reklama
 

Vitamin D: Většina z nás trpí jeho nedostatkem

Když se narodí miminko, rodiče dostanou od pediatra recept na vitamin D v kapkách. Dospělým už ho ale nikdo nepředepisuje, i když i ti ho potřebují stejně tak, jako děti. Proč?

Foto: iStock

Nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními.

Právě v podzimním období, kdy se spotřebují zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v létě, bývá jeho hladina nejnižší. Vitamin D chybí téměř polovině populace. Nové poznatky ukazují, že jeho nedostatek může mít vážné důsledky.

Blahodárné slunce

Vitamin D vzniká účinkem slunečních paprsků na kůži, je získáván ze stravy nebo jako vitaminový doplněk. Již dlouho je známo, že nedostatek tohoto vitaminu se projeví v dětství malformací kostí (rachitida). Nově byla prokázána celá řada jeho rolí v organismu, například jeho zásadní význam pro naši imunitu.

"Vitamin D umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci těm bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou. Nové poznatky ukazují jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitaminu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním - příkladem je roztroušená skleróza," říká Petr Podroužek, ředitel EUC Laboratoří.

Chrání srdce i zdraví těhotných

Vitamin D hraje rozhodovací roli pro udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek se považuje za nezávislý rizikový faktor některých onemocnění srdce a úmrtí na kardiovaskulární příčinu. Vysoký krevní tlak či diabetes II. typu jsou také zjišťovány častěji u lidí s nízkými hladinami vitaminu D. U starších osob nedostatek vitaminu způsobuje řídnutí kostí a vyšší pravděpodobnost zlomenin, ztrátu rovnováhy a pády, ztrátu svalové síly a svalové hmoty.

U sportovců má vitamin D výrazně pozitivní vliv na objem, výkon a regeneraci svalů, postřeh a koordinaci pohybů. Léčba nízkých hladin vitaminu D působí pozitivně na plodnost, riziko osteoporózy u žen a celkový vývoj a růst plodu k normální porodní hmotnosti, dále na snížení výskytu některých komplikací typu těhotenská cukrovka a preeklampsie.

Jaká je ta vaše hladinka?

Pouze jedno procento Čechů získá dostatek vitaminu D ze stravy. Najdete jej v tučných mořských rybách, žloutku nebo v avokádu. Dostatek vitaminu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu 25-hydroxyvitaminu D v plazmě. Pokud máte o vyšetření zájem, na krevní odběr přijďte nalačno, asi dvanáct hodin předtím nejezte a nekuřte. Je dobré vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky si můžete vyzvednout další pracovní den po odběru krve. Více informací najdete na www.euclaboratore.cz.

reklama

Komerční tip

reklama