reklama

Trpíte zácpou? Začněte ji řešit co nejdříve!

Spousta jídla dovnitř, ale jen málo ven. Po svátečním hodování často přichází zácpa jako následek nezdravé skladby jídelníčku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Spousta jídla dovnitř, ale jen málo ven. Po svátečním hodování často přichází zácpa jako následek nezdravé skladby jídelníčku. 

"Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže konzumujete hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbáte se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pijete. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti," zdůrazňuje pediatr a alergolog MUDr. Milan Matulka.

Zdraví začíná ve střevech

Příčiny zácpy bývají podobné bez ohledu na věk - nedodržování zásad zdravé stravy a vůbec špatná životospráva, nedostatek tekutin, málo pohybu a špatná kondice trávicí soustavy. Do ní se snadno dostane po mnohadenním přejídání cukrovím, čokoládou (která způsobuje zácpu sama o sobě), těžkými jídly a lenošením při televizních pohádkách.

Doporučujeme:  Téma: Zácpa

O zácpě mluvíme, pokud "jdeme" pouze jednou za tři dny či ještě déle. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží způsobuje. Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou tak dítěti způsobit velmi nepříjemné potíže, které často dokáží zaměstnat celou rodinu.  

Od zácpy k ekzému a alergii

Patříte k těm, kteří u svého dítěte počítají dny, jež uplynuly od jeho poslední úspěšné stolice? Pak začněte problém zvaný zácpa co nejdřív řešit. Pokud se totiž střeva nevyprazdňují pravidelně, nastřádané škodliviny pronikají zpět do organismu a přicházejí zdravotní potíže, nemoci a alergie

Podle odhadů trápí zácpa až třetinu dospělých, dvakrát častěji ženy než muže a obecně také seniory. A čím dál víc přibývá i dětí, které mají s vyprazdňováním potíže. Zakládají si tak na celoživotní problémy.

"Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je," připomíná MUDr. Matulka. Protože škodlivé látky prostupují i kůží, bývají častým projevem dlouhodobější zácpy vyrážky a ekzémy.

Voda, zelenina, pohyb

Samostatnou kapitolou je při dlouhotrvající zácpě nebezpečí poškození střevní sliznice, která je klíčem ke správnému fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70 % imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit.

Aby se tak nestalo, je důležité podporovat střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech. K tomu účinně pomáhají různá probiotika. Nejpřirozeněji se vyskytují v některých jogurtech, ale dají se koupit i jako doplňky stravy v lékárně.

Do střev se dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů, zejména bakterií, a naopak napomáhají růstu bakterií tělu prospěšných. Ideální prostředí v celém trávicím traktu, ale i celkovou odolnost vůči infekcím vytváří probiotická bakterie Lactobacillus reuteri  Protectis, původně izolovaná z mateřského mléka.

Možná, že se zácpou u malých i velkých pomůže zatočit ten nejjednodušší způsob: dostatek tekutin - především vody, více ovoce a zeleniny  a k tomu přiměřený pohyb. Zkuste to - před námi jsou další dva volné dny, jako stvořené pro výlety a sport.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

reklama
Doporučené recepty
    reklama