reklama

Vybočené palce: Bolesti se dá předejít

I hezké boty se špatně nosí a špatně vypadají, pokud máte vybočené palce - odborně řečeno halux.  Na první pohled jde sice o zdravotní banalitu, ale pro toho, kdo jimi trpí, jde opravdu o utrpení.  Bolí a způsobují problémy s rovnováhou.  Dá se s nimi něco dělat?

Foto: Isifa/Thinkstock

I hezké boty se špatně nosí a špatně vypadají, pokud máte vybočené palce - odborně řečeno halux. Na první pohled jde sice o zdravotní banalitu, ale pro toho, kdo jimi trpí, jde opravdu o utrpení. Bolí a způsobují problémy s rovnováhou.  Dá se s nimi něco dělat?

Naprosto mylná je představa mnoha lidí, že se v případě vybočeného palce jedná jen o jakési výrůstky, které by se daly osekat, a problém by byl vyřešen. Tak jednoduché to bohužel není. Co tedy haluxy způsobuje?

Vybočené palce trápí hlavně ženy

Ani sami specialisté - ortopedi - v podstatě nevědí, jak tato v botě skrytá deformace lidského těla vzniká. Jisté je nyní v podstatě jen jedno: haluxy jsou dědičné.

Doporučujeme: Mrznou vám nohy? Vážnější problém, než byste řekli

Proto si dcera postižené matky s největší pravděpodobností může nechat zajít chuť na úzké lodičky na vysokém podpatku. Naštěstí pravidlo dědičnosti nefunguje vždy stoprocentně.
 
Dalším možným důvodem vzniku vybočeného palce mohou být i hormonální vlivy. Právě proto je totiž tato nemoc u mužů tak vzácná. Ženy to mají s haluxy podstatně horší, už proto, jaké nároky na ně klade každodenní život při výběru obuvi.

Halux je poruchou vaziva

Budete se možná divit, ale i v tomto případě odborníci upozorňují na vlivy okolního prostředí. Tedy včetně všeho, co dýcháme, jíme, pijeme i jaký máme celkový životní styl. Nadváha je pochopitelně komplikací i v tomto případě.

Náš tip: Jak vybrat zdravé boty?

V případě vybočených palců se jedná o poruchu vaziva. Proto noha nedrží svůj tvar a takzvané přednoží se v podstatě rozjíždí. Na vnitřní straně nohy se pak začne proměňovat hlavice zánártní kůstky a zároveň se palec stáčí k ostatním prstům. Noha je tak příčně už na pohled rozpláclá a prsty přitom směřují do špičky.

Snižte zátěž!

A jak se tedy této nehezké a obtížné vady zbavit? Přijde-li pacient(ka) včas,  někdy postačí jen rehabilitace na uvolnění a zlepšení postavení palce. K nápravě haluxu také pomáhá používání ortopedických vložek do obuvi a takzvané meziprstní korektory. Ty je dobré používat nejen přes den v obuvi, ale také během noci, radí odborníci.

Důležitá je také změna obuvi a snížení zátěže na nohy, pokud možno po konzultaci s ortopedem. Pokud ale nepřijdete k lékaři včas a problém podceníte, musíte počítat s tím, že dalším řešením už často bývá jen operace.

Tedy včetně nutného, zhruba šestitýdenního léčení. A tři měsíce je pak celé místo zákroku opravdu bolestivé. Vcelku logicky, neboť jde o hlavní statickou oporu těla.

Umíte si vybrat boty?

Pokud máte v okolí někoho, kdo zákrok podstoupil, nejspíš jste už slyšeli, že to celé ani nestálo za tolik bolesti a starostí. Lepší je proto myslet na problém včas a věnovat svým nohám aspoň tolik pozornosti, abychom jim vybírali rozumnou obuv.

Značnou vinu na tomto postižení má nošení nevhodné obuvi. Takže pozor na levné módní boty! Jenže k "úspěšnému" rozvoji této vady značně přispívají také lodičky či moderní boty s tvrdou silnou podrážkou i od renomovaných módních značek.

Úplně ploché měkké boty bez podpatku a bez opory pro chodidlo jsou možná ještě horší. A že "zatím" žádný problém nemáte? Jen počkejte...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Plesy na vysoké noze: 5 tipů proti bolestem z podpatků

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

Sexuální výchova dětí: Stále tabu?

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama