reklama

Proč ženy nechodí na mamograf?

Možná se vyšetřujete sama. Jsou i případy, že bulku objevil přítel. Ale ve stádiu, kdy má jen pár milimetrů a dá se vyléčit, dokáže nádor prsu zachytit pouze mamograf.  Přesto ženy chodí na toto vyšetření jen málo. Proč - chtělo by se dodat - proboha?

Foto: Thinkstock

Možná se vyšetřujete sama. Jsou i případy, že bulku objevil partner. Ale ve stádiu, kdy má jen pár milimetrů a dá se vyléčit, dokáže nádor prsu zachytit pouze mamograf.  Přesto ženy chodí na toto vyšetření jen málo. Proč - chtělo by se dodat - proboha?

I když podle oficiálních statistických údajů počet nádorů prsu stále stoupá, úmrtnost stagnuje nebo dokonce velmi mírně klesá. Screening opakovaně zachycuje časná nádorová stádia ve více než 70 %. To znamená: čím více žen bude do screeningu docházet, tím bude podíl včas zachycených karcinomů vyšší a křivka úmrtnosti se bude snižovat.

Denně zemře sedm žen

Taková čísla  jsou důkazem účinnosti preventivního screeningového programu, který nedávno oslavil 10 let fungování. Za tuto dobu v ČR zachránil celkem přes 10 000 žen. Ročně jím prochází přes půl miliónu žen. Ale je to pořád málo.

Každý rok u nás stále umírá na pozdě zachycenou rakovinu prsu 2800 žen - což je průměrně sedm denně!

Do mamografických center přijde jen zhruba 51 % žen, které jsou (či by měly být) do programu zahrnuty. Znamená to, že víc než polovina českých žen starších 45 let (v současnosti již bez horního věkového limitu) tak nevyužívá unikátní možnost včas odhalit nádorové změny, které lze odstranit a tím onemocnění zcela vyléčit dříve, než se karcinom začne šířit a vytvoří metastatická ložiska. Pak už lze život jen prodloužit o měsíce, nikoli zachránit.

Nikdo je "neposlal"

Zkušenosti ze světa za 30 let prokázaly, že pro optimální výsledky cíleného vyhledávacího programu s cílem snížit úmrtnost je nutné, aby se jej účastnilo aspoň 80 % žen.  Aspoň jednou za dva roky by mělo navštívit akreditované pracoviště mamární diagnostiky 80 až 90 % žen nad 45 let.

Všechny země, které dosáhly účasti 80 až 90 %, mají zavedený program adresného zvaní zavedený. Jsou to Švédsko, Holandsko, Finsko, Velká Británie, některé spolkové země Německa, některé státy USA, Izrael. Způsob adresného zvaní zvažují i ostatní evropské země. 

V ČR je zatím podmínkou screeningového vyšetření žádanka praktického lékaře či gynekologa. Tato podmínka se již několik let jeví jako kontraproduktivní, neboť ke jmenovaným odborníkům nedocházejí všechny ženy. A pokud se samy nezajímají, nikdo je „nepošle".

Procenta optimismu

V roce 2010 bylo v ČR celkem diagnostikováno bezmála 6 800 nových případů zhoubných nádorů prsu, z toho 2822 u žen, které přišly  zcela bez příznaků. Ostatní byly zjištěny u těch žen, které přišly s hmatným nálezem. Prognosticky méně příznivých nádorů bylo tedy diagnostikováno téměř 4000.

Přesto díky mamografickému screeningu dosahují počty karcinomů v optimistickém stadiu T1 již téměř 40 procent. Počátkem 90. let se tato časná stadia objevovala pouze do 10 %.

I přesto je důvod ke spokojenosti jen částečný. Zatímco v kraji Vysočina se programu účastní 70 % žen, v Praze je to jen 45 % žen,  což obyvatelky našeho hlavního města řadí na poslední místa mezi kraji ČR.

Zachránit ženu - zachránit rodinu

Většina uvedených faktů zazněla na prvním pražském Dnu mamární prevence, který se konal v BREAST UNIT PRAGUE, Mama centrum Háje.

Toto moderně vybavené pracoviště od letošního ledna vyšetřilo 5000 žen a odhalilo již téměř 80 případů nových zhoubných onemocnění v prsní žláze. Většina byla diagnostikována v optimistickém a dobře léčitelném stadiu, kdy vyšetření lze bez nadsázky nazvat jako život zachraňující.

"Zachránit ženu znamená zachránit střed rodiny. Z každého včasně řešeného případu se v centru upřímně radujeme," říká k tomuto faktu vedoucí lékařka MUDr. Skovajsová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 tipů, jak se vyhnout rakovině prsu

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nikdy nebudu mít vnoučata? Jediná dcera je lesbička!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama