reklama

Trápí vás lupénka? Zkuste lázně!

Možná více než 300 tisíc lidí v ČR trpí tím, že se jich veřejnost straní a jen těžko si získávají přátele. Mnozí z nich nemohou  sehnat ani práci. Příčinou jejich trápení je kožní choroba s typickými ložisky nadměrně zrohovatělé a olupující se kůže - lupénka neboli psoriáza

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná více než 300 tisíc lidí v ČR trpí tím, že se jich veřejnost straní a jen těžko si získávají přátele. Mnozí z nich nemohou  sehnat ani práci. Příčinou jejich trápení je kožní choroba s typickými ložisky nadměrně zrohovatělé a olupující se kůže - lupénka neboli psoriáza.

S kůží chodíme "na trh" každý den - je viditelnou částí našeho zevnějšku. Věda sice už dávno potvrdila, že lupénka není infekční, ale její projevy jsou pro mnohé nepřekonatelné. Prevence sice možná není, ale léčba ano. Na kůži pak přetrvávají pouze barevné změny bez typického olupování. Rovněž kloubní potíže, které tuto nemoc často provázejí, se značně sníží.

Čtyři dny místo měsíce

Vznik psoriázy zatím nikdo detailně vysvětlit neumí.  Jde o tzv. autoimunitní chorobu - za určitých okolností dojde k nadměrné aktivaci imunitního systému, konkrétně bílých krvinek - tzv. T lymfocytů. Vznikne kožní zánět, zmnožení buněk a jejich zrychlený růst.

Normální buňka zdravého člověka vyzraje a na povrch kůže se dostane za 28 dnů, ale u psoriatiků trvá tento proces pouhé čtyři dny. Buňky však ještě nejsou vyzrálé, pevně lpějí na kožním povrchu a odlučují se mnohem pomaleji než u zdravé kůže. Přestože lupénka není dědičná, je prokázán genetický sklon k tomuto onemocnění. 

Dáte se "vyprovokovat"?

Zda člověk onemocní záleží na tzv. provokačních faktorech. Patří k nim stres, vyčerpání, infekční onemocnění a záněty, jako jsou angíny, streptokokové infekce, záněty průdušek nebo i gynekologické záněty apod.; cukrovka; onemocnění štítné žlázy; alergie a další interní choroby; porod, špatná životospráva; poranění; spálení kůže při opalování; omrzliny; tetování a také některé léky, například k léčbě vysokého krevního tlaku, duševních onemocnění.

Trvale vyléčit současná medicína psoriázu neumí, ale dokáže výrazně zmírnit její projevy. Někdy až tak, že nejsou okem viditelné.
Velkou úlevou pro nemocné je biologická léčba, soustředěná do Center biologické léčby

Je vhodná pro pacienty s ložiskovou psoriázou, jejichž postižení je intenzivní a zabírá více než 10 % kožního povrchu. Podmínkou je, že u nich nelze pro nedostatečný efekt, kontraindikaci či nesnášenlivost použít minimálně dva celkové léčebné postupy. Mezi ně patří fototerapie UV zářením, acitretin, methotrexat nebo cyklosporin A.

Koupele pomáhají

"Balneoterapie je při řešení psoriázy doplňkovou léčbou. Přípravky se sirnými komponenty pro domácí léčbu lze rovněž koupit v lékárně, ovšem jejich použití nikdy nemůže nahradit účinky přírodního sirného pramenu použitého v účelově připravených lázeňských procedurách," říká dermatoložka MUDr. Kateřina Macháčková.

"Jen v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves ročně léčíme zhruba 500 pacientů s lupénkou. Mnozí z nich poté dlouhodobě nemají žádné viditelné příznaky onemocnění," dodává doktorka Macháčková.

Efekt lázeňské léčby spočívá...

...v psychickém zklidnění a relaxaci, s nimiž bezprostředně souvisí přeladění imunitní odpovědi organismu na podněty vedoucí k projevům lupénky.

Výhodou lázeňské léčby je i současná léčba kloubního postižení, které lupénku často provázejí. Jde o kombinace rehabilitace, elektroléčby, laseru, magnetoterapie, parafinových a rašelinových zábalů, plynových injekcí, masáží a  terapie v sirnaté vodě. Jejím působením dochází k uvolnění svalstva, zvýšenému prokrvení podkoží a následně i k navození hojivých procesů kůže.

Psoriáza patří mezi choroby, kterých se dotkl nový indikační seznam platný od 1. října 2012. Ten zkracuje lázeňskou léčbu "na křížek" z původních čtyř týdnů na tři. "Při běžném průběhu onemocnění je pak nejlepší výsledek dosahován při lázeňské léčbě jednou až dvakrát ročně v délce dvou až tří týdnů," upozorňuje MUDr. Macháčková.

Psoriáza? No a co?

Světový den psoriázy 29.  října patří tradičně v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves psoriatikům, jejich příbuzným a všem, kteří se chtějí o lupénce dozvědět pravdu. I letos bude pro veřejnost připravena přednáška o moderních trendech léčby, řada materiálů a film s názvem "Psoriáza? No a co?", který poukazuje na ztíženou možnost pracovního uplatnění nemocných lupénkou. Zejména pro pacienty bude připravena i prohlídka balneoprovozu. Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves totiž, podobně jako Termální lázně Velké Losiny, disponují unikátními minerálními prameny velmi bohatými na sirné sloučeniny. Díky tomu patří v České republice ke střediskům, které jsou psoriatiky v souvislosti s úspěchy v léčbě nejvyhledávanějšími.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ubráníte se chorobám? Rozhodnou vaše střeva

3 metody, které zpomalují stárnutí: Vyzkoušíte je?

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

JAK PŘEDEJÍT VZPLANUTÍ CHOROBY?

Především dodržováním léčebných postupů, omezením stresu, dostatečným spánkem a vůbec správnou životosprávou. Lékaři také doporučují vynechat společenské aktivity v době chřipkových a jiných infekčních epidemií, nekouřit a pít střídmě alkohol.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama