reklama
 

Život ve městě: Jak na pleť působí smog a stres?

Vlivem znečištěného prostředí a zrychleného životního stylu má čím dál víc lidí zejména ve městech citlivou a podrážděnou pleť. Jak se bránit?

Foto: iStock

Pleť je zejména ve městech každý den vystavena množství negativních vnějších faktorů, mezi něž patří znečištění ovzduší, stres i nedostatek času i spánku. V kůži se pak hromadí toxiny a zhoršuje se její schopnost přirozené regenerace. Co to v praxi znamená?

Hodiny a dny strávené ve znečištěném ovzduší a podzimním smogu se projevují i méně viditelným způsobem, než jsou šmouhy na vatovém tamponku při večerním čištění. Škodlivé látky pronikají kůží a urychlují v buňkách oxidační procesy, které mají vliv na stárnutí pleti a tvorbu vrásek. 

Pleť je celkově oslabená, proto se může stát citlivou. Najednou přehnaně reaguje na vše, co dříve bez problémů snášela. Častá jsou zarudnutí, podráždění, pleť může být vysušená, pne, tvoří se v ní záněty a pupínky. Podle údajů značky Declaré má dnes citlivou pleť celých 65 procent lidí. Jen každý třetí se s ní ale narodil - všichni ostatní ji získali právě vlivem prostředí.

Naštěstí se tento stav dá zvrátit a z přecitlivělé pleti se opět stane pleť zdravá. Důležité je podpořit její regeneraci a správně ji čistit. Naštěstí dnes mnohé kosmetické značky na tento nevyžádaný trend reagují a vyvíjí přípravky určené právě pro tento problém.

Jak se bránit?

Například značka Yves Rocher přišla s celou řadou takových produktů: Elixir Jeunesse funguje jako zelený elixír, obsahuje totiž výtažek z rostliny s názvem aphloia, který podporuje přirozené regenerační a detoxikační procesy v pleti. Zároveň pleť chrání před negativními vlivy vnějšího prostředí, jako jsou znečištěné ovzduší a smog. V této řadě najdete vše od krémů či séra přes oční krém až po okysličující masku, ceny začínají na 249 Kč.

Rovněž Dior se zaměřil na detoxikaci pleti vystavené UV záření, stresu a znečištěnému prostředí. Jeho One Essential Skin Boosting Super Serum (2550 Kč) se poprvé zaměřuje nejen na povrchové, ale i vnitřní toxiny. Hned po prvním použití si zamilujete nové sérum Black Pine 3D od Korres (1490 Kč, www.profimed.cz). Díky polyfenolům z černé borovice pomáhá opravdu viditelně zvyšovat elasticitu pleti a zpevňovat kontury. 

Esenciální olej Vetiver od Darphin (1748 Kč, www.darphinparis.cz) funguje jednak jako protistresová aromaterapie a jednak pomáhá zvýšit odolnost pokožky i detoxikuje. Značka Vichy vyvinula intenzivní antioxidační kůru proti únavě pleti. Liftactiv Fresh Shot (749 Kč) obsahuje 15 procent čistého vitamínu C, což je velmi účinný antioxidant. Stačí čtyři kapky před použitím běžné denní péče.

Úlevu podrážděné pleti ihned přinese antioxidační krém Urban Skin Defence od značky Nivea (150 Kč), a to díky zelenému čaji a kyselině hyaluronové. Před negativními vlivy moderní civilizace chrání MatisCity Anti-polution Cream od Matis (1820 Kč, www.fann.cz), který odstraní toxiny, nakopne mikrocirkulaci a obnoví poškozenou kožní bariéru.

Jak správně čistit?

Agresivní chemikálie se neobjevují jen v okolním prostředí, ale i v některých produktech. Imunitu vaší pokožky mohou někdy narušit třeba i micelární vody. Pleť tedy čistěte co nejjemněji. Ale přesto důkladně - po večerním odlíčení by mělo následovat dočištění, a umýt pleť byste měla i ráno.

Mezi nejzajímavější čisticí novinky na trhu určitě patří mléko Dermaclear Micro Milk Peel od Dr. Jart, který koupíte v Sephoře za 880 Kč. Dvojitý čistič pleti obsahuje jemné kyseliny, které exfoliují a vyživují pokožku. V balení je i 40 tamponků. Jemný a rychlý odličovač Waso od Shiseido (950 Kč) funguje na bázi medu, který krásně čistí a navíc má antibakteriální účinky. 

Pro namáhanou pleť je důležitý také hloubkový detox, který pomůže se zanesenými póry a celkově osvěží. Jednou týdně proto provádějte peeling, a následně naneste masku. Skvělé čisticí účinky má jíl, proto se může hodit pěnová slupovací maska Sunday Detox od Nia (990 Kč, www.sephora.cz).

Vychytávky do kabelky

Současné životní tempo s sebou přináší samá překvapení, která ale nemusí být vždy žádoucí. Třeba když jste si ráno nestihla umýt vlasy, a najednou vám do programu skočila důležitá schůzka (anebo ještě důležitější večírek). Vyzbrojte se tedy šikovnými pomocníky, díky nimž budete vždy a rychle vypadat skvěle.

Účes vždy zachrání suchý šampon. Vyberte si takový, který nemá nepříjemný zápach a nezanechává skvrny na vlasech. Nám se osvědčil ten od Lee Stafford (249 Kč, www.profimed.cz). Během dne je dost těžké provádět masáž pleti olejem a aplikovat masku, proto mějte po ruce antioxidační mlhu Detox & Protect Antioxidant Mist od Lumene (1069 Kč, www.fann.cz) a použijte ji, kdykoli začne pleť pálit či pnout.

V kabelce či v kanceláři vždy mějte kartáček a zubní pastu. Pasta Swissdent Extreme (349 Kč, www.profimed.cz) nejen osvěží dech a ošetří chrup, ale má také bělicí účinky, které zbaví zuby skvrn od kávy, čaje či vína. Praktické, že?

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama