reklama

Nervy zachrání kmenové buňky

Závažnou neurodegenerativní poruchu ALS, která byla dosud neléčitelná, už bude možné léčit.  Zlepšení stavu lze dosáhnout transplantací jednoho typu kmenových buněk do krve a míchy.  

Foto: Profimedia.cz

Závažnou neurodegenerativní poruchu. amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), která byla dosud neléčitelná, už bude možné léčit.  Zlepšení stavu a prodloužení života lze dosáhnout transplantací jednoho typu kmenových buněk do krve a míchy.

ALS se někdy nazývá také nemoc motoneuronů  - nervů ovládajících svaly. Postupně vede ke slabosti, ochabování svalů, záškubům, křečím, postupné paralýze a následně smrti.

Dvě stě případů ročně

Dochází k ní nejčastěji v průběhu asi tří až pěti let od výskytu prvních klinických příznaků. Pro tuto neurodegenerativní chorobu je typická ztráta mozkových a míšních motoneuronů.

Existuje jak v dědičné tak nedědičné (sporadické) formě a trpí jí asi šest osob ze sta tisíc. Každý rok pak v České republice přibude asi dvě stě nových případů.

Příčinou této nemoci jsou mutace v různých genech - jedním z nich je například superoxid dismutáza 1 (SOD1), což je bílkovina, která pomáhá tělu zbavovat se potencionálně nebezpečných volných radikálů.

Přes potkany k lidem?

Pro tuto studii byli  jako vhodný model této nemoci, využiti potkani s defektní verzí právě této bílkoviny.

V době, kdy u nich došlo k projevům prvních příznaků, byli rozděleni do dvou skupin. Jedné byly injikovány do míchy a krevního oběhu mesenchymální kmenové buňky, druhé kontrolní skupině jen roztok solí, který by neměl mít žádný efekt.

Nahradit či ochránit

Mesenchymální kmenové buňky jsou z léčebného hlediska velmi zajímavé - mají schopnost podporovat krvetvorbu, přeměňovat se na různé buněčné typy a zejména nevyvolávají imunitní reakci, která by vedla k jejich odmítnutí.

Důkaz přinesla studie, vypracovaná ve spolupráci laboratoří z Ústavu experimentální medicíny a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kterou publikoval časopis Cytotherapy.

CO TYTO BUŇKY DOKÁŽOU?

Mesenchymální kmenové buňky jsou z léčebného hlediska velmi zajímavé - mají schopnost podporovat krvetvorbu, přeměňovat se na různé buněčné typy a zejména nevyvolávají imunitní reakci, která by vedla k jejich odmítnutí.

 

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama