reklama

Usmívejte se, i když není proč. Bude vám lépe

Špatné vysvědčení? Stres před pololetní uzávěrkou? Nervy z příprav na prázdniny nebo dovolenou? Přesto se umívejte, zlepší se nálada vám i lidem v okolí.

Foto: Isifa / Thinkstock

Špatné vysvědčení? Stres před pololetní uzávěrkou? Nervy z příprav na prázdniny nebo dovolenou? Přesto se umívejte, zlepší se nálada vám i lidem v okolí.

"Falešný" americký úsměv spoustu lidí štve, ale nemají pravdu. Lidský úsměv má velkou sílu - funguje jako doping zlepšení nálady. "Ovlivňuje totiž mysl těch, kteří se usmívají, ale stejně tak těch, kteří se na úsměv dívají," říká Kateřina Kudláčková, mentální koučka a sportovní psycholožka.

Oklamejte svůj mozek

Vědci prokázali, že člověk dokáže výrazem obličeje ovlivnit chemické pochody ve vlastním mozku. Lidský mozek se totiž dá oklamat. Když mu dodáte vhodné podněty, spustí produkci hormonu štěstí serotoninu. Mezi aktivitou obličejových svalů a naší reakcí existuje nervové propojení, takže můžeme měnit naše fyziologické a psychologické stavy vědomým kontrolováním výrazu tváře.

Doporučujeme: Téma Stres a deprese

Paul Eckman, americký psycholog, který se zabývá studiem emocí, objevil, že když nasadíme určitý  výraz - i pokud je předstíraný a hraný - skutečně zažijeme i něco z  jeho emoce.  Aktivace těch svalů, které používáme při úsměvu a pocitech radosti, spouští centra mozku, která se s radostí spojují.

Výraz ovlivňuje náladu

Pokud se usmějeme ve stresu nebo smutku, psychika se nám změní a ve výsledku budeme zažívat lepší pocit, než kdybychom se neusmívali. Platí to i naopak: delší podržení výrazu smutného obličeje se promítne do prožívání jako celku, a tedy smutek a deprese se dostaví  nebo prohloubí.  Jinými slovy, to, jaký výraz obličeje aktuálně máme, může ovlivnit naši výslednou emoci a náladu.

Podle této hypotézy informace o pohybech mimických svalů vedou ke zvýšení nebo zmírnění intenzity prožívané emoce. Když nám je něco nepříjemné, můžeme zmírnit výslednou emoci znechucení a odporu tím, že se budeme usmívat. 

Nakonec tedy vlastně nezáleží na tom, zda se usmíváte proto, že jste šťastní, nebo jste šťastní proto, že se usmíváte. Vždy si můžete být jistí, že úsměv vám sluší a rozdá radost nejen okolí, ale i vám samotným. 

Úsměv prodlužuje život

"Vědecké studie potvrzují pozitivní vliv úsměvu na naše vnímání i prožívání. Vědci se v nich dívají na školní univerzitní fotky, které se pořizují každý rok. Porovnávají v nich úsměvy a sledují úmrtnost a životní spokojenost lidí z těchto fotek. Zajímavým zjištěním je, že lidé s širším a upřímnějším úsměvem (věda už také dokáže rozlišit upřímný úsměv od předstíraného) žijí déle a projevují větší spokojenost s vlastním životem," dodává Kateřina Kudláčková.

Takže: Usmívejte se, prosím. Budete se cítit šťastnější, i kdyby se jinak ve vaší situaci nezměnilo nic. Jenže něco se přece změní: vy a vaše vnímání světa.

více informací o úsměvu a jeho ceně najdete ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Štěstí a spokojenost českých žen: Na čem záleží?

Tloušťka je nakažlivá. Přenáší ji viry s chřipkou

Ukažte jen, co je hezké: Hebké paty, kolena i lokty

reklama
Doporučené recepty
    reklama