reklama

Vědci objevili nový typ cukrovky. Léčí se jinak

Jste štíhlí a přesto vám zničeho nic objevili cukrovku? A kterou? Vědci před nedávnem objevili nový typ této choroby. Mezi diabetem 1. a 2. typu existuje ještě verze 1,5.

Foto: Thinkstock

O cukrovce se mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Počty nemocných rostou, ale přesto stále mnoho lidí ani neví, že tuto nemoc má. Často se na ni přijde náhodou při běžném vyšetření v laboratoři.

Jste zdraví, štíhlí a diagnóza diabetu zrovna u vás lékaře překvapila? Nová forma diabetu se skrývá za 2. typ, jeho podstata je ale jiná. Čím se tato nemoc vyznačuje a jak poznat, jestli se týká právě vás?

Oficiální pojmenování pro diabetes 1,5. typu je LADA, z anglického "late-onset autoimmune diabetes of adults" - pozdní autoimunitní diabetes dospělých.

V čem je rozdíl? 

Je správnou diagnózou zhruba u deseti procent lidí léčených pro cukrovku 2. typu. Abychom pochopili, co jej odlišuje od cukrovky 1. a 2. typu, pojďme si stručně shrnout podstatu všech tří nemocí:

  • Diabetes 1. typu začíná v dětství. Je to autoimunitní choroba - tělo samo zničí buňky ve slinivce, které produkovaly inzulin. Ten pak chybí a musí být uměle dodáván.
  • Diabetes 2. typu se obvykle objeví až v dospělosti. Podstatou je snížená citlivost tkání na inzulin, který se však v těle vytváří. Léčebně tedy (alespoň zpočátku) stačí zvýšit jeho produkci nebo citlivost tkání, případně zvýšit vylučování glukózy. K tomu se využívají pilulky, tzv. perorální antidiabetika.
  • LADA se objevuje v dospělosti. Vzniká kvůli zničení buněk tvořících inzulin vlastním imunitním systémem, stejně jako u cukrovky 1. typu.

Pravdu odhalí krev

Pozdní autoimunitní diabetes dospělých (LADA) nejspíš nebude vzácné onemocnění, je však poměrně nově objevené a málo probádané. Proto se na něj často zapomíná. Jakmile se u dospělého člověka objeví zvýšená glykémie, je tendence považovat jej za diabetika 2. typu. Podle toho také začne být léčen, nejčastěji některým typem perorálních antidiabetik.

Ta ale nemohou jedinci s LADA, kterým chybí inzulin, dlouhodobě stačit. Pokud lékař či pacient pojmou podezření, že se o klasickou "stařeckou cukrovku" nejedná, ověření diagnózy není složité. Postačí krevní testy, ve kterých jsou u osob s LADA nalezeny:

  • nižší hladina C-peptidu (části inzulinu)
  • protilátky proti buňkám slinivky břišní
  • několik dalších skupin protilátek proti vlastním strukturám organismu

Největší pravděpodobnost nálezu LADA je u štíhlých a fyzicky aktivních lidí, u kterých byl vznik diabetu překvapivý. Není to však pravidlem.

Pomalý vývoj může zmást

Bohužel v praxi není všechno tak jednoznačné, jak to v teorii vypadá. Pozdní autoimunitní diabetes dospělých se vyvíjí velmi pozvolna a dlouhodobě, proto je zprvu těžko rozpoznatelný. V počátečních stadiích dokonce příznivě reaguje na léčbu perorálními antidiabetiky, a diagnóza cukrovky 2. typu se tedy jeví jako správná. Úplná závislost na inzulinu, která u diabetika 1. typu existuje už v momentě diagnózy, se v případě LADA může vyvíjet i roky.

Správná diagnóza = správná léčba

Zpočátku je léčba obou "dospělých diabetů" v podstatě stejná: dieta, pohyb a pilulky. Má pak vůbec smysl vědět, zda máte pozdní autoimunitní diabetes dospělých, nebo ne? Má, a to hlavně pro budoucnost, tvrdí vědci.

Japonská studie z roku 2008 ukázala, že podávání inzulinu ještě v době, kdy se jej v těle určité množství vytváří, může u pacientů s LADA oddálit vývoj úplné závislosti na inzulinu. Zároveň jsou ve vývoji léčiva pro terapii a prevenci cukrovky 1. typu, která, pokud se ukážou jako účinná, by mohla fungovat i proti LADA.

Zdroj: www.diabetesforecast.org

více na uLékaře

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama