reklama

Varování cestovatelům: Exotických nemocí přibývá i v Česku

Cestovatelská sezóna dnes už nezačíná ani nekončí - trvá celý rok. Do světa vyrážíme, když máme volno, a čím vzdálenější země se zajímavou kulturou, tím lépe. Mnoho lidí si odtud přiváží nechtěný suvenýr.

Foto: Thinkstock

Virus Zika se stal velkou mediální hrozbou, a oprávněně. Přesto je pro nás větším nebezpečím horečka dengue. Jde o nejvýznamnější nákazu, přenášenou komáry. Její výskyt v ČR meziročně stoupl o 300 procent. 

Tak jako u horečky Zika, je hlavním přenašečem virů dengue komár rodu Aedes s denní aktivitou. "Na rozdíl od malárie je proto nákaza možná i v pravé poledne na náměstí velkého města v turisticky populární oblasti,“ varuje prezident Fóra tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar

Mohou být všude

Tito komáři se množí i v malém množství vody zachyceném v odhozených nádobách, prázdných plechovkách, skořápkách kokosových ořechů, starých pneumatikách, miskách pod květináči, ucpaných odtokových rourách, nekrytých rezervoárech pitné, užitkové nebo dešťové vody.

Onemocnění se proto vyskytuje ve většině zemí tropů a subtropů zejména v období dešťů. Největší problém představuje dengue v Latinské Americe  a v Asii. Vzhledem k výskytu komárů - přenašečů i v jižní Evropě, hrozí import a dočasný přenos dengue i v populárních dovolenkových destinacích našeho kontinentu.

Nákaza hrozí i v Evropě

Takovou zkušenost má z minulých let např. portugalský ostrov Madeira. V roce 2012 se tam vyskytlo více než 2000 případů dengue a nemoc se následně rozšířila i na portugalskou pevninu a do dalších deseti evropských zemí. Repelent bude proto i letos základní součástí lékárničky cestovatelů a to i při pobytu v Evropě. Pomohou také sítě na okna a dveře, jelikož komár-přenašeč vstupuje i do lidských obydlí.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky dengue jsou podobné jako u Ziky, obvykle však trvají déle a jsou silnější. Projevují se zejména jako náhle vzniklá horečka, úporná bolest svalů a kloubů, vyrážka šířící se z trupu na tvář a končetiny.

"Meziročně se jedná o více než trojnásobný nárůst tohoto onemocnění u českých občanů. I když se veřejnost obává zejména hojně medializované horečky Zika, právě horečka dengue, jejíž původci patří do stejné skupiny virů, je mnohem častější, rozšířenější a pro nakažené i více nebezpečná. Repelenty by se proto měly používat nejen v oblastech, kde je popisován výskyt Zika,“ uvádí docent Maďar, který je také vedoucím lékařem největší české sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier.

U českých cestovatelů  bylo za první tři měsíce letošního roku  v ČR hlášeno 29 případů horečky dengue. Všichni se nakazili v cizině. Je to nejvyšší počet za celých posledních deset let. Představuje to více než sedmdesát procent z počtu případů dengue hlášených v ČR za celý minulý rok 2015.

Lék dosud neexistuje

Proč byste si měli dát opravdu pozor? Problémy hrozí hlavně těm, kdo do exotických zemí jezdí častěji. Opakovaná infekce jiným typem viru dengue - jsou celkem čtyři - může totiž vést ke krvácení a šoku s nepříznivou prognózou a možnými smrtelnými následky.

"Ročně si tato nemoc vyžádá na půl miliónu hospitalizací a mnoho z nich jsou děti. Nemoc se léčí klidem na lůžku, dostatečným příjmem tekutin a léky proti bolesti, nejsou však vhodné brufen ani aspirin. Specifický lék působící přímo na virus dengue zatím neexistuje“uvádí docent Maďar.

Hrozba se šíří světem

Pokusy o vývoj očkovací látky proti dengue začaly už v roce 1929, desítky let však nebyly úspěšné. První vakcína proti této nemoci získala registraci až v prosinci 2015 v Mexiku, Brazílii a na Filipínách. V letošním roce by se však měla začít používat i v desítkách dalších zemí, kde se dengue vyskytuje. Tři dávky vakcíny s názvem Dengvaxia se aplikují v odstupech 0-6-12 měsíců a je určená pro věkový interval od 9 do 45 let. V ČR zatím dostupná není.

Zajímavostí je, že do roku 1970 se větší epidemie dengue vyskytovaly jen v sedmi zemích, dnes je tato infekce endemická v 128 státech světa, kde žije čtyřicet procent světové populace. Ročně je na světě hlášeno padesát až sto miliónů případů dengue, podle některých studií to však může být až 390 milionů. Jen v Brazílii, kde se bude konat olympiáda, se loni vyskytlo 1,5 milionu infekcí, což bylo trojnásobně víc než v roce 2014.

reklama
reklama
reklama