reklama
 

Vitamin D: Většina z nás trpí jeho nedostatkem

Když se narodí miminko, rodiče dostanou od pediatra recept na vitamin D v kapkách. Dospělým už ho ale nikdo nepředepisuje, i když i ti ho potřebují stejně tak, jako děti. Proč?

Foto: iStock

Nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními.

Právě v podzimním období, kdy se spotřebují zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v létě, bývá jeho hladina nejnižší. Vitamin D chybí téměř polovině populace. Nové poznatky ukazují, že jeho nedostatek může mít vážné důsledky.

Blahodárné slunce

Vitamin D vzniká účinkem slunečních paprsků na kůži, je získáván ze stravy nebo jako vitaminový doplněk. Již dlouho je známo, že nedostatek tohoto vitaminu se projeví v dětství malformací kostí (rachitida). Nově byla prokázána celá řada jeho rolí v organismu, například jeho zásadní význam pro naši imunitu.

"Vitamin D umožňuje správně fungovat, množit se a rychle reagovat na infekci těm bílým krvinkám a dalším složkám imunity, které tuto obranu zajišťují. Působí stimulačně na imunitu vrozenou i získanou. Nové poznatky ukazují jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Mnoho studií ukazuje i na vyšší výskyt nádorových onemocnění prsou a střeva u lidí s nízkou hladinou tohoto vitaminu, stejně tak na zřetelně vyšší výskyt autoimunitních onemocnění, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním - příkladem je roztroušená skleróza," říká Petr Podroužek, ředitel EUC Laboratoří.

Chrání srdce i zdraví těhotných

Vitamin D hraje rozhodovací roli pro udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek se považuje za nezávislý rizikový faktor některých onemocnění srdce a úmrtí na kardiovaskulární příčinu. Vysoký krevní tlak či diabetes II. typu jsou také zjišťovány častěji u lidí s nízkými hladinami vitaminu D. U starších osob nedostatek vitaminu způsobuje řídnutí kostí a vyšší pravděpodobnost zlomenin, ztrátu rovnováhy a pády, ztrátu svalové síly a svalové hmoty.

U sportovců má vitamin D výrazně pozitivní vliv na objem, výkon a regeneraci svalů, postřeh a koordinaci pohybů. Léčba nízkých hladin vitaminu D působí pozitivně na plodnost, riziko osteoporózy u žen a celkový vývoj a růst plodu k normální porodní hmotnosti, dále na snížení výskytu některých komplikací typu těhotenská cukrovka a preeklampsie.

Jaká je ta vaše hladinka?

Pouze jedno procento Čechů získá dostatek vitaminu D ze stravy. Najdete jej v tučných mořských rybách, žloutku nebo v avokádu. Dostatek vitaminu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu 25-hydroxyvitaminu D v plazmě. Pokud máte o vyšetření zájem, na krevní odběr přijďte nalačno, asi dvanáct hodin předtím nejezte a nekuřte. Je dobré vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky si můžete vyzvednout další pracovní den po odběru krve. Více informací najdete na www.euclaboratore.cz.

Mohlo by vás zajímat

reklama

Komerční tip

reklama