reklama

5 nejčastějších příčin bolestí zubů

Bolest zubů dokáže pěkně potrápit. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější příčiny a kdy vyhledat pomoc zubního lékaře.

Foto: iStock

Bolest zubů není nikdy nic příjemného, mnohdy dokáže být velmi intenzivní. Nepomáhá tomu ani to, že se mnoho lidí zubnímu lékaři nejraději vyhýbá. 

Jaké jsou ty nejčastější příčiny a kdy neotálet s návštěvou lékaře?

Zubní kaz

Bolest ze zubního kazu vás obvykle jen tak najednou nepřepadne, přichází postupně a nenápadně. "Zubní kaz totiž dlouhou dobu nebolí. Pokud se ale začne projevovat, tak je to většinou citlivost na sladké, kyselé, teplé i studené," říká zubní lékař Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Nemusí se ale vždy jednat o kaz, může jít i o citlivost zubů. 

Citlivost zubů

Citlivost zubů trápí mnoho lidí. Jedná se o krátkou intenzivní bolest při pití teplého, studeného nebo příliš kyselého. Nepříjemnou citlivost zubů může mít na svědomí několik různých příčin. Jsou to například obnažené zubní krčky vlivem paradentózy nebo špatného postavení a přetěžování zubů. Citlivost ale může být způsobena i úbytkem skloviny, zubním kazem, starými výplněmi nebo celkově špatným stavem chrupu. Dobré je pravidelně čistit zuby, používat měkké kartáčky, které jsou šetrné na zubní sklovinu, a nekonzumovat často kyselé ovoce.

Pokud vás trápí silná bolest z citlivosti zubů, určitě vyhledejte zubního lékaře. Ten může určit, odkud citlivost vznikla, a zahájit léčbu. 

Zuby moudrosti

Problémy s osmičkami potkají za život většinu lidí. Dokážou potrápit různými způsoby, například když se zub moudrosti do úst nemůže vejít a je překrytý dásní, okolo se tak začnou vytvářet záněty. Ty mohou přejít až do otoku s horečkou a tento stav je velmi bolestivý. Další problém je, když se osmička zkazí a dojde k zanícení nervu.

"Společným jmenovatelem obou problémů je špatná hygiena v oblasti třetích molárů, pokud je zub přerostlý dásní a je okolo něho kapsa, tak v podstatě nejde zub správně očistit. Nejsnazší řešení je extrakce zubu," nabádá dentista Ondřej Šrámek.

Bolestivý zánět trojklaného nervu

Zánět trojklaného nervu je opravdu velmi intenzivní. U zánětu trojklaného nervu je důležité, jaká část nervu byla postižena. Podle toho se pak projeví i obtíže, mohou to být snížená citlivost, nebo naopak citlivost zvýšená až palčivost, někdy dochází až ke ztrátě vnímání citu v inervované oblasti (zásobování části těla nervovými vlákny), pokud by byla poškozená vlákna inervující svaly, pak může dojít například i k poruchám funkce žvýkacích svalů. U zánětu trojklaného nervu je důležité diagnostikovat příčinu a poté naordinovat léčbu.

Paradentóza aneb obávaný zánět dásní

Chronické onemocnění, které probíhá relativně nenápadně, seznamte se s paradentózou aneb zánětem dásní. Většinou nebolí, ale čas od času se příznaky akutně zesílí a právě v tomto období může být onemocnění docela bolestivé.

"Paradentózu doprovází typické známky zánětu - zčervenání, zteplání, bolest a někdy i hnisání. Na zánět dásní a parodontitidu by nás měl vždy upozornit lékař či dentální hygienista, protože právě on je schopen zavčasu zachytit toto onemocnění. Prevence je až na výjimky vždy 100%. Což znamená, že v případě řádné hygieny jsme schopni onemocnění předejít," radí Ondřej Šrámek. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama