reklama

Kolik ibuprofenu snesete? Jak brát léky, aby neškodily

Léky by už podle svého jména měly léčit. Někdy však mají takové vedlejší účinky, že vám způsobí nové problémy. Poraďte se s odborníkem, jak se vyhnout nežádoucím následkům a jak vybrat správné přípravky.

Foto: Thinkstock

Věděli jste, že nejčastěji lidé zapomenout užítvat léky večer? Řekl vám někdo, že z některých léků na tlak se kašle nebo zhorší lupénka? To, co vám třeba neřekl ani váš lékař, jste se v tomto on-line rozhovoru dozvěděli od lékárníka.

Nejvíc jste se od doktora farmacie ptali na kombinace různých léků. Pokud šlo o vysoce individuální dotaz se spoustou konkrétních údajů, doporučujeme spíš obrátit se na našeho hosta přímo na webu Lekarna.cz.

Kolik růžových pilulek sníte?

Časté je třeba užívání několika různých analgetik najednou. Lidé tak mají pocit, že se rychleji zbaví bolesti. Zapomínají však na to, že léky mohou mít různé kontraindikace a nesnesou se s dalšími léky, které člověk užívá. "Ibuprofen, stejně jako každé léčivo, má vedlejší účinky, proto není dobré je paušálně užívat dlouhodobě. Maximální. dávka ibuprofenu pro dospělého je 2,4 g za den, tj. max. 6 tablet po 400 mg," upozornil doktor Škvor. 

Velkým problémem bývá i nadužívání některých léků. Často jde o přípravky na uklidnění, na něž si časem můžeme vytvořit psychickou závislost a posléze i fyzickou. Zbavit se jí pak je velmi těžké. 

Na internetu jen na správné místo

V dnešní době lidé často objednávají volně prodejné léky přes internet, ať už to jsou již analgetika, léky na zažívací potíže nebo léky proti alergiím. Je to sice pohodlné, protože kromě těchto léků najdou na jednom místě i vitamíny, doplňky stravy a další sortiment. Jenže někdy mohou narazit na padělky s nevhodnými účiny nebo  naopak téměř bez účinné látky, jak si stěžovala jedna čtenářka.  

PharmDr. Škvor radí: "Státní autoritou (SÚKL) schválená lékárna s povoleným zásilkovým výdejem je na svých webových stránkách, na nichž nabízí registrované volně prodejné přípravky, opatřena logem Evropské unie, které vás po prokliknutí přesměruje do databáze lékáren vedené touto strání autoritou. Pokud prověření neproběhne úspěšně, doporučuji od takového prodejce neobjednávat!"

Náš odborník

PharmDr. Pavel Škvor, MBA

Vystudoval obor farmacie na Univerzitě Karlově v Praze a nyní působí jako on-line lékárník pro první internetovou lékárnu u nás. Pokud tedy jeho znalostí nevyužijete v přímém přenose na našich stránkách, je možné se s ním spojit na webu Lekarna.cz.

Berete léky? Farmaceut radí, jak je brát, aby neškodily

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
Ludmila P.
| 23. 11. 2016
Dobrý den, mám časté bolesti zad a lékař mi naordinoval kombinaci několika léků. I v lékárně na mě divně koukali, ale když to prý pan lékař doporučil...Myslíte, že mám ty léky užívat? Bojím se, že budu jak zombie.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Uveďte konkrétní léčivé přípravky, jejich sílu a dávkování, které vám lékař předepsal a dotaz zašlete na [email protected]
?
Emil Beleš
| 23. 11. 2016
Beru léky: anopyrin, sortys, tarka, diaprel MR,glukopache již vše dlouhodobě asi 10 let. V poslední době pociťuji pouze svědění na krku a zádech jinak nic. KO Glukoza 5,5-6,5.
Prosím o zhodnocení.
Děkuji
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Vzhledem k tomu, že neuvádíte dávkování, ani sílu předepsaných léků, doporučuji konzultaci s vašim ošetřujícím lékařem.
?
Jarka S.
| 23. 11. 2016
Dobrý den, užívám léky-Urowaxom nalačno, Betmiga, Spasmed, Viregyt, Baclofen 10mg ke snídani , Warfarin 2,5mg k obědu , Nitrofurantoin, Calcichew k večeři.
Myslím, že je to správně jak to užívám, ale ráda si poslechnu váš názor.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Na první pohled je rozložení do denních dávek v pořádku. Pokud chcete mít jistotu, pošlete prosím přesné dávkování na mail [email protected]
?
Valerie Nová
| 23. 11. 2016
Dobrý den, velmi mě trápí, že nedokážu rozpoznat druh kašle u sebe ani členů rodiny a koupit tak správné přípravky, můžete mi nějak poradit? Díky
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Suchý dráždivý kašel bez potřeby vykašlat je vhodné tlumit, naopak při zahlenění je dobré podpořit odkašlávání a rozpouštění hlenu. S tímto základním rozlišením vám pomohou v kterékoliv lékárně.
?
Radka J.
| 23. 11. 2016
Pane Škvore, kamarádka mi říkala, že si u vás na lekarna.cz objednává domácí testy. Jaké jsou podle vás nejprodávanější a dá se jim věřit?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Obecně mezi nejprodávanější testy patří testy těhotenské, ovulační, testy na zjištění hladiny CRP, glykémie a drogové testy.
?
Karolko
| 23. 11. 2016
Zdravím pana lékárníka, špatně spím a zajímalo by mě, jestli můžu s léky (stilnox) kombinovat i přírodní čaje , myslím ty na lepší sánek. a jaké jsou nejsilnější?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Vámi zmiňovaný léčivý přípravek má podstatně silnější zklidňující účinky než přírodní čaje na spaní. Čaje bych doporučoval v případě, že vaše potřeba léku na zklidnění není tak intenzivní.
?
Marie
| 23. 11. 2016
Dobrý den, chtěla bych se pana farmaceuta zeptat, kolikrát za rok si myslí může člověk užívat antibiotika. Trpím na angíny, záněty močového měchýře a mám pocit, že užívám nějaká každý měsíc. Je to normální? Moje doktorka říká, že to nevadí.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Množství užívaných antibiotik není dána, záleží na celkovém i akutním zdravotním stavu. Dlouhodobým užíváním antibiotik může být zvýšeno riziko vzniku kmenu bakterií, rezistentních na antibiotika.
?
anna
| 23. 11. 2016
Mám už několik dní nachlazení a někdy si dám dopoledne paralen a odpoledne nebo před spaním ibuprofen, nevadí tahole kombinace?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Doporučuji užívat jen jeden z vámi vybraných léčivých přípravků a dávkovat v souladu s příbalovou informací přípravku.
?
Pavla P.
| 23. 11. 2016
Dobrý den, hodně mi na migrény pomáhá Ataralgin, beru ho už roky, myslíte, že to může mít nějaké následky?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Každý léčivý přípravek má vedlejší účinky. Vždy záleží na velikosti dávky a frekvenci užívání. Vzhledem k neznalosti této frekvence a dávky, které užíváte, doporučuji terapii konzultovat s ošetřujícím lékařem.
?
Jája
| 23. 11. 2016
Zdravím vás, beru několik léků kvůli psychice a některé mají tak strašné vedlejší účinky (přibírání váhy klidně 15 kilo), jsem oteklá a pořád necítím, že by mi nějak výrazně pomáhaly, spíš převažují negativa. Mám je vysadit?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Zvýšení hmotnosti je častým nežádoucím účinkem při užívání těchto skupin léků. Vysazení, případně úpravu dávkování rozhodně neprovádějte bez konzultace a vědomí vašeho ošetřujícího lékaře.
?
Petra
| 23. 11. 2016
Dobrý den, chystám se na hory, můžu u vás na lékárně.cz kouit všechno, co potřebuju? A za jak dlouho budu mít věci doma? Díky
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Na hory určitě přibalte kromě základního vybavení první pomoci i opalovací přípravky s dostatečným ochranným faktorem, přípravky na bolest hlavy, na snížení teploty, na tlumení kašle, případně na podporu vykašlávání, na zažívací potíže. Při doručení záleží na způsobu dopravy, který si vyberete, doba doručení se pohybuje průměrně mezi 2 - 3 dny.
?
Janča
| 23. 11. 2016
Zajímal by mě váš názor na užívání vitamínu C. Někteří radí klidně 1000 mg za den v několika dávkách a někdo zas, že je to moc. Mám slabší imunitu, tak se jím chci bránit teď v zimě proti chřipce, ale bojím se předávkování.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
1000 mg vitamínu C denně rozděleno do 2 - 3 denních dávek úspěšně pomůže při zátěžových situacích.
?
Sylvie
| 23. 11. 2016
Pane Škvore, stalo se, že si kamarádka objednala na internetu některé volně prodejné léky, ale přišlo jí, že to je jen cukr a vůbec neúčinkovaly. Má silné alergie. Jak poznám, kde si objednat, aby se mi něco podobného nestalo?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Státní autoritou ( SÚKL) schválená lékárna s povoleným zásilkovým výdejem je na svých webových stránkách, na nichž nabízí registrované volně prodejné přípravky, opatřena logem Evropské unie, které vás po prokliknutí přesměruje do databáze lékáren vedené touto strání autoritou. Pokud prověření neproběhne úspěšně, doporučuji od takového prodejce neobjednávat.
?
Kristýna
| 23. 11. 2016
Můžete mi prozradit, jak funguje služba lékárník online? Díky
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Služba funguje jako telefonní a emailová poradna pro pacietny lekarna.cz. Na tuto poradnu se můžete obracet jak s odbornými, tak logistickými dotazy.
?
Karla
| 23. 11. 2016
Hodně mě bolí záda, chodím na fyzioterapii, beru Dorsiflex. Můžu si k tomu vzít i Guajacuran?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Dorsiflex při správně předepsaném dávkování není vhodné kombinovat s Guajacuranem.
?
Kamil
| 23. 11. 2016
Pane doktore, co by nemělo chybět v domácí lékárničce v zimním období a můžu to u vás na webu všechno nakoupit?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
V zimním období by v domácí lékárničce neměly chybět přípravky na snížení teploty, na bolesti hlavy, na tlumení suchého kašle, na podporu odkašlávání při zahlenění, dezinfekční sprej, případně pastilky pro dezinfekci dutiny ústní, přípravky na uvolnění nosu, případně na zlvhčení nosní sliznice. Určitě by neměly chybět i přípravky s vitamínem C. Na lekarna.cz samozřejmě můžete nakoupit tyto přípravky a mnohé další.
?
Šárka
| 23. 11. 2016
Dobrý den, po třech týdnech užívání Doxybene kvuli podezření na boreliozu mám docela podrážděný žaludek. Myslíte, že to časem zmizí samo, nebo se dá nějak pomoci?
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Bylo-li příčinou podráždění zažívání užívání vámi zmíněného antibiotika, pak by po vysazení měl jeho nežádoucí účinek odeznít.
?
Petra S.
| 24. 11. 2016
Pane doktore, mohu na rýmu kombinovat třeba v jednom dni několik druhů kapek do nosu? Díky
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Je možné kombinovat, každopádně však jeden druh kapek na uvolnění nosních cest a další druh, např. s mořskou vodou, na zvlhčení nosní sliznice. Určitě není vhodné kombinovat dvoje kapky s účinnými látkami uvolňujícími nos z důvodu rizika sčítání, případně až násobení hlavního, ale i vedlejších účinků.
?
Marcela
| 24. 11. 2016
Dobry den,mohu poprosi o dotaz beru Euthyrox 100 na stitnou zlazu,vzdy pul hodiny rano pred jidlem.to si myslim,ze je v poradku,ale pak beru i antikoncepci Vonille,kterou si beru pred spanim.
Je to v poradku.
Dekuji za odpoved.Marcela
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Dávkování je v pořádku, je důležité, abyste na večerní dávku antikoncepce nezapomněla:-) (Je věděcky prokázáno, že pacienti nejčastěji zapomínají užívat večerní dávky léků).
?
| 24. 11. 2016
Dobrý den každé ráno beru tři prášky na lačno helicit na žaludek lipantil na cholesterol a na prostatu alfuzostad můžu je tak brát .Děkuji Jarda
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Kombinace je pořádku, helicid užívejte na lačno.
?
Eva H.
| 24. 11. 2016
Dobrý den, už dva měsíce trpím průjmem, nezabírá ani Imodium ani Endiaron, výtěry byly v pořádku. Lékař už neví co se mnou...Poradíte mi nějaký jiiný lék či doplněk stravy, popřípadě jaké vyšetření by odhalilo pravou příčinu? Děkuji Vám.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Zkuste vyhledat ambulantního specialistu v oboru gastroenterologie.
?
Veronika
| 24. 11. 2016
Vážený pane doktore,
každé ráno užívám nalačno lék na tlak prenessu a na žaludek pantoprazol. Večer potom simvastatin (10mg). Ráno bych ještě ráda přidala teď přes zimu přírodní přípravek betaglukan biocell. Je taková kombinace v pořádku?
Děkuji Vám za odpověď
Veronika S.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Kombinace je v pořádku, je dobře, že pantoprazol užíváte před jídlem.
?
Marie Šimečková
| 24. 11. 2016
Prosím, je neškodné brát ibuprofen při každém bolení hlavy a jaké by mělo být dávkování a frekvence, je mi 40 let. Děkuji
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Je dobré dodržovat pitný režim, který působí preventivně proti občasným bolestem hlavy. Ibuprofen, stejně jako každé léčivo, má vedlejší účinky, proto není jen paušálně užívat dlouhodobě. Max. dávka ibuprofenu pro dospělého je 2,4 g za den, tj. max. 6 tablet po 400 mg.
?
Dalibor Sova
| 24. 11. 2016
Dobrý den pane Švor.
Je mně 60let a od 25 let mé tělo zápasí s psoriatickou artritidou.Snažím se pomoci alternativními metodam,úpravou životosprávy a nyní asi rok autopatií.Něco málo se už lepší. Stačí mně na přijatelný provoz těla nyní polovina artrilomu 15 za den,někdy ob den,někdy i týden a více nic. Mám dotaz,jestli můžu maximálně omezit vedlejší účinky. Krevní testy mám naprosto v pořádku. Děkuji a přeji Vám pěkný den. Dalibor Sova.
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Vedlejší účinky Artrilomu jsou v oblasti zažívání a proto doporučuji užívat po jídle.
?
Jana
| 24. 11. 2016
Dobrý den, užívám pravidelně tyto léky: Lozap H 1/2-0-0, Vasocardin 50 1/2-0-0, Tianeptin Mylan 1-1-1, Lyrica 75 mg 0-0-1, Tritticco Prolong 150 mg 0-0-1, Rivotril 0,5 mg dle potřeby 1/2, Magnosolv 0-0-1, jaký je Váš názor na kombinaci těchto léků a mám se bát nějakých vedlejších účinků při dlouhodobém užívání?A ještě by mě zajímalo, zda můžu k těmto lékům brát Menomax, Rakytníkový olej a Zelené potraviny (zelený ječmen, chlorella) nebo Reishi - mám sníženou imunitu a pít bylinkové čaje meduňka, heřmánek, kozlík, případně, co by jste mi doporučil Vy?
Moc Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Jana
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Dobrý den, k vašemu případu je potřeba znát konkrétní diagnózu nebo diagnózy. Odpověď vyžaduje větší přípravu, poprosím vás s dotazem obrátit se na [email protected]
?
Milka
| 24. 11. 2016
Dobrý den, již 10 let beru euthyrox 100, telmisartan 80 na vysoký tlak, cyklo 3 2x denně na žíly a lymfu a v posledním roce helicit a depresinal 20 dále užívám hořčík, zinek, vápník a lecitin. Asi tak 3x až 4x týdně pak uno proti bolesti. Děkuji za radu jak tyto léky a doplňky stravy užívat. M
PharmDr. Pavel Škvor
PharmDr. Pavel Škvor
Druhy přípravků, které užíváte specifikujte koncentrací obsahových látek a vaším dávkováním a dotaz nám pošlete na [email protected], kde vám odpovíme.
Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama