třeba průběh cukrovky," varuje doktor Jan Černý, člen Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci.

Nedostatečná ústní hygiena může podpořit vznik i takových nemocí, jako jsou zánět srdečního svalu, mrtvice nebo infarkt. A to není zdaleka všechno. 

Problémy se projeví i v sexu

Onemocnění dásní a zubů může mít vliv na mužskou impotenci. Vychází to z průzkumu lékařské univerzity v turecké Malatyi, která se zaměřila na populaci mužů ve věku od třiceti do čtyřiceti let. Výsledky ukázaly, že pokud muži v tomto věku trpí bolestmi dásní, existuje až třikrát větší pravděpodobnost, že se budou muset vyrovnat také s problémy s erekcí.

„Potenciálním pojítkem mezi dentálními problémy a sexuálním výkonem je zdraví krevních cév. Erekce totiž vzniká ve chvíli, kdy mozek zaznamená sexuální stimulaci, začne působit na svaly v cévních stěnách a v penisu," vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan a pokračuje: "Zvýší se přísun krve do houbovitých tkání orgánu. Cévy se poté uzavřou, aby si v této oblasti udržely potřebnou krev. Onemocnění dásní pak může snížit elasticitu  výstelek krevních cév, což má nejčastěji vliv právě na problémy s erekcí."

Největší strašák je rakovina

U žen mohou záněty dásní zvyšovat riziko předčasného porodu a dokonce rakoviny prsu. Prokázala to nová studie University at Buffalo’s School of Public Health and Health Professions v New Yorku.

Při zkoumání žen v klimakteriu se zjistilo, ukázala, že záněty dásní u žen v menopauze, zejména těch, které kouří, přispívají ke vzniku rakoviny prsu. Rozdíl je až čtrnáct procent. A pokud ženy kouřily už v uplynulých dvaceti letech, zvyšuje se riziko až na závratných třicet procent.

Nepřestávejte čistit i při zánětu

Shodné rizikové faktory pro tolik závažných zdravotních problémů by nás měly donutit víc dbát o ústní hygienu. Lidé se často domnívají, že když je dásně začnou bolet, je to důvod, proč přestat s čištěním. Není. Naopak bychom měli úsilí zdvojnásobit.

  • zuby je nutné čistit po každém hlavním jídle měkkým kartáčkem
  • samozřejmostí by měl být mezizubní kartáček nebo interdentální nit
  • zubní kartáček po použití je nezbytné vždy dobře vyčistit a uchovávat na suchém místě
  • optimální zubní pasty jsou s neutrálním pH
  • zánět i afty a další poškození  tkáně v ústní dutině hojí pasta Solcoseryl, která zároveň  způsobuje povrchové znecitlivění a tím utišuje bolest.
Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama