reklama

Ženy pod skalpelem chirurga. Podle studie mají vyšší riziko úmrtí než mužští pacienti

Výsledky nové studie upozorňují na to, že ženy čelí o 32 procent většímu riziku úmrtí, pokud operační zákrok vykonává muž-chirurg. U mužských pacientů nebyl nalezený žádný rozdíl.

Foto: iStock

Větší pravděpodobnost pooperačních komplikací, opětovného návratu do nemocnice a dokonce úmrtí mají pacientky, pokud je operuje muž. S těmito závěry přichází studie z Univerzity v Torontu, která v letech 2007 až 2019 zkoumala 1,3 milionu pacientek a pacientů. 

Ženy, které operuje muž-chirurg, trpí o 15 procent více pooperačními komplikacemi a o 32 procent více čelí riziku úmrtí než v případě, kdy jsou na sále v péči lékařky. Když při sledování operovaly muže chirurgyně, data nezaznamenala žádný rozdíl oproti tomu, kdy zákrok prováděl chirurg. 

"Tyto závěry mají pro pacientky reálné zdravotní důsledky, které se projevují v častějších pooperačních komplikacích, opakovaných návratech do nemocnice a v úmrtí v porovnání s muži. Prokázali jsme, že u některých pacientek selháváme," uvedla pro The Guardian spoluautorka studie a epidemioložka Angela Jerathová. 

Výsledky studie byly publikované v lékařském magazínu JAMA Surgery. V komentáři otištěném ve stejném médiu lékařka Andrea Rinerová z University of Florida College of Medicine uvedla, že výsledky jsou alarmující a vyžadují okamžitou akci: "I když neznáme důvody tohoto rozdílu, měli bychom okamžitě jednat. Je třeba zvýšit nábor žen v oboru chirurgie," dodala na závěr. 

Mohlo by vás zajímat: Čeká na odstranění prsou: Na rakovinu zemřela matka i babička. Nechci mít strach, vaječníky už nemám (31. 7. 2020)

Jsem zdravou nositelkou genu BRCA2, na rakovinu mi zemřela babička i maminka, sestra má také onkologické onemocnění, dostala jsem hrozný strach. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama