reklama

Vyzkoušely jsme pět metod: Která cesta za zdravou štíhlostí je nejlepší?

Plavková sezona je krátce před námi a karanténní období se na našich figurách podepsalo. Rozhodly jsme se proto v redakci Aktuálně.cz na vlastní kůži vyzkoušet, která metoda ze současného českého trhu dokáže přinést uspokojivé výsledky s vidinou zdravého hubnutí a zpevněné postavy.

EMS trénink: Cvičit jako kosmonaut

MetodaEMS tréninky, Body Express TestovalaKlára, redaktorka Reportážna Žena.cz zde

Cvičení EMS neboli elektro-myo-stimulace se nejprve využívalo v kosmonautice, aby kosmonautům při dlouhém pobytu bez gravitace neatrofovaly svalové skupiny. Dnes ale komplexní program mohou využívat i normální smrtelníci. Využívá ho proto například Usain Bolt či německá fotbalová reprezentace. A výsledky jsou po dvaceti minutách každotýdenního tréninku překvapivé: díky intenzivním elektrickým impulzům dokáže natrénovat 95 procent svalů a pomoci zhubnout. Jedna taková lekce nahradí čtyři až pět dvouhodinových návštěv fitness centra.

Co je k tomu potřeba

Na samotnou lekci není s sebou nutné nic brát. Vše je na místě. Na nahé tělo si oblečete šortky a tričko ze speciálně vodivého materiálu, na které vám trenér obleče už onen astronautický obleček: vestu, pás přes zadek, dva pásy na stehna a dva na paže. Všechny se před použitím namokří teplou vodou, aby dobře vodily. V závěru se celý odlehčený skafandr pevně utáhne.

Jak to probíhá

Do speciální vesty pro EMS trénink se zapojí deset dvojic elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla, a tlustý kabel, spojující korzet se zařízením, prostřednictvím něhož vám bude trenér modulovat sílu elektrického proudu. Na něm je zároveň umístěn monitor, který vám při cvičení pomáhá – vidíte na něm vizualizaci konkrétních cviků a čas, kdy je třeba zapnout svaly a kdy je čas na odpočinek.

Klasický program trvá deset týdnů, naše testování probíhalo jen polovinu této doby. Úvodní konzultace v sobě zahrnuje seznámení se zdravotním stavem účastníka, jeho sportovní minulost a současnost. Na první lekci se pouští proud postupně, zatímco se stojí na místě.

Co je to EMS

Elektro-myo-stimulace, tedy elektrická stimulace svalů se používá v medicíně v rehabilitaci a rekonvalescenci. Pomocí slabých, ale velmi častých elektrických impulzů jsou svaly aktivovány stejným principem, jako je přirozeně aktivuje tělo při pohybu, jen s daleko častější frekvencí.

EMS pracuje až s 10 dvojicemi elektrod, každá dvojice je umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech, celkem v 95 procentech svalů. Efektivita nespočívá jen v zapojení celého těla najednou, ale i na množství svalových stahů, zpevnění a uvolnění. Vůlí dokážeme poslat signál svalům, aby se zpevnily, přibližně jednou za sekundu, s EMS to tělo zvládne 85x za sekundu. EMS trénink probíhá 20 minut: 10 minut ve zpevnění a 10 minut v uvolnění, celkem tak dojde k 51 tisícům svalových kontrakcí. Tělo je zatíženo tak, jako by v jeden moment odcvičilo dvě hodiny 4–5x ve fitness centru, přičemž k celkové regeneraci organismu dochází během následujících šest a sedm dnů.

Prakticky jde v podstatě o brnění, které může fungovat jako silnější masáž. Není proto divu, že podobné elektrické stimulace svalů se používají také při rehabilitaci a rekonvalescenci. Jakmile jsou nastavené frekvenci jednotlivých partií na těle, je čas na samotné cviky. Ty jsou primárně velmi jednoduché, jde například o squaty, o rotace nebo úkroky do strany.

Každý cvik se opakuje několikrát a aby docházelo k účinné stimulaci, základem je se před každým cvikem zpevnit. Po několika sekundách každého cviku přichází několik sekund uvolnění. Veškeré pokyny se dají vyčíst z monitoru na zařízení: červená linka znamená zapojení svalových skupin, modrá zase čas na odpočinek.

Názor testující redaktorky

Přiznávám, že jsem sportovně konzervativní typ. Od začátku jsem byla k tréninku trochu skeptická. Myslím si totiž, že i když vám může takovýto instantní trénink na dvacet minut vytvarovat tělo, pomoci zhubnout, pomoci od bolesti zad nebo dát extra sílu ke sportu, který už aktivně děláte, nikdy vám nedá to, co běh v lese, plavání ve studené vodě nebo prodýchání a protažení na józe.

Bolest svalů se u mě dostavila po každém tréninku až na druhý den. Nejvíc mě bolela vnitřní strana pravého stehna, od třísla směrem ke kolenu. Bylo to podle trenéra proto, že mě už dva roky bolí a brní naopak jeho vnější strana a tělo se takto vyrovnává s dysbalancí. Už při třetím tréninku jsem se dostala na osmdesát procent celkové intenzity, která je mi však v některých cvicích příjemná a v jiných ne. V takovém momentě si vyžádám její snížení. Konkrétně šlo o cviky, při kterých se zapojují břišní svaly. U dolních končetin a hýždí naopak nepříjemnou bolest cítím jen málokdy. Přesto je to intenzivní pocit, který by se dal přirovnat, jako by vás do zadku jemně píchalo několik jehel. Na to se ale dá jednoduše zvyknout, a dokonce může jít i o příjemný pocit, zejména proto, že cítíte, jak se vám promasírovávají i ty nejhlubší svaly, které běžně nepoužíváte.

Po pěti týdnech jsem příliš nezhubla. Ale cítím a skutečně vidím, že se mi tělo zpevnilo a posílilo: mám pevné a tvrdé břicho, zadek i vyrýsovanější svaly na rukou. Když jdu o víkendu na trek do hor, mám pocit větší síly, stejně tak jako při józe, kdy mi přijde, že právě ony vnitřní svaly, na kterých jóga stojí, jsou silnější a já se například v balančních pozicích udržím déle a mnohem pohodlněji.

Klára, redaktorka Žena.czDvacet minut týdně EMS vám klasický trénink, při kterém běháte nebo plavete, nenahradí, ale rozhodně zlepší stávající fyzičku. Tento způsob ale skvěle funguje jako motivátor k posunutí vašich sportovních ambicí a cílů. Větší vyrýsování a zpevnění jsem na sobě pocítila už po třetím týdnu. A pro mě největší osobní přínos EMS? Zbavila jsem se bolesti levého stehna, která mě trápí už dva roky.

Cviky musí být jednoduché na provedení. Musí jít provést v napětí všech svalů, proto nejsou dynamické. Jsou voleny tak, aby trenér snadno odhalil svalové dysbalance a pokrok při jejich odstranění a zároveň byla jednoduchá kontrola zpevnění celého těla.Tomáš Krmíček, lektor a zakladatel Body Express

Před prvním tréninkem:

buďte odpočatí den před tréninkem nepijte alkohol a dobře se vyspěte v den tréninku hodně pijte, alespoň půl litru vody hodinu před tréninkem pokud jdete na trénink odpoledne, vypijte v průběhu dne litr a půl vody není nutná žádná dieta, ale je doporučeno dodat tělu pravidelné dávky: snídani, svačinu, oběd, svačinu i večeři před tréninkem si v každém jídle dopřejte sacharidy pro aktuální energii – rýži, těstoviny, chleba můžete přidat i něco sladšího – ovoce, džus, energetickou tyčinku

Tomáš Krmíček, zakladatel Body Express a fitness lektor

Tomáše Krmíčka pojí celý život se sportem, fitness a zdravím. Vystudoval tělovýchovu na Masarykově univerzitě v Brně, byl úspěšným reprezentantem v týmové gymnastice a sportovním aerobiku, kde dosáhl nejvyšší mety na mistrovství světa v australském Adelaide. Od roku 2000 se spolupodílel na vedení fitness studií a fitness center a 10 let úspěšně provozoval Star Trac Health Club. Mimo jiné absolvoval třikrát Pražský marathon, dokončil závod Ironman 70.3 v rakouském Sankt Pöltenu a plného Ironmana Ostseeman v německém Glücksburgu. První studio Body Express otevřel v Brně v roce 2015, dnes je to největší síť EMS studií u nás, s patnácti pobočkami v Česku a třemi na Slovensku.

Výhody tréninku:

rychlý způsob, jak dostat své tělo do kondice, odstranit svalové dysbalance a zhubnout na trénink si nemusíte nic brát, veškerou výbavu dostanete na místě trénink zvýší váš maximální výkon i vytrvalost stoupne výbušná síla obtížně trénovatelného hlubokého svalstva

Pro koho je trénink vhodný:

pro vrcholové sportovce v období příprav pro zvýšení výkonu a řešení dysbalance pro rekreační sportovce taktéž pro lepší výdrž a vyrovnání svalové dysbalance pro sportovní laiky, kteří se chtějí nabudit ke sportovnímu výkonu a dostat se do formy

Pro koho je trénink nevhodný:

pro těhotné ženy pro lidi s kardiostimulátorem

On-line koučka: Vše začíná v hlavě

Metodaonline koučink, Psychologie jídla TestovalaLucie, produktová manažerka Reportážna Žena.cz zde

Metoda hubnutí ve spolupráci s on-line koučkou staví nejen na hubnutí jako takovém, ale především na analýze psychické stránky. Proto je určená spíše lidem, kteří nechtějí jen rychle nárazově zhubnout, ale pomáhá jim pochopit, odkud jejich stravovací problémy plynou. Zásadním poselstvím je, že skrze jídlo se můžete mít rádi – svou mysl i své tělo. Cílem je začít mít rádi jídlo a svůj život takový, jaký je, což ovlivní také reakce vašeho těla – začne spolupracovat a efektem je pak shazování kil zdravým způsobem. Lucie tuto metodu zkoušela čtyři týdny.

Jak na tom byla Lucie v minulosti:

Lucie už dřív pochopila, že hubnutí není jen o změně jídelníčku nebo zázračných pilulkách, ale že se zásadní změna musí odehrát v její hlavě. Jídlo pro ni bylo většinou řešením, když se necítila v pohodě nebo byla ve stresu. Pokaždé sáhla po sladkém. Představa, že vyzkouší právě tuto metodu, ji stresovala – očekávala totiž, že se bude muset vážit a měřit. Vyvolávalo to v ní vzpomínky na dospívání, kdy jí lékařka říkala, aby zhubla za účelem zapadnutí do tabulek s optimálním počtem kilogramů. S koučkou se začala setkávat on-line v době karantény, kdy jí sociální izolace, uzavření škol a povinný home office psychicky nepřidaly a odrazily se v pár kilech navíc.

Startovací linie:

Při úvodní konzultaci probírala Lucie s koučkou Kateřinou Literákovou namísto měření a vážení obecné informace a také to, co dělá často nevědomky špatně a proč její tělo odmítá shodit nabraná kila. Důraz se kladl na to, že psychický stav i myšlenky musí být na dietu připravené. Není jednoduché zhubnout, když člověk není v dobré psychické pohodě. V dalším povídání se pak zaměřily právě na psychické procesy a na to, jaký vztah má Lucie se svým tělem. Věnovaly se tomu, že i když sníte nejzdravější jídlo na světě, ke kterému nebudete mít pozitivní vztah a nebude vám chutnat, hubnutí nebude fungovat. Zaměřily se také na vnitřní nastavení, které má často nevědomky vliv na to, co člověk jí – výchova, zvyky, psychika i stres. Součástí sezení byly také jednotlivé úkoly, které měla vždy Lucie do dalšího sezení vypracovat a které následně s koučkou společně rozebraly.

Je důležité se zabývat nejen tím CO jíme, ale také JAK jíme. Pomalé, vědomé stravování je cestou k vyšší efektivitě metabolismu.Kateřina Literáková

Úkoly:

Pravidelnost. Jako první se měla Lucie zaměřit na to, zda jí pravidelně. Měla si udělat na všechny pokrmy čas a během jídla nedělat nic jiného. S koučkou pak rozebírala, co se v jejím přístupu k jídlu změnilo, zda jídlo vnímá jinak, když si na něj udělá čas, vychutnává si ho a nerozptyluje se ničím jiným.

Pocit štěstí. V dalším úkolu se měla zamyslet nad tím, co ji dělá šťastnou a na papír si sepsat tzv. soukromý seznam štěstí. Přehled štěstí jí měl pomoct s tím, aby našla i něco jiného než jen čokoládový dort, který jí dělá v těžkých chvílích radost a pomáhá zvládat stresové situace.

Spouštěče nervozity. Když zjistila, co ji dělá šťastnou, měla se podívat na to, co je spouštěčem jejího stresu a napětí. Analyzovala minulost i současnost a neměla se trestat za to, že problémy řešila jídlem. Koučka ji upozornila, že jednoduše vycházela z dostupných informací. Cílem identifikace spouštěčů stresů bylo to, aby se je do budoucna naučila obejít nebo nespustit.

Zásady, které má Lucie při jídle dodržovat:

1 Při jídle nedělat nic jiného, soustředit se jen na pokrm a danou chvíli. 2 Aby tělo jídlo správně strávilo a přijalo z něj živiny, má si na něj udělat čas a nebýt ve stresu. 3 Při konzumování jídla sledovat rytmus toho, jak jí, a hrát si s tím.

Shrnutí a názor Lucie:

Jako první pro mě bylo zajímavé a důležité zjištění, že záleží nejen na kvalitě a složení jídla, ale také na tom, jak si ho vychutnáváme. Jakékoliv jídlo není nepřítel, ať už se jedná o lehkou zdravou svačinku, nebo dort na oslavě babiččiných narozenin.

Úkol, kdy jsem měla jíst pravidelně a věnovat se jen jídlu, mi dával hodně zabrat. Musela jsem jídlo začlenit do kalendáře, po čase se ale ukázalo, že to jde. Pracovní schůzky jsem jednoduše posunula a vychutnala si jídlo společně s dětmi. Navíc mi přišlo, že i ony byly v menším stresu, protože jsem v něm nebyla ani já. Myslím, že nás najednou jídlo všechny spojilo dohromady, byli jsme spolu všichni více přítomní.

Bc. Kateřina Literáková, koučka a členka Aliance výživových poradců, psychologiejidla.cz

Celostní nutriční specialistka a koučka v oblasti psychologie výživy. Své klienty učí naslouchat moudrosti vlastního těla, najít vyrovnaný vztah k jídlu a vzít zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou. Inspiruje se tradiční čínskou medicínou a všechny teoretické poznatky přenáší do kuchyní i životů svých klientů.

Když jsem ve druhém úkolu uvažovala, co mě kromě jídla dělá šťastnou, tak mě hned napadlo, že jsou to objetí, třeba od mých dětí, nebo když se na mě otočí a jen tak mi řeknou, že mě mají rády. Byly tam i dvě asi trochu protichůdné věci, kdy jsem občas šťastná naprosto sama se sebou a jindy zase potřebuji společnost lidí. Posledním pomocníkem pak bylo cvičení, běhání nebo jóga. Našla jsem toho víc, ale tyto mi přišly nejdůležitější.

Díky této metodě jsem pochopila, že se skrze jídlo můžeme mít rádi, což se pak řetězí – když se budete cítit dobře, vaše tělo vás bude za tento přístup milovat a začne s vámi na oplátku spolupracovat. A aniž bych to očekávala, shodila jsem dvě kila bez omezujících a mučivých diet. Jedla jsem stejná jídla jako předtím, jen jsem začala víc pronikat do tajů své mysli a naučila se mít jídlo ráda. Cesta ale pokračuje.

Kateřina Literáková o Lucii:

„Potíže s váhou či jídlem nikdy nestojí samy o sobě – jsou vstupní branou k hlubším tématům v našich životech. Neřešené či dlouho potlačované emoce, problémy se skrze jídlo a nadváhu pouze zobrazují. Musíme se tedy vždy dívat na příčiny, vztahy a souvislosti, abychom porozuměli důvodům, proč naše tělo ,potřebuje‘ pár kilogramů navíc a mohli jsme tak cokoliv změnit. Můžeme jíst nejzdravější jídlo ve vesmíru, ale pokud ho sníme ve stresu či ve spěchu nebo nám dokonce nechutná, naše tělo není v optimálním stavu pro trávení. Není proto připraveno ze stravy efektivně vstřebávat potřebné živiny.

Jídelníčky a diety dlouhodobě nefungují. Studie ukazují, že 98 % lidí, kterým se podaří zhubnout, se váha do roka vrátí, případně ještě zvýší. Otázkou tedy zůstává, co ta 2 % trvale zhubnutých udělala jinak? A ukazuje se, že prošli jakousi „vnitřní změnou“. Je na místě se ptát, co já osobně chci a potřebuji ve svém životě změnit, transformovat. A tak jsme se také spolu s Lucií ptaly.“

 

Hubnutí není jen o změně jídelníčku nebo zázračných pilulkách, ale zásadní změna se musí odehrát v hlavě.

On-line výživová poradkyně zjišťuje duševní rozpoložení a důvody, proč chcete zhubnout.

Koučka vysvětluje, co děláte nevědomky špatně a proč vaše tělo odmítá shodit nabraná kila.

Abyste mohli zhubnout, musí na to být vaše hlava připravená.

Není důležité jen složení živin, vitaminů a minerálů v jídle, ale také to, zda vám jídlo chutná.

Neplatí, že zdravým jídlem začnete hubnout, jídlo si musíte uvědomit a mít ho rádi.

Žádné jídlo není nepřítel, ať už je to zdravá svačinka, nebo čokoládový dort od babičky.

 

Kruhový trénink: Třicet minut pohybu, ale dá vám zabrat

Metoda20minutový kruhový trénink, Contours TestovalaMagdaléna, redaktorka Reportážna Žena.cz zde

Hlavně zpevnit paže, boky a nohy – to byl počáteční požadavek, se kterým Magdaléna do pobočky Contours, fitness výhradně pro ženy vstupovala. Smyslem kruhové tréninku je být neustále v pohybu. Tento typ tréninku se pyšní tím, že ženám stačí půl hodina denně na to se zpotit a zpevnit. Cviky jsou vymyšleny tak, aby protáhly každý sval v těle, a když se zrovna necvičí na stroji, je to ideální čas třeba na skákání panáků. Věk tady nehraje roli, každá žena má jiné cvičení podle svých možností a cílů.

Na startovní linii:

Contours funguje na principu placeného členství (jednoměsíční členství vychází zhruba na 1800 Kč) a ještě předtím, než se vrhnete do cvičebního maratonu v některé z 25 poboček po celém Česku, trenérka s vámi na předem domluvené schůzce probere nejen zdravotní stav či omezení, ale taky cíle, kterých chcete dosáhnout. Trenérku má Magda vůbec poprvé v životě. Posilovnám, kde si lidé často poměřují svaly se zrcadlem a své fitness oblečení, se totiž dřív vyhýbala.

Důležitá je zdravá strava i dostatečný spánek

Pro vstup do tréninku je pro trenérky také důležitá informace, kolik hodin denně klientky spí. Spánek je totiž pro tělo stejně důležitý jako pohyb a zdravá strava. Během spánku tělo regeneruje a také spaluje. „Lidé, kteří méně spí, více jedí a mají chuť především na sladké. Naopak během spánku se kalorie spalují,“ řekla mi před rokem v rozhovoru profesorka neurologie Soňa Nevšímalová.

„Chci zpevnit hlavně paže, boky a nohy,“ sděluje Magda tamní trenérce, která sestavuje kruhový trénink na míru a sleduje, zda se cviky provádí správně. Co je příjemné, že zde neuvidíte žádné muže. Contours je totiž fitness jen pro ženy, ve kterém se mohou cítit uvolněně. Na rozdíl od jiných pražských fitek jsou prostory sice menší, ale atmosféra je víc domácká.

Po konzultaci ohledně stravy následuje měření tělesné konstituce prostřednictvím přístroje Tanita, na který se stoupá naboso. Udáte svou výšku a věk a se zbytkem si již přístroj poradí. Kromě váhy a BMI určuje množství vody či aktivní tělesné hmoty v těle a takzvaný viscerální (vnitřní) tuk. Měření se dělá u všech žen při vstupním sezení, aby lektoři věděli, na co se přesně zaměřit a jak na tom daná žena je, měření jsem podstoupila poprvé a dopadlo nad očekávání dobře. Podle lektorky je zvýšený viscerální tuk často příčinou toho, že se ženy necítí dobře a hledají způsob, jak svůj životní styl i váhu změnit.

Jak samotné cvičení probíhá?

Kruhový trénink obsahuje osm posilovacích strojů a osm stanovišť pro aerobní cvičení. Začíná se sedmiminutovým rozehřátím na eliptikalu. Stroj protahuje celé tělo najednou. Jakmile je v těle rozprouděná krev, přichází na řadu jednotlivé cviky na stanovištích i mezistanovištích, na kterých se ze začátku provádí tři cviky – například pozice prkna. Směr cvičení se pravidelně mění, aby to byla větší zábava, a jednotlivé cviky se provádí vždy po dobu 45 vteřin.

Názor testující redaktorky:

Pobočka kruhového tréninku sice cvičení prodává jako třicetiminutovou záležitost, ale pokud k samotnému tréninku a strečinku s dodržováním 45 sekund na každém stanovišti připočtěte čas nutný na převlečení a rozehřátí, do třech desítek minut se nelze vejít. Počítejte tak, že ve fitku nakonec strávíte zhruba hodinu.

Vyzkoušela jsem dlouhou i krátkou variantu, během půl hodiny lze zvládnout jedno kolo kruháče a strečink – zahřejete se, ale ten slastný pocit po fyzické námaze a vědomí, že jste pro sebe něco udělali, přichází až po delším čase. Důležité je pravidelně tréninkový plán obměňovat, aby se tělo zlepšovalo. Atmosféra v tak malém fitku je příjemná.

Spousta žen odchází po třiceti minutách, ale kdybych měla dát doporučení, věnovala bych tréninku alespoň hodinu. Ženy často očekávají, že zhubnou do týdne, ale první výsledky lze čekat zhruba za měsíc. Doporučila bych proto vždycky dva tréninky a jeden den volna, aby si tělo odpočinulo.Anna Vaškovičovárecepční a trenérka pobočky Contours

Z několika návštěv je patrné, že si sem ženy občas chodí i pokecat a řešit třeba bezlepkovou stravu nebo kvalitu jídla v supermarketech. Protože mi i sama trenérka doporučila cvičení pravidelně obměňovat, po třech týdnech jsem zažádala o jiné cviky, založené na posilování s vlastní vahou a cvičebními pomůckami, jako je guma, bosu nebo závěsný posilovací systém TRX. Tyhle cviky lze totiž lehce opakovat i doma. Sympatická trenérka mi je nejen ochotně našla a předvedla, ale také se ujistila, že je cvičím správně, poté mě nechala cvičit samotnou.

Výsledek? Po měsíci jsem podle měření zhubla zhruba kilo a půl. Do fitka jsem chodila v průměru třikrát týdně, což jsem doplňovala běžnou chůzí. Nepila jsem alkohol a snažila se nejíst umělé cukry a průmyslově zpracovaná jídla. Mnohem víc než číslo na váze nebo počet spálených kalorií však pro mě byl vždy důležitý pocit příjemné fyzické únavy a čisté hlavy, když jsem z fitka odcházela. Během cvičení totiž lze nejen spálit kalorie, ale taky zapomenout na všechny starosti.

Jaká rizika vidí fyzioterapeutka Iva Bílková (FYZIOklinika):

Cvičení v posilovně je prospěšné, pokud posílí svaly, kterým dává stroj odpor, tvaruje postavu. Neprospěšné je, pokud vás nikdo nehlídá, větší váha závaží vás může nutit trochu se v přístroji zkroutit a vypomáhat si i jinými svaly, než je úplně cílem. Nastavení přístroje má své limity a mělo by se řídit výškou člověka.

Rychlé cvičení s důrazem na velkou tepovou frekvenci, náběr svalové hmoty by neměli podstupovat lidé s poruchou srdečního rytmu či hypertenzí, dále s jaterními onemocněními, diabetici a lidé, kteří mají závažná onemocnění vnitřních orgánů.

Pokud jde cvičení v klidu, ve smyslu, zacvičte si každý, tak abyste se cítili při cvičení i po něm dobře, pak bych nelimitovala nikoho. Ti, kteří mají závažná onemocnění, znají své limity a vědí, jak se mají chovat před cvičením, během něj i po něm. Naopak pravidelné cvičení v poklidném charakteru je pro každého, i nemocného člověka velmi přínosné. Cvičení by mělo probíhat optimálně třikrát týdně.

Výhody

Vedený trénink, neustálá přítomnost trenérky v ceně členství Jasné návody, snadné cviky Dostupné cvičicí pomůcky Základní poradenství a měření Dostupnost – 25 poboček po celém Česku, také v menších městech Zkušební týden zdarma Individuální trénink

Nevýhody

Členství je minimálně na tři měsíce, ale při delších členstvích jej lze přerušit. Zabere minimálně 45 minut Hlasitá hudba Zadávání spousty osobních údajů Na pobočce, kde jste si koupili členství, musíte být častěji než na jiných pobočkách. Členství nelze přerušit na dobu neurčitou, pouze v ojedinělých případech s lékařským potvrzením, ale i na tento typ se vztahují limity počtu přerušení.

Doporučení

Vyčleňte si na cvičení alespoň hodinu, abyste měla dost času na to se zahřát na začátku a protáhnout na konci. S sebou si nezapomeňte pohodlné oblečení, boty a ručník. Během cvičení i po něm nezapomeňte pít dostatečné množství nealkoholických nápojů, tělo musí být dobře hydratované. Pokud možno dodržujte zdravý jídelníček a vyhněte se tučným, smaženým či průmyslově zpracovaným pokrmům, stejně jako alkoholu. Nechte si zhruba jednou za měsíc lehce změnit cviky, abyste tělo udržovaly ve střehu. Trenérka Anna například tvrdí, že stroje jsou vhodným doplňkem cvičení s vlastní vahou nebo cvičebními pomůckami. „Cviky jsou i účinnější,“ říká. Dostatečně spěte, myslete pozitivně. Zapisujte si své dílčí úspěchy.

Poruchy příjmů potravy a závislost na cvičení

Důležitější než číslo na váze nebo obvodu pasu či boků je však cítit se dobře. I cvičení totiž může být návykové a škodlivé podobně jako poruchy příjmu potravy. Podle trenérky Anny Vaškovičové se občas stává, že i mezi návštěvnicemi fitka jsou ženy, které trápí poruchy příjmů potravy.

Jak poznat, že jste na cvičení závislí?

Lenka Mynaříková, psychoterapeutkaBigorexie je až patologická nespokojenost se svým tělem, která vede člověka k tomu, že chce být svalnatější. Je to podobné jako mentální anorexie, kdy je člověk nespokojený a chce být co nejštíhlejší. Bigorektik je svalnatý, vypadá dobře a okolí má pocit, že žije perfektně zdravým životním stylem, a dává mu najevo, jak je dobrý a že by chtěli mít taky takovou disciplínu. Utvrzují jej tedy v tom, že dělá něco výjimečného a dobrého. Sám člověk nevnímá, že má problém. Říká si, že pořád není tak svalnatý, jak by chtěl být, nebo není tak atraktivní, jak by si přál.

Osobní poradenství: Jde o změnu celého životního stylu

Metodaosobní poradenství, Nutriadapt TestovalaPetra, šéfeditorka Reportážna Žena.cz zde

Metoda Nutriadapt si bere za cíl podpořit shazování kil s dlouhodobými výsledky. Na základě individuální diagnostiky a rozboru odhaluje, jak na tom váš metabolismus ve skutečnosti je. Jeho poruchy totiž mohou způsobovat řadu problémů: od zpomaleného spalování tuků až po závažné nemoci kardiovaskulárního systému. Klientům je pak představován individuální plán nejen jednotlivých návštěv na pobočkách a osobních setkání s odborníky, ale také podrobný jídelníček včetně receptů. Petra nastoupila do základního tříměsíčního programu, jehož závěr ji čeká teprve na konci srpna. Přesto prvních pět týdnů, které prozatím absolvovala, jí dokázalo změnit přístup k celému životnímu stylu.

První setkání aneb Ještě poslední koláček

Od první schůzky si Petra neslibovala nic. Sama od sebe by na podobnou konzultaci i přes svou nespokojenost s vlastním tělem nešla. Nejvíc se před vstupem do pobočky obávala toho, že po ní bude specialistka vyžadovat, aby prozradila, co za jeden průměrný den dokáže vložit do pusy.

Už během první konzultace si Petra ale několikrát sáhla do svého svědomí. Překvapil ji od výživové poradkyně dotaz, jaký krok ke splnění svého cíle by udělala jako první. Svou spontánní odpověď, že by si nejraději šla koupit sladký koláček, nakonec udržela v tajnosti. V závěru své první konzultace obdržela žádanku na analýzu krve a také úkol zapisovat si tři dny všechno, co sní, vypije a jaké pohybové aktivity ten den vykoná. Petra o sobě tvrdí, že není v zapisování čehokoliv důsledná, ale po tři dny se pečlivě snažila úkol splnit. S překvapením tak zjistila, že jí v podstatě nedostatečně a jen malé porce. A také ještě něco: s příjmem tekutin je to více než bídné. S jedním hrnkem kafe od oběda dokáže sedět u počítače ještě v pět večer.

Analýza krve: Život se mění z minuty na minutu

Druhá konzultace za týden znamená pro Petru mírný šok. Rozbor krve i Petřiny odpovědi na otázky kolem přibírání a hubnutí a ohledně denního režimu a jídelníčku obdržela lékařka, která k výsledkům sepsala podrobnou zprávu o Petřině zdravotním stavu. A to je ten okamžik, kdy se Petra musí podívat pravdě do očí. V jejím případě to není „jen pár kilo“ navíc, které mírně překáží při každodenním pohybu. Těch věcí, které jsou s obezitou spojené, je víc: poškozuje klouby, cévy a nesvědčí ani srdci. Je toho tolik, že je Petra z minuty na minutu rozhodnutá s tím něco skutečně udělat. Přestože se Petra vždy snažila jíst poměrně zdravě, specialistka Lenka Smatanová jí vysvětlila, že její tělo je vlastně podvyživené. Petra jedla doposud naprosto nevhodně, a proto docházelo k ukládání tuků. Druhý týden dostala Petra úkol sil zapisovat jídlo v aplikaci Nutriadapt, která funguje i v mobilu. Smyslem bylo zapisovat si a fotit jídlo, které během dne Petra sní, což v jejím případě funguje perfektně jako jakási kontrola nad tím, co by jinak konzumovala i v devět večer.

Při hubnutí je vždy velice důležitým prvkem osobní motivace klienta. Je to jeho hnací motor v tom, aby nepolevoval. Je patrné, že vnitřní motivaci paní Petra má. Jediné, co může její hubnutí přibrzdit, je její zdravotní stav.Lenka Smatanová, specialistka, Nutriadapt, Praha 4 – Budějovická

Několikastránkový výživový plán: Poradkyně mě uklidňuje

Třetí konzultace, která následuje týden poté, je pro Petru už o trochu radostnější – speciální váha, která umí prozradit poměr tuku a vody v těle, ukazuje kilový úbytek. Což na Petru funguje jako velká motivace, že se věci daly do pohybu. Pak obdrží několikastránkový osobní výživový plán, ve kterém je uvedeno, které potraviny jsou pro ni vhodné a kterým by se měla naopak vyhnout.

Přichází velké odhodlání

Petra si kromě ochrany vlastního zdraví v dlouhodobém horizontu musela uvědomit i fakt, že hubnutí nepůjde rychlým tempem. Nejprve se redukuje tuk v těle, nikoliv svaly. V následujících týdnech Petru čekají pravidelné konzultace u specialistky, větší důraz na jídelníček a plán hubnutí, aby vyhovoval jejím cílům. Přestože ví, že vykročila na cestu, která rozhodně nebude krátká, je Petra odhodlaná směle po ní jít.

Monika Bartolomějováhlavní výživová specialistka sítě poraden NutriadaptPři procesu hubnutí je obecně důležitá motivace a vůle redukci dotáhnout do stanoveného cíle. Proto specialista sehrává důležitou roli, aby klienta podporoval a udržel jej na jeho cestě. Úskalí přinášejí různé momenty, jako mohou být např. zpomalení redukce nebo chvilkové zastavení hubnutí. Společně s kontrolou a úpravou plánu je v takových chvílích potřeba, aby klient udržel svou motivaci. Narušitelem hubnutí je také stres, a to ve svých různých podobách. Lidé pod jeho vlivem mívají často tendenci se vracet ke starým zvyklostem a svou snahu a dosažené výsledky zahodit.

Jídelníček je potřeba uspořádat tak, aby byl svou skladbou vyvážený a nechyběla žádná makroživina. Trvalých změn lze dosáhnout pouze tehdy, pokud klientce nové stravovací návyky vyhovují a dokáže se jimi řídit dlouhodobě. To platí u obézních klientů i u těch, kteří potřebují zhubnout jen pár kilogramů. Rozhodně není nutné vynechávat přílohy a další zdroje sacharidů, k čemuž spousta lidí přistupuje s vidinou rychlého zhubnutí. Z mého pohledu je také důležité si zapisovat, co jsme během dne snědli. Klientka se tak může naučit, jak si jídelníček správně sestavit a v jakém množství. Jen pozor na to, aby se nesklouzlo k přílišné kontrole a posedlosti.Martina Jandovánutriční poradkyně

Výhody osobního poradenství

výživový plán postavený na míru podle zdravotního stavu jídelníček zohledňuje oblíbené a neoblíbené potraviny i denní režim osobní specialista pomáhá s motivací, navrhuje vhodnější potraviny a hledá jejich alternativu, upravuje vhodně časy konzumace a odpovídá na případné dotazy vstup do aplikace, ve které jsou videa s cvičením a deník na zapisování jídelníčku

Nevýhody osobního poradenství

vyšší cena (základní program na tři měsíce od 2500 do 2967 Kč/měsíčně, na rok od 688 do 896 Kč/měsíčně) není to jednoduché, vyžaduje odhodlání a čas nejde to samo, je třeba doplnit i pohyb, není ale nezbytnou součástí u všech klientů

Chytré hodinky: Před nimi nic nezatajíte

Metodapohyb s chytrými hodinkami, Coros Apex Pace TestovalaVeronika, editorka Reportážna Žena.cz zde

Navléknout pohodlné oblečení, zapnout hodinky a vyběhnout ven. Nebo také chodit po městě či parku a sledovat počet kroků a spálených kalorií. V době karantény se využití chytrých hodinek, které dokážou mít pod kontrolou jakýkoliv váš pohyb, jeví jako dobrý způsob, jak se jednoduše vrátit do kondice. Vypadá to tak snadně? O to možná těžší je skutečně sebrat vůli, zvednout zadek z gauče a vyhecovat se k pohybu. Přesto po více než měsíci si Veronika den bez hodinek na ruce nedokáže představit. Tenhle sportovní doplněk se totiž může stát i něčím víc než jen pomyslným bičem nad každodenním pohybem.

Na startovní linii:

V době, kdy veřejná fitka a studia byla ještě kvůli pandemii zavřená, bylo pro leckoho možná těžké si najít čas pro pravidelný pohyb. Není divu, že právě chytré hodinky v posledních letech trhají rekordy a drží se na předním místě v celém segmentu spotřební elektroniky. V době karantény se jejich služba dala cenit zlatem. Mohou totiž posloužit nejen jako praktický ukazatel času či příchozích hovorů a zpráv, ale hlavně dokážou bedlivě sledovat jakýkoliv krok, počet vypitých sklenic nebo výši tepové frekvence. Některé chytré hodinky na českém trhu se také pyšní funkcemi, které částečně nahradí i trenéra: ukazují cviky, upozorňují, že jste dlouho v jedné poloze nebo že vaše tepová frekvence by potřebovala upravit. Tohle všechno zní báječně, nemyslíte?

První týdny po karanténě

Zacvičit si doma znamenalo pro Veroniku zcela nový zvyk. Do té doby se raději aktivnímu pohybu věnovala ve studiích, a ne mezi gaučem, kupou nevyžehleného prádla a poházenými kostkami lego. Plán byl ale jasný – týden důsledně trápit svou muskulaturu cviky, doporučené vzpěračkou Adélou Jurkovou a fitness trenérem Kevinem Jágrem, kteří právě v době karantény vytvořili projekt Cílem je začít. Lákavé bylo, že k takovému cvičení není potřeba prakticky nic – jen pohodlné oblečení a vlastní tělo. A samozřejmě trochu prostoru. Přichází na řadu výpady, dřepy, upažování, kliky či pozice prkna. Už po pár opakování hodinky Veronice hlásí rychle zvýšenou tepovou frekvenci. Dvouměsíční karanténa očividně zasáhla do kondice, což si Veronika o to víc uvědomila následující den. Svíravá bolest namožených svalů i při zapínání podprsenky nebo usedání na záchodové prkénko je jasným signálem, že se horlivost hned v začátku nevyplatí.

Adéla Jurkovávzpěračka a ambasadorka projektu Cílem je začítSkvělým cvikem na nohy a zadek jsou výpady. Díky různým variantám navíc zapojíte různé svalové partie a zpevnění na sebe nenechá dlouho čekat.

Plank neboli prkno je jedním z nejlepších cviků na vnitřní stabilizační systém těla. Doporučuju ho dělat každý den. Po čase uvidíte, že v něm vydržíte déle a začnete na svém těla pozorovat i kýžené změny.Kevin Jágrfitness trenér a ambasador projektu Cílem je začít

Testované hodinky Coros Apex Pace

Americká značka hodinek je na českém trhu nováčkem. Lehké multi-sportovní hodinky patří ve své kategorii mezi méně náročné modely, nabízejí základní sportovní disciplíny i pro normálního smrtelníka – běh, kolo či posilování. Sleduje důležité parametry, jako je tepová frekvence, časová délka, trasa, převýšení terénu, teplotu nebo rychlost. Disponují velkým displejem a dostatečně dlouhým řemínkem, což Veronika na svém útlém zápěstí příliš neocenila. Na základě osobních údajů, které se vloží při registraci do aplikace, dokážou spočítat i energetický výdej při sportovní činnosti. Disponují velkou výdrží baterie a jsou voděodolné.

Hurá do přírody nebo na kolo

Chytré hodinky se postupně u Veroniky staly celkem běžnou výbavou, automaticky si je nasazovala, když vyzvedávala děti ze školky, vyrážela s rodinou na kolo nebo si vyběhla s kamarádkou na menší běžecký okruh. Každý krok se přece počítá. Podle fitness trenérky Petry Kotrlové, se kterou se Veronika následující týden setkala, aby se ujistila, že cviky a běh prováděla správně, je důležité, aby nachodila denně alespoň pět tisíc kroků. Tuto hranici Veronika překonala celkem hravě. S vědomím hodinek na zápěstí totiž vystupovala třeba o pár tramvajových stanic dřív a do práce docházela pěšky nebo pro splnění svého týdenního plánu zmobilizovala zbytek rodiny, aby nasedl na kolo a projel se s ní alespoň k nejbližšímu parku. Veškerá aktivita se z hodinek ukládá v mobilní aplikaci, ve které se dají grafy jednoduše zobrazit. Jak Veroniku ale upozornila nutriční konzultantka Žaneta Zelinková, spoléhat se jen na počet kroků je ošemetné. Pokud by měla počet kroků doporučit někomu, kdo by chtěl zhubnout, mělo by se ujít alespoň sedm tisíc kroků v jednom kuse bez pauz.

Za normálních okolností velkým zastáncem hlídání kalorií nejsem, ale sledování výdeje kalorií pohybem plní hodinky na jedničku. Nejde ani o přesné údaje výdeje energie při sportu. Spíš jde o přibližný přehled, který vás nutí přemýšlet o svém životním stylu. A to hodinky zvládají. Na druhou stranu do hodinek často lze zapisovat jen celkové kalorie příjmů, nedají se rozdělit na kalorie z bílkovin, cukru a tuku, toto považuji za zavádějící.Žaneta Zelinkovávýživová poradkyně a koučka

Bez nich už to nejde

Hodinky, které se staly posledních pět týdnů součástí života, si Veronika sundává už jen nerada. Na funkce chytrých hodinek se totiž dá rychle navyknout, ať při skutečném aktivním pohybu nebo jen při běžném režimu, kdy hodinky vibrací upozorňují třeba na příchozí hovory. To potvrzuje i fitness trenérka Petra Kotrlová, která chytré hodinky podobného typu sama každodenně využívá. Dokonce také prozrazuje, že se někdy přistihne, že bez hodinek se jí nechce ani cvičit. Jedním dechem ale dodává, že by hodinky měly fungovat spíš jako velká motivace k lepším výsledkům. Veronika se také během testování zamýšlí nad tím, zda nemohou takové hodinky způsobit závislost. To ji vyvrací nutriční konzultantka a koučka Žaneta Zelinková. Tvrdí, že hodinky nejsou mobil, v těch se nedá brouzdat na sociálních sítích.

Nejlepší je střídat své tréninky třeba metodou fartlek: snižovat a zvyšovat rychlost, střídat terén a sledovat pak své výsledky, které se dají sdílet i na sociálních sítích.Petra Kotrlováfitness trenérka

Shrnutí a názor Veroniky:

Nejjednodušší a nejzákladnější model hodinek Coros jako příklad využití chytré elektroniky mi změnil život – hodinky mi například prozradily, že má kvalita spánku dost pokulhává nebo že během pracovního dne se hýbu velice málo. To se po dvou týdnech změnilo. Teď už mi pohyb jen po pár hodinách prosezených v redakci začíná chybět.

Testovaný typ ocení sportovní nadšenci, kteří se pohybu věnují spíš ve svém volném čase, a nedá se rozhodně považovat za módní doplněk. Jeho dlouhý plastový řemínek jasně definuje tento kus jako sportovní druh, který si nebude moc rozumět s kostýmkem nebo elegantním outfitem do kanceláře. Chytré hodinky jsou rozhodně dobrým pomocníkem při hubnutí a formování postavy, pokud s nimi umíte správně zacházet.

Výhody

dostupnost a rozmanitost výběru jednoduchost použití jednoduché ovládání přehlednost údajů ve spárované mobilní aplikaci měření jakékoliv aktivity (záleží ale na typu hodinek) sledování kvality spánku skvělý doplněk při hubnutí

Nevýhody

špatně prováděné cviky bez zásahu trenéra nepřesné měření sportovní design omezené druhy sportů chybí čeština (aplikace je v angličtině)

Čtyři nejdůležitější funkce na hodinkách, které oceníte při hubnutí:

reklama
reklama