reklama

Tichý zloděj: Připraví vás o pohyb

Mladí ležáci z lenosti, staří ležáci z nemohoucnosti, dalo by se opravit staré české úsloví.  Pohyb a strava v mládí jsou totiž prevencí proti osteoporóze. Tento tichý zloděj kostí ročně v tuzemsku přepadá 700 tisíc lidí.

Foto: Profimedia.cz

Mladí ležáci z lenosti, staří ležáci z nemohoucnosti, dalo by se opravit staré české úsloví.  Pohyb a strava v mládí jsou totiž prevencí proti osteoporóze. Tento tichý zloděj kostí ročně v tuzemsku přepadá 700 tisíc lidí.

Osteoporóza - neboli řídnutí kostí,  je nebezpečná svou plíživostí a zpočátku takřka nulovými signály. Ozve se nejčastěji bolestí v zádech, jíž málokdo věnuje patřičnou pozornost. Pak přijde náhlý úraz, po jehož následcích 20 procent lidí umírá do jednoho roku , dalších 50 procent z přeživších zůstává do konce života handicapováno - jsou nepohybliví a trápí je kruté bolesti.

Rizikové zlomeniny

Osteoporóza je systémové onemocnění skeletu, vedoucí ke zvýšené křehkosti kostí a ke zlomeninám, často samovolným.  Proto se jí říká „tichý zloděj kostí" a většinou se projevuje u lidí starších 50 let.

„Hlavním důvodem, proč je osteoporóza nebezpečná, jsou zlomeniny. Řídnutí kostí probíhá často skrytě a prvním příznakem je právě až zlomenina. Nejzávažnější důsledky mají zlomeniny stehenní kosti a obratlů, nepříjemné a časté jsou ale také zlomeniny předloktí," vysvětlil MUDr. Vít Šmajstrla z ostravské kliniky Bormed.

Ročně prodělá osteoporotickou zlomeninu krčku stehenní kosti 14 tisíc žen a 7 tisíc mužů. Za posledních 20 let se tak jejich počet zdvojnásobil.

Začněte se léčit včas

V ČR osteoporózou trpí téměř půl milionu žen a 200 tisíc mužů. I přes veškerý medicínský pokrok počet nemocných v tuzemsku meziročně vzrostl .  Léčí se však pouhý zlomek postižených.

Zatímco před 20 lety byla osteoporóza prakticky neléčitelná, v současnosti může řada odborností (osteologové, gynekologové, ortopedi, revmatologové, internisté) osteoporózu diagnostikovat a léčit. Ideální je jejich spolupráce u komplikovaných případů se specializovanými pracovišti - osteocentry.

V průběhu října při příležitosti Světového dne osteoporózy si mohli lidé nechat změřit na Centrech zdraví po celé republice hustotu kostí přístrojem, který se jmenuje denzitometr. Dejte si změřit kosti i vy, ať víte, na čem, jste, a můžete se včas začít léčit.

Riziko osteoporózy lze nejvíce ovlivnit v dětství a mládí, především stravou, která by měla obsahovat vápník a látky, které jsou důležité pro ukládání vápníku do kostní hmoty. Nezanedbatelnou položkou, jak si vytvořit dobrý kosterní základ, je pohyb na čerstvém vzduchu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama