reklama

Tarot může často napovědět kousek budoucnosti

To co má přijít, co se na nás chystá - prostě a jednoduše osud - zajímá každého z nás. Tarot může napovědět

výklad z karet
výklad z karet | Foto: Isifa/Thinkstock

Na světě existuje veliké množství systémů, které dávají člověku možnost nahlédnout do budoucna. Tarot je jedním z nich. Je to systém nejasného původu, jehož vznik mnozí experti datují do období pozdního středověku, ale někteří autoři jej kladou hluboko do starověku.

Podstata tarotu

Základ tohoto systému spočívá v kartách, jejich výkladu. Rozlišujeme tak zvanou "velkou arkánu" a "malou arkánu". Velká arkána čítá 22 listů karet, malá arkána pak je složena z 56 karet. Nejde o běžné hrací karty (podle nichž lze rovněž nahlédnout do osudu člověka), je to výlučně věštecká pomůcka. Existuje několik systémů při výkladu tarotu a také jeho výtvarné ztvárnění se od sebe liší, některé tarotové karty jsou vyhotoveny ve strohém, sériovém stylu, jiné představují samostatná umělecká díla od renomovaných výtvarníků.

Ve velké arkáně tarotu nacházíme karty nazvané například "blázen", "smrt", "vůz", "císař", "císařovna", "hvězda" , "ďábel", "věž" a podobně, malá arkána je rozdělena do čtyř skupin po čtrnácti listech. Tyto skupiny se nazývají "meče","poháry", "hole","disky". Jednotlivé listy jsou označeny ve všech skupinách analogicky - například první karty jsou spojeny s názvem "rytíř" - rytíř mečů, rytíř pohárů, rytíř holí, rytíř disků.

Výklad tarotu

Tarot se vykládá podle zažitých zvyklostí, v podstatě jej v základu může vyložit každý podle vypracovaných návodů. Nicméně je daleko lepší, účelnější, když se ho chopí osoba nejenom zběhlá v jeho výkladu častým výkonem této činnosti, ale rovněž citlivá, disponovaná k věštění i jinak než pouhou zkušeností. Ta se pak napojí na tazatele a je schopná mu říci o běhu jeho života daleko více než prostý "vykonavatel" věštby.

Tarotová věštba zapadá do podobných věšteckých úkonů (čínský I ťing, výklad běžnými hracími kartami a podobně) a je navázána mimo jiné na tak zvaný princip synchronicity, jak o něm hovořil C.G. Jung. Jde o to, že na našem světě - je možný výklad Jungových myšlenek - je všechno svázáno dohromady jednotící linií a ten, kdo to umí, dokáže „číst" ze zástupných obrazů a konfigurací vytvořených na základě volby konkrétního činitele daleko více informací, než je v takových obrazech či vzorcích na první pohled obsaženo.

Online verzi tarotových věšteb můžete si můžete vyzkoušet na AstroCafe

 


reklama
reklama
reklama