reklama

Účinný koktejl: Vědci umí léčit rakovinu krve

Zdá se, že vědci objevili úspěšnou léčbu dalšího druhu rakoviny. Tentokrát jde o lék na jednu ze závažných krevních chorob - mnohočetný myelom.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zdá se, že vědci objevili úspěšnou léčbu dalšího druhu rakoviny. Tentokrát jde o lék na jednu ze závažných krevních chorob - mnohočetný myelom.

Tento typ leukémie se sice léčil i v minulosti, ale nepatřil k vyléčitelným chorobám.  Velkým problém bývají jeho nejasné příznaky, na které si čas od času stěžuje snad každý: bolesti zad, kostí a únava. Může se projevovat také jako anémie, stěhovavá bolest nebo špatně se hojící zlomenina.

Zničí kosti i ledviny

Správnou diagnózu - mnohočetný myelom - tak pacienti často dostávají, až když je příliš pozdě.

Jedná se o jeden z nejčastějších typů krevních rakovin.  Způsobuje ho "zvrhnutí" a následné nekontrolovatelné množením tzv. plazmatické buňky, která je důležitou součástí imunitního systému.

Jedná se o typ bílé krvinky, která vytváří v těle protilátky. Nekontrolovatelně bující buňky se ovšem shromažďují v kostní dřeni a mohou postupně narušit pevnou strukturu kosti.  Jako "mnohočetný" se myelom označuje ve chvíli, kdy se buňky začnou hromadit v dalších kostech. Ta, pak způsobují kruté bolesti.

Kromě samotného množení produkují (mimo jiné) protilátku zvanou M-protein, která se může ukládat v ledvinách a dalších orgánech a poškozovat je tak.

Účinný koktejl léků - konečně!

Výzkumný tým Chicagské univerzity v čele s profesorem Andrzejem Jakubowiakem nyní objevil účinnou kombinaci léků, která mnohočetný myelom dokáže prakticky vyléčit.  Vyplývá to alespoň z výsledků publikovaných v časopise Blood.

To je dobrá zpráva pro pacienty, kterých jen v ČR každoročně přibude zhruba 400. Více jsou ohroženi muži než ženy. V poslední době dochází ke zvyšování počtu případů výskytu tohoto typu rakoviny i u mladších osob. 

Vědci z Chicaga tak zjistili, že podání nového léčiva carfilzomibu v kombinaci s lenalidomidem a nízkými dávkami dexametazonu přivedlo většinu pacientů s touto nemocí do stádia takzvané remise, tedy bezpříznakového období.

Bez chemy a transplantace

Testů se dosud zúčastnilo 53 pacientů. U 62 % z nich se podařilo dosáhnout alespoň částečné remise. U 42 % šlo dokonce o úplnou remisi, kdy  rakovinné buňky ani bílkoviny, které specificky produkují, z organismu zcela vymizely.

Problémem carfilzomib léku jsou poměrně časté vedlejší účinky, které se projevily u 45 % pacientů. K těm nejvážnějším patřily pneumonie, akutní selhání ledvin nebo srdeční problémy. Ty také byly nejčastější příčinou úmrtí, ke kterým v průběhu klinických testů došlo. I proto bude zapotřebí ještě dalších klinických testů.

Hlavní autor studie, profesor Andrzej Jakubowiak tvrdí: "Dosažené výsledky jsou porovnatelné nebo lepší než ty, jichž je dosahováno jinými způsoby, následovanými vysokými dávkami chemoterapie a transplantací kostní dřeně."

reklama
Doporučené recepty
    reklama