reklama

Tasemnice může být i ve svíčkové. Parazité zaplavili ČR

Když si objednáváme oblíbený tatarák, ani nevíme, jak moc riskujeme. O tasemnici se dlouho mlčelo, zdálo se, že toto nebezpečí patří do minulosti. Opak je pravdou - na severní Moravě se šíří nákaza a je jen otázka času, kdy se podobné případy objeví i jinde. A parazitů napadajících člověka je víc!

Foto: Thinkstock

Když si objednáváme oblíbený tatarák, ani nevíme, jak moc riskujeme. O tasemnici se dlouho mlčelo, zdálo se, že toto nebezpečí patří do minulosti. Opak je pravdou - na severní Moravě se šíří nákaza a je jen otázka času, kdy se podobné případy objeví i jinde. A parazitů napadajících člověka je víc!  

Přítomnost tasemnice v těle signalizují články těla tohoto cizopasného červa, ale definitivně se prokáže po laboratorním vyšetření na hygienické stanici. Loni jich například na celou Českou republiku připadalo šest, ale odborníci se domnívají, že je to pouze nedostatečným přehledem a kontrolou.

Jak tasemnici poznat?

"Konzumace syrového masa je obecně velmi riziková," uvedla pro Aktuálně.cz vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková. "Ani u pravé svíčkové, která je cenově daleko dražší, nemáte stoprocentní jistotu," připomněla také.

Jak tasemnici poznat? Články tasemnice bezbranné (pokud si pamatujete, jak vypadala ve školních sbírkách, naložená ve formaldehydu, rozhodně vám "bezbranná" připadat nebude) připomínají nudle a mají krémovo-narůžovělou barvu.

Čtěte také: Tasemnice se dál šíří. Na Opavsku je už devět případů

Sama tasemnice může měřit i několik metrů a žije ve střevech. Mírné břišní potíže (nechutenství, nevolnost, průjem, kvůli nimž ji někteří šílenci používali jako svéráznou redukční dietu), které způsobí, nejsou tím nejhorším. Určité druhy mohou napadat mozek. Projevují se křečemi, bolestí hlavy, poruchami vidění a psychickými poruchami. A ano, na konci může být i smrt, i když řádově jde spíš o roky než o měsíce přítomnosti v organismu.

V ČR chybí léky proti parazitům

Velkým problémem v ČR je léčba. U nás není k dispozici účinný lék, který se tak musí objednávat ze zahraničí. "Nejde jen o tasemnici, kde můžeme počkat jeden dva tři dny nebo týden, protože tam nepředpokládáme, že by v té době došlo k nějaké vážné zdravotní komplikaci. Ale jsou jiné parazitární nákazy, které se mohou dovézt z tropických zemí, a tam bychom potřebovali zasáhnout rychleji a ten preparát prostě chybí," míní MUDr. Petr Kümpel,  primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Náš tip: Invaze parazitů v ČR: Jaké jsou příznaky?

To je totiž další velký problém - česká medicína se už léta tváří, jako by parazité byli dávno vyhubeni, a na opačná tvrzení, obzvlášť z řad alternativních léčitelů, reagují velmi podrážděně. Příkladem může být tento článek na Zdraví.

Děti jsou prolezlé červy

Lidé proto vůbec nevědí, že nějaké parazity mají ať už sami, nebo jejich děti. Přitom podle odhadů Světové zdravotnické organizace se například roupem dětským nakazí aspoň jednou až 80 % dětí v dětských kolektivech. V sousedním Německu se mluví o tom, že nakaženo může být až každé druhé dítě. Jen u nás se mlčí...

Podle všeho jsou v ČR například desetitisíce dětí s jinými druhy cizopasníků. Nákaza roupů nebo škrkavek i jiných druhů zvířecích parazitů se přenáší špatnou hygienou, na pískovišti, doma od zvířat a podobně.

Jak poznat škrkavky a roupy?

Především svěděním u konečníku. Například škrkavky o sobě dávají vědět škrundáním v žaludku a trávicím ústrojí, nadýmáním, plynatostí. Je-li jich mnoho, mohou vést k ucpání střeva a zácpám. Vajíčka lze spolknout s nemytou zeleninou.

Roup dětský vyvolává nevolnosti a průjmy, snadno proniká stěnou střeva do cévního systému, a tak může způsobit hemeroidy, ženské výtoky, záněty močového měchýře, dokáže ucpat žlučovod… Paraziti bývají prapříčinou zdravotního problému: poškodí tkáně a na oslabené místo nasedají viry a bakterie. 

Odčervujte děti jako psy!

Vedoucí Národní referenční laboratoře pro parazity  Věra Tolarová ve své práci upozorňuje také na šířící se výskyt tenkohlavce lidského - proti roku 2000 se jeho výskyt zvýšil o 216 %! Tento relativně malý parazit (asi 1 cm) se živí krví a tkání ve střevech a snižuje tak imunitu.

Není divu, že někteří odborníci radí lidem, aby se pravidelně odčervovali stejně, jako odčervují své zvířecí mazlíky. Problém je však právě v tom, že v ČR prakticky nejsou příslušné léky. Jediný dostupný Vermox nezabírá na všechny druhy a ani není stoprocentně účinný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

MUDr. Jonáš: Parazitární šílenství zachvátilo Česko 

Holení na intimních místech způsobuje bradavice

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

reklama
reklama
reklama