Obvykle jsme pro vás na tomto místě připravovali rozhovory s odborníky, kteří vám radili s vašimi zdravotními potížemi. Tento rozhovor je jiný, stejně jako je jiná i medicína, jíž se náš host věnuje. Na smysl pomoci krizovým oblastem světa jste se ptali doktora Tomáše Šebka z humanitární organizace Lékaři bez hranic.
Bylo překvapením, že i teď před Vánocemi, kdy se lidská srdce otevírají, přišlo tolik otázek, které toto poslání a charitu zpochybňují. Doktor Šebek se ale nedal rozhodit a klidně, věcně a s přehledem odpovídal a vysvětloval tak, že nemohly zůstat žádné pochybnosti.
Prostředky jdou skutečně potřebným
Na otázku, jak se "utratí" stokoruna, poslaná na konto Lékařů bez hranic, přesn odpověděl: "Opravdu je důležité, aby si každý správně vybral, kam chce svou podporu nasměrovat, aby byla co nejefektivnější. Pokud je příjemce daru transparentní, pak si přečtete v jeho výroční zprávě mj. i to, jak se přijaté dary rozdělily. Lékaři bez hranic globálně dosahují excelentního poměru, kdy více než 80% získané pomoci dorazí k potřebným. Většina zbylé části slouží na podporu aktivit, které motivují naše dárce, a jen zlomek z celé částky potřebujeme pro vlastní provoz. Tedy z Vaší stokoruny to bude až 82 Kč pro potřebné. Pyšníme se jedním z nejvyšších "social ratio" napříč neziskovými a dalšími organizacemi. Děkujeme za podporu!"
Doktor Šebek na on-line rozhovor u nás v redakci dorazil po 24hodinové službě ve své mateřské Nemocnici Na Františku. "Mezi potřebnými nerozlišuji," bezděky vyslovil své krédo, které ctí každého lékaře.
Máme se dobře, Jiní štěstí nemají
Pochybovačům dokázal, že pro peníze na mise rozhodně nejezdí a že svou prací určitě neohrožuje české zdravotnictví. "Nemám s koncepcí českého zdravotnictví nic více společného než to, že jsem jedním ze stabilních lékařů v českých nemocnicích již přes 14 let a na plný úvazek. Mé občasné výjezdy na několik týdnů do oblastí, kde není kvalitní zdravotní péče anebo v horším případě vůbec neexistuje, oblastí postižených živelnou katastrofou, hladomorem anebo válkou, kolaps českého zdravotnictví nezpůsobí. A totéž platí pro mé kolegy. Možná se o to raději vracíme do domácích podmínek s vědomím, jakou výsadu máme pracovat jako zdravotníci a jak moc dobře se mají naši domácí pacienti."
Šance pro ženy
Zajímavá byla otázka na uplatnění žen na zahrničních misích. "Možná vás překvapí, že žen je v našich týmech zahraničních spolupracovníků o něco více než polovina. Zdravotní sestra je jedním z nejžádanějších profilů a tedy pokud jste to i vy sama, neváhejte se přihlásit :) Můžete tak učinit v naší pražské kanceláři anebo postupovat jednoduše přes internetové stránky: http://www.lekari-bez-hranic.cz.," uvedl náš host.
Všechny odpovědi doktora Šebka na vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem.
Náš odborník
MUDr. Tomáš Šebek
Je duší a tělem především chirurg, který momentálně pracuje v pražské Nemocnici Na Františku. Jako chirurg válečný jezdí pravidelně na humanitární mise s organizací Lékaři bez hranic. O svých cestách bloguje, bestsellerem se stala jeho kniha Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi draků. V současné době se také intenzivně zabývá telemedicínským projektem virtuálního lékařského poradenství uLékaře.cz, který je v první padesátce nejnavštěvovanějších v ČR.
?
erika
| 12. 12. 2016
Dobrý den, jaká byla nejsložitější operace, kterou jste v polních podmínkách dělal? A bylo něco ještě složitějšího - třeba emočně se vyrovnat s prostředím? neumím si totiž představit, kde v sobě lidé berou tu sílu tohle všechno absolvovat. díky E.B.
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, moc díky za otázku! Mě práce velmi baví a naplňuje, a pak je jednoduché někdy stát čelem výzvám v nekomfortní zóně. To ale platí obecně. Protože pracujeme v týmech, mohl jsem si dovolit operovat úrazy hlavy, pánve, hrudníku aj., které bych v podmínkách doma dělat nemohl.
?
michal
| 12. 12. 2016
pomáhat je třeba, ale pak zjistíte že řešení problému nikdo nechce, takže význam mizí na základě neřešení problému.
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Prosím o vysvětlení, kdo přesně je "nikdo"? Já s mými kolegy pracuji s konkrétními lidmi. Ti říkají úplný opak, řešíme jejich problémy. Pokud tak v globálním měřítku byť jen zlomkem pomáháme narovnávat životní úroveň lidí, kteří udělali jedinou "chybu", že se nenarodili na Žižkově, tak děláme smysluplnou práci. 100% věřím, že i Vy prakticky přispíváte společnosti.
?
Ludvík
| 12. 12. 2016
Doma pomoc nikdo už nepotřebuje? Že to všechny "táhne" někam do Afriky a u nás se na nemocné kašle ,vy nevidíte potřebné u nás doma?
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Mezi potřebnými nerozlišuji. I proto jsem dnes sloužil 24 hodin ve své mateřské Nemocnici Na Františku. Skočte za mě potěšit mé pacienty, jistě je netěší, že se v českých podmínkách vyskytuje tak málo dobrovolníků, kteří by si jen tak občas přišli do nemocnic "narovnat karmu" a třeba si jen s nemocnými popovídat. Děkuji.
?
Ing. Zdeněk Jelen
| 12. 12. 2016
Pane doktore, uvědomujete si, že činnost LBH i ta Vaše je zločinem proti Evropě? Nejlepší pomocí Africe by byla účinná a n t i k o n c e p c e . Afrika zaznamenává prudké zvyšování počtu obyvatelstva (totéž platí např. pro Indonésii), což způsobuje ničení životního prostředí, výrazné zmenšování území divoké přírody a tím i dramatické snižování počtu některých živočišných druhů, kterým hrozí vyhynutí. Např. v roce 1969 měla Nigérie 60 mil. obyvatel, dnes jich má 160 mil. a v roce 2050 jich bude mít 360 milionů. Podobný scénář platí i pro další africké země, např. Egypt. Protože kontinent tolik lidí neuživí, valí se už dnes hordy černochů do Evropy - viz migrační krize, či spíše stěhování národů. Kam se ale odstěhujeme my? Černoši a Arabové do Evropy nepatří, tady jsme doma my. Vy nevidíte, co se děje v Německu, ve Francii, v Británii, v Itálii, v Řecku? Pokud tedy charita a pomoc rozvojovým zemím, tak jedině formou zavádění antikoncepce a výchovou k plánovanému rodičovství. Když chcete pomáhat, tak prosím MYSLETE PŘEDEVŠÍM NA EVROPU. Kdo bude zachraňovat, až se Evropa zhroutí pod náporem agresivních vetřelců?
DĚKUJI za Vaši odpověď.
Ing. Zdeněk Jelen,
[email protected]
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, pane inženýre. Naprosto chápu Vaši obavu. Ano, i já osobně mám obavy ze současné migrační vlny. Nedívám se na ní ale zkreslenou mediální optikou, politickou propagandou a už vůbec ne cestou hospodské rétoriky občanů, kteří si přepychově žijí v šesté nejbezpečnější zemi na světě. Naštěstí musím říci, že xenofobní anebo nacionalistické výlevy na sociálních sítích zjevně frustrovaných spoluobčanů absolutně neodráží realitu a náladu celé společnosti. Ta se naopak snaží k problému přistupovat racionálně, velmi často i formou přímé pomoci. Věřím, že i Vy osobně někde pomáháte tento pro Vás jistě palčivý problém řešit, většinou to začíná přímým kontaktem s migranty, vyslechnutím jejich skutečných příběhů, návštěvou utečeneckých táborů v Evropě (nejblíže byla možnost například v Rakousku), a končí to soustavným tlakem z pozice voliče na volenou politickou reprezentaci v našich službách, aby se problému účastnila lépe než jen formou sběru politických bodů. Vzpomeňme mj. i na to, jak české migranty zachraňoval v minulém režimu doslova celý svět. Nedlužíme to náhodou světu? Přeji hezký a klidný den.
?
martin prokes
| 12. 12. 2016
diky za vasi praci. vas blog i knihy ctu jednim dechem. vice takovych lidi a jeste jednou diky!
a dotaz? kdy bude dalsi kniha?
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den! Mnohokrát děkuji za Vaše poděkování! To je snad nejlepší hodnocení, které jako lékař mohu dostat. Mise Afghánistán si vede v oblíbenosti docela dobře a její výtěžek opakovaně podpořil Lékaře bez hranic. To mi dává víru, že i případná další knížka o naší práci může být i pro českého čtenáře zajímavá. Čili doufám, že další kniha bude velmi brzy, ještě je potřeba objet nějaké mise a zaznamenat naši práci a nelehké úděly obyvatel, kteří se narodili v místě, kde by se nám třeba žít nechtělo. Ještě jednou díky!
?
michal
| 12. 12. 2016
pravdou je, kdo zachrání nás a taky kam budeme migrovat?
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, asi to není otázka. Například já zachraňovat nepotřebuji a migraci neplánuji.
?
Petr Král
| 12. 12. 2016
Dobrý den Pane doktore. Mám trochu jiný dotaz, než jaký byste asi očekával. Chtěl bych se vás zeptat, jestli si na misích lékařů bez hranic něco vyděláte, jakým způsobem řešíte zdravotní a sociální pojištění a jak přemýšlíte nad svým vlastním zabezpečením nebo zabezpečením své rodiny. Nesmírně si vážím lidí, jako jste vy a tyto otázky mne vždy zajímaly. Věřím, že i spousta mladých lékařů, se po těchto informacích pídí. Předem děkuji za odpověď.
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, díky za dotaz. Pojedete-li na svou čtvrtou/pátou misi jako lékař, dosáhnete téměř magické hranice 1000E/měsíc. Lékaři bez hranic se soustředí zejména na to, aby se pomoc dostala k potřebným lidem. V interních kuloárech kolují o faktu, že máme jednu z nejnižších odměn mezi humanitárními zdravotnickými organizacemi, veselé vtipy. Čili to, co si na misi "vydělám", nepokryje ani z části výdaje mojí rodiny. Motivaci ke spolupráci máme i jinde. Pojištění obecně plyne podle typu kontraktu, který v době mise máme - ať už je to stávající zaměstnavatel anebo samotná organizace Lékaři bez hranic. Během misí se o nás tato organizace i z hlediska bezpečnosti stará velmi komplexně. Pro podrobnější informace je nejjednodušší zajít za mými kolegy do naší pražské kanceláře, případně se s nimi spojit jinak anebo využít obecných informací, které máme na internetových stránkách: http://www.lekari-bez-hranic.cz. Pěkný den!
?
Otakar
| 12. 12. 2016
Dobrý den pane doktore,
Vy vážně nevidíte stav našich nemocnic a obvodních ambulancí, kde slouží přetížení a přestárlí lékaři, mnohdy na odchodu?
Vláda (deset minut po dvanácté) začíná plánovat navýšení počtu lékařů na fakultách - což se projeví nejdříve za pět, šest let.
Sestry jsou mizerně placené, utíkají do zahraničí nebo odcházejí pracovat mimo obor a musí být nahrazovány sestrami z Ruska nebo z Ukrajiny.
Proboha, Vy skutečně preferujete nějakou pomoc v cizině před pomocí našim starým a potřebným lidem, tedy lidem ze země, kde jste vystudoval?
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Rozhodnutí svých kolegyň a kolegů respektuji, opravdu je tady mnoho prostoru pro zlepšení celkového prostředí pro jejich práci, a to je zřejmě důvodem jejich migrace. Nejsem však kompetentní k tomu, abych se k této otázce vyjadřoval. Nemám s koncepcí českého zdravotnictví nic více společného než to, že jsem jedním ze stabilních lékařů v českých nemocnicích již přes 14 let a na plný úvazek. Mé občasné výjezdy na několik týdnů do oblastí, kde není kvalitní zdravotní péče anebo v horším případě vůbec neexistuje, oblastí postižených živelnou katastrofou, hladomorem anebo válkou, kolaps českého zdravotnictví nezpůsobí. A totéž platí pro mé kolegy. Možná se o to raději vracíme do domácích podmínek s vědomím, jakou výsadu máme pracovat jako zdravotníci a jak moc dobře se mají naši domácí pacienti.
?
Ludmila Palatová
| 12. 12. 2016
Rozumím Vám, pane doktore.....a přesto, že v naší zemi ubývá lékařů a sester, chápu že pomáháte kde pomáháte .....Lidé v nouzi a neštěstí, jsou za vše vděčni , hodnoty jsou jinak seřazeny.... Mohu se zeptat co bylo impulsem Vašeho rozhodnutí ????
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Snažím se v životě najít co nejlepší uplatnění znalostí a zkušeností, které jsem získal, a vracet to nějakým způsobem zpět celé společnosti, nejen té české ale i té globální. Myslím si, že obecně k tomu komukoliv stačí, aby byl dostatečně vášnivý ve svém zájmu o práci, kterou dělá, a jistě dospěje dobrých výsledků i zpětné vazby. V ČR skutečně ubývá lékařů, ale není to vlivem Lékařů bez hranic, celkově to nebude více než několik desítek zdravotníků, kteří navíc na mise vyjížději čas od času a většinu času tráví v domácích zdravotnických zařízeních.
?
Jaroslav
| 12. 12. 2016
Zdravím, pane doktore. Už jsem o Vás četl, ale pořád nevím, jak se "kluk" z nemocnice z Hořovic dostane na tak prestižní pozici. Napíšete nám to? Díky za odpověď.
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Moc díky, že považujete práci Lékařů bez hranic za prestižní! Potěší to do jednoho všechny mé kolegy. Jinak já jsem pořád tím "klukem" a neplánuji na tom nic měnit :)
?
Petra
| 12. 12. 2016
Pane doktore,
Trpících a chudých lidí je na světě nejméně 4 miliardy. Domníváte se, že můžeme pomoci všem v chudých zemích nebo jenom někomu? Má ta pomoc nějaký limit?Myslím si, že k bídě a nízké kvalitě života vede především přelidnění v oblastech, kde není pro všechny dost zdrojů vody a potravin nebo jsou zničeny. Proto bych za pomoc považovala opatření směřující ke snížení tamější populace - antikoncepci, sterilizaci, kastraci apod. Evropa není schopná spasit celý svět - celý svět by pak mohl tvrdit, že má na to právo. Ani u zvířat neprobíhá stále nekontrolované množení, protože takový druh by po vyčerpání zdrojů zanikl. Pomoc rozvojovým zemím už probíhá mnoho let, ale situace je stále horší a nakonec jejich problémy zasáhnou i nás a naše pomoc ustane tak jako tak.Mají přece své vlády, které by se o ně měly postarat v dané lokalitě.(Tím nemyslím velké přírodní katastrofy) . Podle přírodních zákonů žádný strom nenaroste až do nebe, ale v určitém bodě se díky gravitaci zastaví. Když se zastaví přísun peněz od daňových poplatníků a dárců , protože Evropa bude zaplavená muslimskými invazisty, jak a komu budete pak pomáhat?
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, nedovedu posoudit, nakolik je obecně pomoc rozvojovým zemím efektivní. Ale zcela jistě posoudím, jak jsme v tomto ohledu efektivní my - Lékaři bez hranic. Mimo jiné ve většině našich projektů soustředíme nemalou energii na práci s místní populací ve smyslu osvěty. Zcela logicky tedy narážíme na otázky kontroly reprodukce, ale také sexuálního násilí zejména ženské populace anebo prevence přenosu pohlavních chorob. Je to pro nás stejně důležitá otázka jako přímá pomoc lidem v ohrožení života. Naše projekty jsou svým rozsahem velmi komplexní, pestré a celkově mají vést ke zlepšení kvality života a zdraví populace, které právě pomáháme. A mezi to patří i věci, které zmiňujete. A to vše děláme zejména tam, kde se vyskytuje většina migrantů - tedy těsně za hranicemi jejich domovských zemí. Je přirozeností člověka, že se chce vrátit do prostředí a kultury, ve které vyrostl. Tím snad odpovídám i na Vaši závěrečnou poznámku. Můžete nám v tomto ohledu pomoci a více se o dané problematice dozvědět.
?
Elous
| 12. 12. 2016
Ráda bych se zeptala, kolik máte v týmu žen a jak se osvědčují v extrémních podmínkách. Berete i zdraovtnís estry? Zdravím a děkuju
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Možná Vás překvapí, že žen je v našich týmech zahraničních spolupracovníků o něco více než polovina. Zdravotní sestra je jedním z nejžádanějších profilů a tedy pokud jste to i Vy sama, neváhejte se přihlásit :) Můžete tak učinit v naší pražské kanceláři anebo postupovat jednoduše přes internetové stránky: http://www.lekari-bez-hranic.cz. Děkuji za otázku a sympatie, předávám všem svým kolegyním a kolegům!
?
Sandra
| 13. 12. 2016
Dobry den , tato prace by me lakala jen z duvodu ziskani zkusenosti a zazitku ze kterymi bych se v civilizovanem svelte nesetkala. Na druhe strane je ale pravda, ze Tyto rozvojove zeme v mnoha pripadech spolehaji na pomomoc Jak ekonomickou tak zdravotni ze zahranici. Nektere jsem z nich navstivila a pracovala jsem take v rozvojovych zemich.
V mnoha pripadech to na me Delalo dojem, /vyjimky jsou prirodni katastrofy/, Ze lide napriklad aby si sami neco vypestovali tak radeji cekaji az Jim prijde pomoc z Ekonomicky vyspelejsich statu. Ve srovnani s nimi my pracujem mnohem vice a man obavy aby nam tyto problematicke zeme nasi vyspelou spolecnost neznicili!!!
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den. Děkuji a otázku anebo spíše postřeh. Není to jen o lidech, ale také o přístupu těch, kteří se jim snaží pomoci. Lékaři bez hranic mají jednoduchou filozofii a strategii. Vždy pracujeme s týmy místních lidí, kteří si zpočátku pod naším dohledem a poté již zcela samostatně řídí vybudované projekty. Příkladně pokud vybudujeme novou nemocnici na zemětřesením zničeném Haiti, nabereme do ní zejména místní personál (a nejen zdravotnický), předáme zkušenosti, postupně se namísto "hands on" věnujeme již jen supervizi projektu a pokud se vše podaří, projekt předáme do místního zdravotnického systému, abychom se posunuli tam, kde jsou potřebnější. Tohle děláme přes 40 let a sám jsem měl možnost zhodnotit, že je to velmi efektivní.
?
Jiří Císař z Ústí nad Labem
| 13. 12. 2016
Vážený pane doktore Šebku,
děkuji vám za práci, kterou vykonáváte i přesto, že vidíte do financování
nadacemi. Prosím, je-li to možné, alespoň o odhad, jakým poměrem je
rozdělována mnou odeslaná stokoruna nadaci mezi pracovníky této
organizace, nákup prostředků a jejich doprava k potřebným a efektivní
částka, kterou bude jakkoliv podpořen jeden z potřebných?Děkuji a vydržte! J.C.
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, děkuji za otázku. Opravdu je důležité, aby si každý správně vybral, kam chce svou podporu nasměrovat, aby byla co nejefektivnější. Pokud je příjemce daru transparentní, pak si přečtete v jeho výroční zprávě mj. i to, jak se přijaté dary rozdělily. Lékaři bez hranic globálně dosahují excelentního poměru, kdy více jako 80% procent získané pomoci dorazí k potřebným. Většina zbylé části slouží na podporu aktivit, které motivují naše dárce, a jen zlomek z celé částky potřebujeme pro vlastní provoz. Tedy z Vaší strokoruny to bude až 82 kč pro potřebné. Pyšníme se jedním z nejvyšších "social ratio" napříč neziskovými a dalšími organizacemi. Děkujeme za podporu!
?
Zuzana Petráňová
| 13. 12. 2016
Dobrý den, nemám dotaz - pouze s údivem čtu dotazy ostatních. Pan doktor na misích pracuje jako "válečný chirurg".... Válka je válka a utrpení ať je kdekoliv je prostě utrpení. Evropa se nedá izolovat a žít si svým vlastním životem bez souvislosti s ostatním světem nejde. Válka, hlad, strach to nás míjí, ale neznamená, že není. Lékař ať pracuje kdekoliv, pracuje-li dobře, zašlouží úctu. Tak jako každý, kdo svou práci vykonává svědomitě. Děkuji
MUdr. Tomáš šebek
Dobrý den, děkuji za podporu, za sebe a hlavně za ostatní kolegy, kteří se snaží o totéž - prospěch pacienta.