reklama

Zázračný rakytník sbírejte i po prvních mrazech

Roste i u zastávky autobusu, ale pokud byste ho považovali kvůli oranžovým kuličkám jen za okrasný keř, tak byste se spletli! Rakytník řešetlákový je zázračná rostlina.

Foto: Isifa/Thinkstock

Roste i u zastávky autobusu, ale pokud byste ho považovali kvůli oranžovým kuličkám jen za okrasný keř, tak byste se spletli! Rakytník řešetlákový je totiž zázračná rostlina!

Je zásobárnou obrovského množství vitaminů, především vitamínu C (10x víc než pomeranč!), a umí tak povzbudit imunitu. Má protirakovinné a antidepresivní účinky, pročistí celé tělo a ještě dokáže "zařídit" krásnou pleť i vlasy. Sbírat ho můžete i nyní, když se zářivě oranžové bobulky pokryly bílou jinovatkou prvních letošních mrazů.

Vylisujte ho!

Roste skoro všude a skoro všude také léčí - pokud si ho v nějaké formě pustíte do těla. Využít se přitom dá úplně celý od kořene přes listy až po semena.

K léčebným účelům se z něj vyrábí tmavě oranžový olej, který má vysoký obsah biologicky aktivních látek a je určen na vnitřní i zevní použití. Jedná se o přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, F, K a P.

Obsahuje také beta karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli a důležité esenciální mastné kyseliny omega 3, 6, 9, které snižují zejména riziko mozkových cévních příhod a infarktu a zabraňují vysoušení a vypadávání vlasů.

Šťastná sedmička

Rakytníkový olej je také zdrojem vzácné omega 7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje zřídka. V rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40 %.

Tato látka působí jako antioxidant ochraňující buňky před poškozením volnými radikály. Blahodárně působí na pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve, ale především působí na sliznici trávicího ústrojí a regeneruje ji. Stejně tak je schopný podporovat správnou funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí.

Zažene aterosklerózu

Nejaktivnější složkou rakytníkového oleje je provitamin D. Ten zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krevního séra a spolu s dalšími biologicky aktivními látkami pomáhá při ateroskleróze.

Rakytník ovlivňuje  také tvorbu žluči a trávicích enzymů. Pomáhá při onemocněních dýchacího traktu, žaludečních vředech, ale i kožních problémech včetně omrzlin a popálenin. Využívá se k očištění organismu při nejrůznějších intoxikacích.

Pomáhá řešit problémy s cévním a oběhovým systémem, se zažíváním nebo s pevností a pružností vlasů. 

Moudrost Tibeťanů

Tuhle "superbobuli" lidstvo zná a využívá už 2 500 let. Patřila do lidového léčitelství Tibeťanů, obyvatel Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny.

Používal se při plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocněních a dokonce byl využíván ve starodávné kosmetice. V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikacích.

Jako léčivý džem

Dnes ho můžete "sezobnout" přímo z keře (v případě otrlejší nátury), nebo si ho koupit v lékárně jako doplněk stravy. Pokud ho chcete jíst přímo (drobné oválné plody zrají od konce srpna), má mírně nakyslou chuť trošku, připomínající ananas. Ze zdravých plodů rakytníku můžete připravit výtečný kompot nebo džem, ale i mošt a želé.

Další rakytníkové recepty najdete zde >> 

Ze sušených plodů lze uvařit osvěžující nálev či odvar. Pokud ho chcete pěstovat sami, je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu - nejlépe několik samičích na jednu samčí, protože rakytník je dvoudomý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tohle jsou největší přírodní vitamínové bomby

Hřešte aspoň jednou denně. S jablky!

Milujete řepu? Máme pro vás super recepty!

reklama
reklama
reklama