reklama

Těhotenský test znala už Kleopatra. Je dnes spolehlivější?

Jistotu vám dnes dá máloco. Ani těhotenský test ne. V podstatě na tom nejsme o moc lépe než ve starodávné egyptské říši.

Foto: Thinkstock

Těhotenské testy se dnes dají koupit nejen v lékárně, ale i v drogerii nebo dokonce v supermarketu. Za ideálních podmínek použití mají i ty za pár korun vysokou spolehlivost. Výrobci uvádějí až 99 procent, ale i to jedno procento může znamenat hodně. 

Může vzbudit falešné naděje v případě, že po miminku toužíte. To je dnes asi častější případ vzhledem k tomu, že před nežádoucím početím se chrání antikoncepci každá druhá žena v plodném věku a tisíce dalších mají potíže s plodností. Může nás ale také zaskočit, pokud otěhotnění přišlo nevhod.

Hormon, který vše prozradí

Těhotenský test je založen na imunitní reakci lidského choriového gonadotropinu (hCG). Tento hormon začíná produkovat zárodek placenty už v okamžiku oplodnění. Jakmile je oplodněné vajíčko implantováno do dělohy, produkce hCG prudce vzroste. Během pouhých 24 hodin zdvojnásobí své množství. Hormon hCG se ukáže v krvi a o něco později i v moči ženy. 

Patent na těhotenský test z moči byl vydán roce 1980 v Británii, ale jeho princip využívala zřejmě už Kleopatra - nejstarší záznamy z moči se datují do roku 1350 před naším letopočtem.

Tehdy zjišťovaly egyptské ženy svůj stav močením na semena pšenice a ječmene po dobu několika dnů. Pokud semena pšenice začala klíčit, žena byla pravděpodobně těhotná. Vyklíčení ječmene pak naznačovalo narození chlapce. Pokud pšenice ani ječmen nevyklíčily, žena těhotná nebyla.

Kdy se test splete? 

I když to zní jako pohádka, v roce 1960 vědecká zkouška močení žen na pšenici a ječmene potvrdila v 70 procentech pravdivost těchto testů. Ještě zajímavější však je, že při močení mužů na toto obilí nikdy k vyklíčení semen nedošlo. Tento způsob zjišťování těhotenství brzy převzali Řekové, Římané a Arabové, v Evropě se objevil až v 17. století.

Dnes bychom se na tento způsob spolehnout asi nechtěly, ale i míru spolehlivosti dnešních testů můžeme "sestřelit" o spoustu procent nesprávným použitím, nebo lépe řečeno, použitím v nevhodném okamžiku. Těhotenství z něj poznáme nejdříve po čtvrtém týdnu od poslední menstruace.

Nesprávný výsledek bývá častěji ten negativní. Může jej způsobit: 

  • Pokud se před testem hodně napijeme a moč je pak příliš zředěná.
  • Užívání močopudných léků nebo antihistaminik proti alergiím.
  • Pokud k otěhotnění došlo později, než si žena myslí. Lékaři proto doporučují provádět domácí těhotenský test z moči nejdříve v den očekávané menstruace anebo po jejím vynechání.

Proto se doporučuje zopakovat test znovu po dvou až třech dnech.

Falešné naděje způsobí i cysty

Falešně pozitivní výsledek je sice méně častý, ale zato může mít více příčin: 

  • když jsou v těle zbytky hormonu hCG po prodělaném potratu (spontánním nebo umělém) nebo zamlklém těhotenství
  • při užívání léků na vyvolání ovulace (také obsahují hCG)
  • při cystách na vaječnících
  • při nádorových onemocněních

Test také nepozná, zda se zárodek vyvíjí v děloze nebo mimo ni, takže je vždy třeba pomyslet i na možnost mimoděložního těhotenství. Nezapomeňte ani na neúprosnou statistiku: Podle ní až pětina všech raných těhotenství skončí spontánním potratem, který se ale projeví jen jako silnější nebo opožděná menstruace

Vsaďte spíš na krev

Spolehlivější než testy z moči jsou těhotenské testy z krve, které se také dají provádět doma - stačí se píchnout do prstu. Jinak je určitě provedou v gynekologické ordinaci, pokud tam přijdete s problémem, že vám vynechala menstruace. 

Už po pouhých osmi dnech prozradí oplodnění volně prodejný těhotenský krevní test ZAPTM hCG Innova Pharma. To je druhý až třetí den po uhnízdění vajíčka v děloze, což je o několik dní dříve než z klasického těhotenského testu z moči díky tomu, že hladina hCG  je v krvi vyšší než v moči. 

Důvodů, proč si ženy přejí dozvědět se o svém těhotenství co nejdřív, je mnoho. A kupodivu zůstávají vlastně stejné jako v Kleopatřiných dobách...

reklama
Doporučené recepty
    reklama