reklama

V jaké poloze je nejzdravější spát?

Spíte na zádech nebo na boku? A s nataženýma nohama? Poloha ve spánku rozhoduje!

Foto: Thinkstock

Když se pořádně nevyspíte, neznamená to jen, že se vám ráno nechce z postele a přes den jste jako mátoha a máte špatnou náladu. Nedostatek spánku, zvlášť dlouhodobý, způsobuje ztrátu koncentrace, poruchy paměti a zvýšenou stresovou zátěž, která může vést až ke vzniku závažných onemocnění.

Pokud vám tohle všechno nestačí, třeba vás přesvědčí také vědecky potvrzený fakt, že z chronického nevyspání se tloustne. Nespavostí aspoň občas trpí podle průzkumů až 36 procent všech Čechů. A špatný spánek je také viníkem největší epidemie současného světa - bolavých zad.

Doporučujeme: Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát?"

Vliv na poruchy spánku může mít mnoho faktorů - od genetických dispozic, zvyšujícího se věku, dočasného narušení biorytmů, náhlého stresového zážitku až po špatné zásady spánkové hygieny.

Jak spíte vy?

Spánek je základní fyziologická potřeba, při níž tělo relaxuje a regeneruje se. Všechny polohy pro odpočinek však nejsou stejně vhodné.

  • Na boku: je nejlepší pro páteř, protože je pro ni přirozená. Pokud ovšem máte natažené nohy.
  • Do klubíčka: skrčené nohy a přitažená kolena naopak páteři moc neprospívají. Omezuje také hluboké dýchání, které je pro důkladný spánek velmi důležité. 
  • Na zádech: také jedna z nejlepších pro páteř a krk. Nesmíte si ovšem pod hlavu nastlat několik polštářů. Bohužel je tato poloha zároveň riziková pro chrápání. Také zakládání rukou za hlavu není úplně dobré - paže vyvíjejí tlak na nervy v ramenou. Bolest se může stát brzy chronickou.
  • Na břiše: záda trpí! Při této poloze totiž musíte mít hlavou vyvrácenou k jedné nebo ke druhé straně. To může způsobovat bolesti krční páteře i celých zad, protože páteř je v nepřirozeném úhlu.

A co polštář?

Někdy se tvrdí, že nejlepší je žádný nemít. To ale není pravda - krční páteř potřebuje oporu. "Pokud máme díky polštáři hlavu ve velkém záklonu, úklonu či předklonu, nevyvarujeme se z dlouhodobého hlediska bolestem krční páteře a následně také bolestem hlavy," vysvětluje fyzioterapeutka Daniela Hromádková. Neměl by tedy být ani moc vysoký, ani velký. Nejlepší službu udělá anatomicky tvarovaný polštář, který podepře krk.  

Přečtěte si: Kde vás bolí v zádech? Diagnostika podle obratlů

Hodně věcí také ovlivní správný výběr matrace. Fyzioterapeutka Hromádková připomíná: "Při spaní na nevhodné matraci nás nepochybně brzy dostihnou bolesti zad v oblasti bederní nebo hrudní páteře či blokáda páteře, která může vyústit až v bolesti hlavy nebo bolesti kloubů. Při špatné kvalitě spánku také může docházet k nedostatečné regeneraci svalů během spánku a negativně ovlivněna může být samozřejmě i naše psychika."

" Matraci nikdy nezkoušejte pouhým posezením na jejím okraji, mnohem lepší je si na ní chvíli poležet," připomíná Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnosti Sleep Centrum.

Naučte se své rituály

Naučíte-li své tělo dodržovat pravidelné rituály, bohatě se vám odmění kvalitním a bezproblémovým spánkem.

  • Snažte se chodit spát ve stejnou dobu.  Pro zdravý spánek je pak důležité udržovat v ložnici teplotu maximálně kolem 17 až 20 stupňů Celsia a klidné, tmavé prostředí. 
  • Po 17. hodině přichází pozvolný přirozený útlumu. Není proto dobré organismus uměle povzbuzovat nápoji s obsahem kofeinu ani alkoholem. Obojí výrazně narušuje schopnost bezproblémového usnutí. Patříte-li mezi kuřáky, měli byste se kouření vyhýbat už čtyři hodiny před spánkem, neboť nikotin patří také mezi látky povzbuzující organismus. Pitím bylinných čajů, třeba z meduňky, pak naopak tělo zklidníte.
  • Chcete-li jít spát nejenom s lehkou myslí, ale i lehkým žaludkem, jezte nejpozději tři až čtyři hodiny před ulehnutím do postele. Těžká jídla a přejídání na noc nejen zatěžuje tělo a zhoršuje kvalitu spánku, ale vede také k tloustnutí.
  • V dnešní době má většina z nás sedavé zaměstnání a tak je těžké přes den vykonat dostatek fyzické aktivity. Proto je dobré do denního plánu zařadit pohyb. Obecně platí, že čím budete přes den aktivnější, tím lépe se vám bude usínat. Cvičit byste však měli nejpozději čtyři hodiny před spaním, aby se organismus stihl opět zklidnit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Spánkem proti jídlu: Kdo spí, ten se "nepřežírá"

Účinky konopí: Zkuste jeho lepší část

Zkontrolujte si svého doktora. Jde o vaše peníze

reklama
Doporučené recepty
    reklama