reklama

Tejpy: Zázrak, nebo riziko? Pásky nejsou pro každého

Tejpy - pásky v zářivých barvách na bolavý sval, šlachu nebo kloub - se staly tak populární, že jejich aplikaci už nabízí i v salónech krásy. A v tom je právě jejich nebezpečí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Tejpy - pásky v zářivých barvách na bolavý sval, šlachu nebo kloub - se staly tak populární, že jejich aplikaci už nabízí i v salónech krásy. A v tom je právě jejich nebezpečí.

Jejich působení je jednoduché: speciální pružné pásky se aplikují na nataženou kůži. Po narovnání se páska smrští a svým tahem nadzvedává kůži, pod níž se vytvoří prostor. Ten se lépe prokrvuje, zvýší se také tok lymfy a sníží se tlak na receptory bolesti.  Přitom neomezuje rozsah pohybu kloubů jako jiné fixační metody.

Profíci profíkům

Módní frajeřinka, známá ze sportovních přenosů v televizi, a její zdánlivá jednoduchost vybízí k následování - ať už někde v krámku na rohu, nebo dokonce svépomocí doma. Tejpování však bylo vyvinuto pro profesionální sportovce a patří do rukou odborníkům. Páska tělu totiž "ukazuje", kam až může při pohybu zajít. Při neodborném zacházení si tak můžete spíš uškodit.

Doporučujeme: Téma: Rehabilitace

Tejpování se tak stalo nejpopulárnější a nejrychleji se rozvíjející metodou rehabilitace a fyzioterapie. Právě tam byste se minimálně na začátku měli naučit správnému postupu. Jen zkušený odborník totiž dokáže správně stanovit míru potřebného zásahu do ladění svalového napětí a celkový dopad na organismus.

Kdy se tejpy pro vás nehodí

Překážkou jsou například otoky, pocházející z chorob srdce, ledvin nebo jater. Na páskování, zvané někdy také kinesiotaping, také zapomeňte, pokud máte bakteriální nebo virovou infekci s horečkou. Překážkou jsou také kožní problémy včetně spálenin ze sluníčka a drobných poranění.

Pozor také při aplikaci pásky na bradavice a mateřská znaménka. Bez dohledu fyzioterapeuta by se do tejpování neměli pouštět ani těhotné ženy nebo pacienti s cukrovkou. A  je třeba dbát i na to, abychom nepřekročili doporučenou dobu nošení, což je pět až sedm dní.

Nehodí se sice pro nemocné s rakovinou, ale naopak ženám po odstranění prsu dokáží pomoci významně.

Prodlouží účinky masáže

Metoda byla vyvinuta japonským chiropraktikem Kenzo Kasem pro rychlejší hojení tkání. Tejpy dokážou předcházet svalovým křečím a poraněním. Řeší například bolesti v úponech typu tenisový loket či skokanské koleno.

Tejpy svým stahem nadzdvihnou pokožku, zmírní bolestivost a ve svalu se zvýší kapilární a lymfatický tok. Následně se zmírní chronické i akutní bolesti, zlepší se centrace v kloubu a sval nebo kloub se při rehabilitaci uvede do správné polohy. Výhodou je to, že dokáže prodloužit efekt po masáži.

Tejpy nejen pro sportovce

Pacientům účinky tejpování přináší snížení bolesti a prohřátí oblepené oblasti. Poskytne kloubům oporu a aktivuje svaly i celé svalové skupiny.

Navíc také podporuje hojení, odstraní otok, a dokonce i modřiny, napomáhá prokrvení, aktivuje oslabené svaly a podpoří nebo stabilizuje klouby. Umožní také relaxaci přetížené části těla.  

Méně se ví, že umí rovněž podpořit nožní klenbu, nedostatečnou funkci vazů, korigovat vbočený palec nohy a zlepšit vzhled jizev. V akutních stavech pomůže takřka okamžitě, při chronických se efekt dostaví do několika hodin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klouby v létě dostanou zabrat. Které přípravky pomohou?

Hmyz útočí: Braňte se mu

Tloušťka je nakažlivá. Přenáší ji viry s chřipkou

reklama
reklama
reklama