reklama

Zázračná léčba umí opravit klouby

Léčba kmenovými buňkami patřila ještě před pár lety do říše sci-fi. Dnes už může pomoci s bolestmi kloubů i vám

Foto: Thinkstock

Léčba kmenovými buňkami patřila ještě před pár lety do říše sci-fi. Dnes už je k dispozici i v ČR. Může pomoci s bolestmi kloubů i vám.

Kmenové buňky mohou nahradit jakoukoliv specializovanou tkáň, a odstranit tak její poškození. Jsou to malé továrny, které vyprodukují vše, co je potřeba, aby se tělo mohlo regenerovat. Nacházejí se v kostní dřeni a tukové tkáni - využít se dají i vlastní tukové buňky! Poskytují obrovské možnosti léčby nemocí a stavů dosud považovaných za beznadějné.  

Kmenové buňky léčí (skoro) všechno

Právě schopnost kmenových buněk opravit a obnovit poškozenou tkáň představuje velký potenciál v léčbě nejrůznějších nemocí:

 Patří k nim například:

  • Nemoci srdce a cévního systému (infarkt, mrtvice, kardiomyopatie, nedokrvování dolních končetin)
  • Zažívání a onemocnění jater (Crohnova choroba, cirhóza jater, ulcerózní kolitida)
  • Klouby a onemocnění pojivové tkáně (kolena, kyčle, ramena, hlezna i osteoartróza malých kloubů, vyhřezlé ploténky, artritida, urychlené hojení zlomenin, poranění úponů šlach, vazů a svalů)
  • Plastická chirurgie (zvětšení poprsí, remodelace prsů po mastektomii, modelování obličeje, odstraňování vrásek, hojení jizev, hojení chronických ran a vředů, hojení popálenin)
  • Neurologické nemoci (roztroušená skleróza, poškození mozku a míchy po úrazu, cévní mozková příhoda, Parkinson, Alzheimer a mnoho dalších)
  • Kožní onemocnění (lupénka, dermatomyositida, sklerodermie, epidermolysis bulosa)
  • Autoimunitní onemocnění (cukrovka I. a II. typu a její komplikace, roztroušená skleróza, lupus atd.)
  • Plicní choroby (plicní fibróza, chronická obstrukční plicní choroba)

Vlastní tuk pomůže i na klouby

Obrovský zájem je věnován zejména využití kmenových buněk při léčbě artrózy a degenerativních onemocnění kloubů, velkých i malých. Tam už využití kmenových buněk funguje v klinické praxi. 

Doporučujeme: Nervy zachrání kmenové buňky

Pro léčbu degenerativních onemocnění se více hodí kmenové buňky z tukové tkáně. Důvodů je více, prvním je lepší dostupnost a druhým mnohonásobně vyšší počty kmenových buněk v tukové tkáni - je jich zde 500x více než v kostní dřeni, a jednoduchý je jejich odběr i hojení.

"S využitím zkušeností plastických chirurgů jsme proto v uplynulých dvou letech vyvinuli šetrnou metodu izolace kmenových buněk právě z tukových tkání člověka a jejich následné použití pro regeneraci poškozených chrupavek," vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Michálek PhD., garant výzkumné společnosti Cellthera, která je tkáňovým zařízením pro odběrové zařízení Polikliniky I. P. Pavlova.

Zmírnění bolestí až o 75 %. Ale za své

Důležité je, že odběr i aplikace kmenových buněk jsou téměř bezbolestné. Z hlediska léčebného procesu je léčba s jejich pomocí mnohonásobně účinnější i jednodušší než dosavadní postupy. 

Náš tip: Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze!

"Zmírnění bolesti se dostavuje už v prvních týdnech po zákroku. K regeneraci, zahojení a obnovení hybnosti porušené kloubní chrupavky dochází zhruba po třech měsících," říká MUDr. Martina Čapková z Polikliniky I. P. Pavlova. Díky léčbě kmenovými buňkami uvedlo 89 % pacientů s těžkou artrózou kolene, že zaznamenali alespoň poloviční zmírnění potíží a polovina z nich dokonce zaznamenala zlepšení o 75 %. Úspěšnost léčby závisí na stupni postižení kloubu.

Pojišťovny léčbu artrózy kmenovými buňkami nehradí. Léčit se dají najednou až čtyři klouby - pacient zaplatí za odběr asi 50 ml tuku, jeho zpracování a aplikaci injekce 38 000 korun včetně následné komplexní léčby s rehabilitací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci našli způsob, jak léčit všechny typy rakoviny

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

Denně běží maraton a má jich už 94: Chci jich 500. Dělám to pro nemocné děti, říká | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama