reklama

(Ván)oční pohromy: Od stromečku po citrón

Uvízlá kost v krku se má zajíst chlebem, často to pomůže. Ale co dělat, když vánoční pohroma zasáhne oči?

Foto: Thinkstock

Stačí málo a sváteční pohoda se zvrtne. A řeč není pouze o tradičních kapřích kostech v krku nebo vznícených vánočních stromcích. Své by o tom mohli říct například oční lékaři.

Jednoznačně největší hrozbou celých Vánoc je stromeček. Tisíce ostrých jehlic je dychtivě připraveno na moment, kdy si z blízka přivoníte k opojné vůni borovice, a našponovaná větev vám během vteřiny poškrábe rohovku. "Nevěřili byste, jak často se to stává," říká MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize.

Jehličky a střepy

"Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte dezinfekčními očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře," radí lékařka.

Doporučujeme: Počítače kazí oči. A co tablety a čtečky?

Totéž platí i pro drobounké střepy z roztříštěných skleněných ozdob, které vám navíc spolehlivě kontaminují celý povrch těla včetně očí maličkými třpytkami. Mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou, ale rozhodně byste měli zamířit na oční.  

Na co si dát zvlášť pozor? "Na hračky pro malé i velké s laserovými zaměřovači nebo laserová ukazovátka. Namířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku," varuje doktorka Jerhotová.

Pozor na podráždění

Nic proti slavnostnímu osvětlení, ale pokud výzdoba vašeho okna probudí v sousedech podezření, že přijel cirkus, je něco špatně. Zvlášť když světýlka blikají, mění barvu a intenzitu. Podle doktorky Jerhotové příliš světla může vyvolat podráždění oči, zejména pokud v tak "vyzdobené" místnosti pobudete celý den. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.

Také vánoční klasika v podobě františka nebo purpury může očím vadit, především u alergiků. Kouř v očích může vyvolat slzení a pálení až řezání. Podráždění očí může přejít v nebezpečný zánět spojivek. "Zbavte se kouře a oko vplachujte kapkami," radí MUDr. Jerhotová.

Pěknou polízanici způsobí i citrónová šťáva, kterou si lidé často omylem stříknou do oka. "Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami," doporučuje lékařka.

Rána do oka může být fatální

I když vám to může připadat jen jako otřepaný vtip z reklamy, vystřelená zátka ze sektu může skutečně způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění. V krajním případě i úplné ztrátě zraku, potvrzuje doktorka Jerhotová. Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění

Taky rakety, dělbuchy, rachejtle, ale i obyčejné prskavky, je velmi oblíbeným vánočním a silvestrovským zdrojem sebedestrukce. Své by o tom mohli vyprávět nejen traumatologové a záchranáři, ale také hasiči. Názor lékařky: "Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Migréna se dá operovat. Kruté bolesti zmizí!

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

reklama
Doporučené recepty
    reklama