reklama

Superpotraviny: Exotiku v klidu nahraďte domácími zdroji

Stačí lžička - a budeme zdraví jako řípa. Řeč je o superpotravinách, a právě řepa k nim právem patří. Cesta ke zdraví vede i přes české superfoods.

Foto: Thinkstock

Superpotraviny jsou celosvětovým hitem. Obsahují mimořádně vysoké množství živin, jako jsou antioxidanty, živé enzymy, vlákninu, minerály. Tím jsou pro lidský organismus prospěšnější než jiné. Kolik a jaké opravdu potřebujeme? Nebo je to jen nová móda? 

Takzvané superfoods své léčivé schopnosti projevily již před tisíci lety, většinou v místech, kde přebývaly starodávné civilizace. Tajemství velkého obsahu živin je většinou spojen s drsnými podmínkami, ve kterých musely růst. Například pouště, vysoká nadmořská výška či tropické pralesy. Většinou se tak doporučují exotické plodiny. 

 Nejznámější superhrdinové

  • Nepražené kakao - nejbohatší plodina na antioxidanty, která zároveň tělu dodává řadu vitamínů a minerálů. Navíc dokáže navodit dobrou náladu, pocity štěstí a spokojenosti a má lehce afrodiziakální účinky.
  • Lucuma – ovoce stařých Inků je vysoce výživné díky mimořádně vysokému obsahu pomalu vstřebatelných sacharidů. Kromě toho je zdrojem karotenů a vitamínů skupiny B.
  • Maca -  neboli "peruánský ženšen“ je výborným zdrojem energie, přirozeně podporuje fyzický a duševní výkon a pomáhá tělu udržet optimální výdrž a vitalitu. Pozor, pro zachování nutričních hodnot se nesmí při přípravě přesáhnout teplota 42 – 25 °C. 
  • Açai -  poklad amazonské džungle je nesmírně populární pro svoje výjimečné nutriční vlastnosti. Je skvělým zdrojem antioxidantů, nenasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9, vápníku, fosforu, beta-karotenu a vitamínu E. Mrazem sušené plody připomínají chuť sušených borůvek, díky čemuž obohatí šťávy, saláty, jogurty nebo dezerty.
  • Goji - neboli Kustovnice čínská - je známá pozitivním působením na podporu imunity. Dalším bonusem je vyrovnání ph v krvi a vysoký obsah betakarotenu.
  • Konopná semínka - pomáhají proti hormonální nerovnováze či problémech s vlasy, nehty nebo pokožkou. Blahodárně působí zejména díky esenciálním mastným kyselinám, které stabilizují produkci hormonů a viditelně zlepšuje stav pokožky. 
  • Chia semínka - ne nadarmo se jim přezdívá "semínka běžců“. Málokterá potravina dokáže zajistit tak dokonalou hydrataci organismu. V dávných dobách je jedli Aztékové při dlouhých a náročných výpravách. Podporují psychickou koncentraci i fyzickou výdrž. Obsahují vysoké množství vápníku a mastných kyselin, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit. Hodí se hlavně v období stresové zátěže nebo  když vás čeká velký sportovní výkon. 

Teď už jsou dostupné i ve  formě prášku, který tělo nadopuje účinnými látkami z přírodních zdrojů právě v době, kdy potřebujeme nejvíc síly a imunity. Jsou skvělé na doplnění smoothies, do salátů, jogurtů, dezertů i slaných pokrmů. Vybírat může třeba od značek Iswari, Vitalvibe, Lifefood nebo Naturalis.

Zkuste českou verzi

Dají se použít při vaření nebo dochucování nejrůznějších jídel a během pár sekund jim tak dodají řádově vyšší výživné hodnoty v podobě zdraví prospěšných látek. To zní sice skvěle, ale otázka je, kolik jich doopravdy potřebujeme. A je naše tělo vůbec schopné je absorbovat?  

Experimentovat s novými potravinami může být určitě vzrušující zážitek, ale cizokrajný původ ještě nic nezaručuje. "Mnoho superpotravin je dokonce doma právě u nás, a navíc jsou pro nás přirozenější," připomíná výživová poradkyně Věra Burešová, Podle ní se nemá přehánět nic, tedy ani konzumace superpotravin.  

S visačkou 'made in CR'  se mezi ně řadí třeba dobře známé borůvky, které mají silné antioxidační účinky a jsou doporučovány například při problémech se žílami (praskání žilek, vznik metliček, křečové žíly).

Řepa jako malý zázrak

"Fantastická je ale také obyčejná červená řepa. Je levná, je to typicky česká potravina, je běžně dostupná po celý rok v obchodech a lze ji připravit na mnoho způsobů. Nejen na nechvalně známý salát z červené řepy ze školní jídelny, který nám všem tuto super potravinu doslova znechutil," potvrzuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně společnosti Naturhouse.

Mezi domácí potraviny, které jsou rovněž plné živin, patří také vlašské ořechy či mandle, nebo luštěniny jako fazole, čočka či sója. Zejména bobulovité ovoce jako malin a, ostružiny se podle odbornice úplně vyrovnají exotické konkurenci. Mezi nutriční bomby“ také řadí včelí produkty, které nám pomáhají s imunitou. 

Skvělý je podle Věry Boháčové také mladý (zelený) ječmen s detoxikačními účinky. Překypuje vitamíny, minerály a stopovými prvky, a účinky poznáte přinejmenším na trávení už z pár dnů.

Zelená je dobrá

K populárním zeleným superfoods patří vedle ječmene také chlorella. I o téhle řase se dá říct, je je tady doma, v Asii se pouze úspěšně pěstuje, a proto se  jí někdy říká japonská. 

Chlorella pomáhá harmonizovat žaludek i stěny střev. proto dokáže podpořit celkovou detoxikaci. "Centrum imunity i celkového zdraví můžeme nalézt v trávící soustavě. Od tenkého či tlustého střeva i žaludku se člověk cítí zdravý, či nemocný," potvrzuje Věra Boháčová. 

Superpotraviny tak můžeme vybírat i z  domácích zdrojů, ale i tak to s nimi nemusíme přehánět. A navíc: pokud to přehámíme s nezdravým jídlem a pitím, pak nám ani superpotraviny nepomohou.

reklama
Doporučené recepty
    reklama