reklama

Jak poskytnout pomoc člověku bez domova: Může jít o život

Kolikrát se vám stalo, že jste viděli na lavičce v parku nehybně ležet člověka a pokračovali jste v cestě? Mnoho z nás v tu chvíli napadne otázka, zda to je někdo, kdo vyspává z alkoholového opojení, nebo zda to je osoba v nouzi, která bez zásahu lékaře možná zemře.

Foto: iStock

Hrdinou se člověk nerodí, ale stává. Podle psychologů jsou to nikoli vrozené vlastnosti, ale opakované vystoupení ze své komfortní zóny. Čím častěji takové chování cvičíte, tím pravděpodobněji jednou někomu opravdu pomůžete. Jak to souvisí s přístupem vůči bezdomovcům?

Nikomu z nás se do toho v první okamžik nechce. Lidí bez domova se často štítíme, připadají nám špinaví, někdy z nich máme strach. Ale když vidíte na ulici ležícího člověka, neměli byste odvrátit zrak. Jak udělat první krok? Pokud vidíte člověka, který by mohl potřebovat pomoc, nejprve jej oslovte. "Reakce člověka na ulici může být odmítavá. Tito lidé jsou často vystaveni násilí a bývají tak obvykle k cizím lidem nedůvěřiví," vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork, která spustila kampaň #hlavněpřežít. Důležité je podle ní nezapomenout, že opravdu může jít i o život. 

Nenechat se odradit

Vykejte, mluvte s respektem a zeptejte se obyčejně, zda nepotřebuje pomoci,
Můžete danému člověku nabídnout peníze nebo to, že mu třeba koupíte oběd či čaj. Můžete také zavolat do nízkoprahového denního centra nebo noclehárny a zeptat se, jestli by pro něj měli místo. Takovou službu nabízí například Armáda spásy. 

Počkat na příjezd záchranářů

V případě, že se vám zdá, že je daný člověk v ohrožení života, neváhejte a volejte sanitku. Vždy na její příjezd počkejte, protože i přesto, že se vám zdá, že jste záchranářům poskytli přesné informace, zdání často klame. Pokud jde o život, je každá vteřina podstatná.

Co dělat dál?

Pokud vám není osud lidí bez domova lhostejný, pomoci můžete maličkostmi. Koupí jídla, zaplacením noclehu. Darovat také můžete své staré oblečení nebo deky či spacák. Jste-li lékař, právník nebo máte jiné povolání, které může pomoci, kontaktujte některou z pomáhajících organizací. Lidem bez domova se například zoufale nedostává kadeřníka či holiče. Právě upravenější vzhled může být prvním krokem na cestě ven z bezdomovectví.

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama