reklama
 

Chcete tělu dopřávat vitaminy? Buďte opatrní!

Potřebujeme před zimou posílit imunitní systém. Dodejte tělu vitamíny, ale nepřehánějte to s nimi!

Foto: Jaroslav Jiřička

Vitamíny tělu zcela jistě pomáhají, ale pokud můžeme, je lepší je tělu dodávat z potravy a ne jako vitamínové doplňky. Pokud to nejde jinak, sáhněte po minerálech a vitamínech v tabletách.

S vitamínovými doplňky to nesmíme přehánět. Může se stát, že jimi tělo předávkujeme a uvidíte, co to s organismem provede. Posilujte imunitní systém s rozumem.

Kyselina listová

Problém s užíváním vitamínu nastane, když jich tělo přijímá dostatek v potravě i jako doplněk stravy. Nejčastěji se do těla pokoušíme dostat kyselinu listovou a to zejména, když jsme těhotné. Kyselina listová snižuje počet dětí narozených s různými defekty až o 50 procent. Ovšem dávejte pozor. Hranice příjmu je okolo 1 mg denně. Při předávkování kyselinou listovou se zakryjí nedostatky vitamínu B12 a to je pro tělo velmi škodlivé.

Neléčení nedostatku vitamínu B12 způsobuje nervové poruchy. Studie prokázaly spojitost mezi vysokou hladinou kyseliny listové a vyšším rizikem rakoviny plic nebo prostaty. Konzumujte raději potraviny, které kyselinu obsahují zcela běžně a vaše tělo bude spokojené.

Pozor na vitamín D a vápník

Při větším užívání těchto vitamínů, může docházet k tvorbě ledvinových kamenů. Vitamín D užívejte v denní dávce okolo 10 mikrogramů. U vápníků je horní hranice na 2500 mg na den. Vrhněte se raději na potraviny, které obsahují vápník a doplňky stravy nechte stranou.

Vitamín C a selen

Lidé, kteří milují para ořechy možná zaskočí, že když jich budou denně konzumovat více než jednu hrst, hrozí jim předávkování, které vede k poškození nervů, ztrátě vlasů a únavě.

U vitaminu C je to sporné, určitě víte, že je lékem proti chřipce a nachlazení. Ale bohužel ani tady se to nesmí přehánět. Pokud užíváte léky s  vysokou dávkou vitamínu C a ještě k tomu konzumujete citrony, pomeranče a jinou potravinu s vysokým obsahem vitamínu C, může se u vás vyskytnou alergie v podobě nepříjemné vyrážky.

Jak tedy vitaminy konzumovat?

Neexistuje jiný spolehlivější návod, než všeho s mírou. Určitě v sezóně, kdy je k dostání ovoce a zelenina s velkým množstvím vitamínů doplňky stravy vypusťte a jezte přirozenou stravu. Na podzim dávku vitamínů trochu přidejte. Ideální jsou multivitaminy, které mají obsah všech vitamínů vyvážený. Po nákupu dodržujte příbalové informace a odporučené dávkování. Pokud máte nějaké pochybnosti, nebojte se na vitaminy zeptat svého ošetřujícího lékař.

 

 

Růžový indiánek, červená smršť i jedovatá zelená. Sledujte nepovedené róby z Grammy | Video: Reuters

Mohlo by vás zajímat

reklama

Komerční tip

reklama