reklama

Jako Mona Lisa: Vysoký cholesterol poznáte na první pohled

Vysoký cholesterol měla už Mona Lisa. Shodli se na tom odborníci po důkladném prozkoumání slavného obrazu. Stejný problém můžete odhalit i na sobě - je totiž vidět na první pohled, ani nemusíte s krví do laboratoře.

Foto: Thinkstock

Velmi vysoké množství cholesterolu neodhalí jen vyšetření krve. Napovědět mohou též oči a pokožka, respektive změny, které se na nich projeví. 

Vysoký cholesterol je lidový a trochu zjednodušující název pro dyslipidémii, tedy nepříznivě změněnou skladbu krevních tuků. Nejvýraznější změnou bývá vzestup hladiny takzvaného 'zlého' cholesterolu (LDL), který je jedním z hlavních činitelů zodpovědných za aterosklerózu. Zároveň je však často přítomné i snížení množství 'hodného' čili HDL-cholesterolu, zvýšení hladiny krevních tuků a další změny.

Základem je vyšetření krve

Říká se, že člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy. Při ateroskleróze se ucpávají - rychleji stárnou, a s nimi i celý organismus. Infarkt, mrtvice nebo cévní příhoda se děsivě přiblíží.

Spolehlivým důkazem dyslipidémie je vyšetření krve. To se často provádí preventivně, nebo tehdy, když se objeví příznaky varující, že s vašimi krevními tuky není něco v pořádku. Mezi ty patří nejčastěji bolest nohou či na hrudi. Možná vás překvapí, že varovné signály se ale můžou objevit i na kůži či na oční rohovce, kde jsou dobře viditelné.

Pohled do očí napoví

Všímat byste si měli:

  • Šedobílého prstence na rohovce. (Arcus corneae), který obkružuje duhovku. Tvoří ho usazené tuky. Významný je jeho nález u člověka mladšího 50 let, kde může upozorňovat na závažnou dyslipidémii. U starších lidí s vysokým cholesterolem nesouvisí.
  • Změn na sítnici. Nažloutlé tukové bulky (eruptivní xantomata) a mléčně bílé zabarvení cév sítnice jsou příznaky výrazně zvýšené hladiny. Jde o závažný nález, protože představuje riziko vzniku akutního zánětu slinivky břišní a měl by být co nejrychleji vyřešen.
  • Zakalení a snížené průhlednosti rohovky (korneální opacity). Vznikají u vzácného genetického onemocnění. Je jím deficit jaterního enzymu LCAT, charakterizovaný nízkým HDL-cholesterolem. Oči mohou být i celé bíle zakalené, obdobně jako oči uvařené ryby. Proto se této chorobě říká "fish-eye disease“.

Co prozradí kůže

Ukládání tukových látek a vápníku při ateroskleróze se projeví i na kůži. Pevným, tvrdým žlutavým ložiskům nahromaděných lipidů se říká xantomy. Najdeme je v podobě hrbolků na nohou či rukou, na hýždích.kolem kloubů a šlach. Už na první pohled jsou patrné  na víčkách a v oblasti očí, často jako žluté uzlíky v kůži pod očima, ale také  na loktech nebo kolenou. Vyvýšený žlutavý hrbolek na očních víčkách se jmenuje xantelazma a bývá jich víc najednou.

Tyto tukové hrbolky se dělí na:

  • šlachové – uzlíky nejčastěji v Achillově šlaše či ve šlachách rukou, typicky prstů, které vyklenují kůži
  • tuberózní – kulaté hrboly vznikající hlavně na kloubech končetin (koleno, loket) po jednom či v malých skupinách
  • eruptivní – shluky nebolestivých žlutooranžových pupínků především v oblasti hrudi, hýždí či loktů, které připomínají vyrážku

Příznaky Mony Lisy

Zmíněné oční a kožní příznaky jsou charakteristické pro závažnou dyslipidémii. Taková vzniká nejčastěji při vrozených poruchách metabolismu tuků . Je možné, že takovou nemocí trpěla i záhadná Mona Lisa. Při detailní analýze obrazu bylo totiž objeveno xantelazma na jejím levém horním víčku a xantom či lipom na hřbetě její pravé ruky.

Určitě víte, že ateroskleróza a další poruchy 'tukového hospodářství' vašeho těla nejčastěji padají na vrub nesprávnému stravování. Právě jídlem ale můžete problém aspoň částečně napravit. 

Zkuste česnek a hořčík

Pomůže například zvýšený přísun hořčíku - denně by se mělo dodávat 300 mg hořčíku spolu s vitaminem E a vitaminem B 6 (nejlépe B komplex). Najdete ho třeba v mandlích, špenátu, droždí, arašídech, luštěninách nebo v tabletkách.  V případě nedostatku zinku můžeme chroupat například semena dýní. 

Osvědčeným bojovníkem proti cholesterolu je česnek. Doporučuje se buď 60 gramů denně po dobu tří měsíců, nebo lépe česnekový extrakt  - s tím ale pozor na podráždění žaludku a dalších sliznic. Účinné jsou také plody brusnice vlochyně, což je tak blízká příbuzná borůvky, že je od sebe skoro nepoznáte. 

zdroj: www.medscape.org

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama