reklama

Vakcína proti AIDS: Zadarmo a už brzy?

Průlom, vítězství! Každou chvíli přichází nadšené zprávy, že objev vakcíny proti AIDS je na spadnutí. Teď je ale úspěch za dveřmi a účinný prostředk by měl být lidstvu k dispozici za dva roky

Foto: Thinkstock

Průlom, vítězství! Každou chvíli přichází nadšené zprávy, že objev vakcíny proti AIDS je na spadnutí. Teď je ale úspěch za dveřmi a účinný prostředk by měl být lidstvu k dispozici za dva roky.

Zatím mají vědci jen léky, které dokáží množení viru HIV v těle zbrzdit, takže k rozvoji nemoci AIDS dochází později a nakaženému se tak výrazně prolouží život. Výsledky také přináší transplantace kostní dřeně. To však není postup, který by se dal využívat v širším měřítku.

Léčit nebo předcházet infekci?

Virus HIV dokáže mutovat s takovou rychlostí a vynalézavostí, že třeba při léčbě se musí nasadit až šest různých anivirotik najednou, aby se aspoň zčásti zamezilo jeho aktivitě.

Přesto léčba tohoto onemocnění je dnes už relaitvně účinná. Aspoň v rozvinutých zemích a u spolupracujících pacientů. Ćož ovšem nebývá častý případ. V moderních zemích se AIDS obvykle nejvíc vyskytuje v určitých komunitách mimo většinovou společnost. A celkově k většině případů nákazy dochází v rozvojových zemích, mimo dosah specializované lékařské péče.

Doporučujeme: Téma: AIDS 

Proto se výzkum zaměřil na vývoj vakcíny proti viru, která by člověku nedovolila vůbec onemocnět.  A ideálně takové, která se dá použít v podobě spreje do nosu a nemusí se přechovávat v ledničce, což ji činí snadno použitelnou i v opravdu polních podmínkách. Právě takový objev nyní ale hlásí americké neziskové sdružení vědců The Immunity Project.  

Superhrdinové mezi námi

Vychází přitom ze zjištění, že na zhruba každý třístý člověk má vrozenou superschopnost - odolnost vůči viru HIV. "Existují lidé, kteří se rodí s přirozenou imunitou proti HIV. Jsou to skuteční superhrdinové," vysvětluje doktor Reid Rubsamen, který projekt vede.

Podle vlastností takto výlučného imunitního systému pak vědci začali hledat způsob, jak působit na tento vir, schopný zákeřně měnit svou podobu. Využili k tomu tzv. strojového učení, což je podobor umělé inteligence, kdy se stroje (počítače) samy učí přizpůsobit změnám a dál fungovat samostatně.  V tomto případě tak, aby byli stejně rychlé jako mutace viru. Tímto způsobem dekódovali biologické procesy, které se v tělech těchto "imunitních superhrdinů" odehrávají, aby vir porazily.  

Podařilo se tak vyvinout vakcínu, která dokáže vytrénovat imunitní systém tak, aby napadal ty části viru HIV, které jsou pro něj klíčové. Tím ho ochromí bez ohledu na další možnosti mutace

Zadarmo a bez farmafirem?

Vědci z projektu  The Immunity Project využili ještě jeden neobvyklý postup. Místo aby se obrátili na známé mecenáše - firmy či jednotlivce, rozhodli se financovat svůj výzkum pomocí crowdfunding, tedy sbírání dobrovolných přispěvků přes internet. Chtějí tak zajistit, že se jejich díla nezmocní žádná velká farmaceutická firma. Chtějí ho totiž věnovat lidstvu zdarma!

Náš tip: 10 milníků medicíny za 10 let včetně české stopy

Právě v těchto dnech se podařilo sebrat požadovaných půl milionu dolarů. S touto částkou se mohou pustit do posledních testů před klinickými zkouškami. 

To už se bude vakcína testovat poprvé skutečně na lidech. Dvě fáze těchto zkoušek mají stát každá 25 milionů dolarů. Pokud dobře dopadnou,  podle odhadu výzkumníků by vakcína mohla být připravená k využití v roce 2016.

Miliony nemocných stále čekají

I tak je ještě potřeba ujít obrovský kus cesty. Loni například až v této fázi skončil fiaskem projekt amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) - s touto vacínou se nakazilo dokonce víc lidí než bez ní!

Proto mnoho světových odborníků zůstává skeptických a tvrdí, že vakcína proti viru HIV nebude existovat nikdy. Ročně se na výzkum viru HIV a nemoci AIDS vynaloží miliardy korun na mnoha pracovištích po celém světě. AIDS se objevil před 30 lety a odhaduje se, že dosud na něj zemřelo 30 milionů lidí.

 V současnosti na světě žije asi 34 milionů HIV pozitivních, z nichž desetinu tvoří děti. V České republice bylo v letech 1985 až 2012 zjištěno 1 887 HIV pozitivních, u 366 se nemoc rozvinula, zemřelo 266 lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Poznáte pohlavní choroby?

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama