reklama

Riziko obezity u dětí. Studie upozorňuje na důsledky užívání konopí v těhotenství

Podle americké vědkyně panuje ve společnosti mylná představa, že užívání konopí v těhotenství je bezpečné. Z jejího výzkumu vyplývá, že produkty s obsahem THC i kanabidiolu konzumované během těhotenství mohou mít negativní vliv na pozdější tvorbu tuku u narozeného dítěte. Reaguje rovněž na to, že počet žen v očekávání, které takové doplňky užívají, se zvyšuje.

Foto: iStock

Děti žen, které v těhotenství užívaly marihuanu, se kolem pátého roku života častěji potýkaly s nadměrnou tvorbou tuku a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Vyplývá to ze studie, o které informoval zpravodajský server CNN. Jednalo se o konopné produkty, které obsahovaly psychoaktivní látku tetrahydrokanabinol, nebo-li THC, i kanabidiol, tedy jednu z molekul konopí, která nemá psychotropní účinky.

"Panuje mylná představa, že konopí je bezpečné," uvedla autorka studie Brianna Mooreová z Coloradské školy veřejného zdraví. "Některé ženy ho mohou v těhotenství užívat v domnění, že jde o bezpečnou alternativu k jiným lékům, dokonce i k těm na předpis," dodala vědkyně. Studie ale podle ní ukazují na souvislosti mezi užíváním marihuany v těhotenství a nízkou porodní hmotností dětí, problémy s chováním v pozdějším věku nebo obezitou.

Ve Spojených státech, Kanadě a dalších zemí v posledních desetiletích přibývá žen, které během těhotenství konzumují konopí. Analýza více než 450 tisíců amerických žen z roku 2019 zjistila, že konzumace marihuany v kterémkoli stadiu gravidity se mezi lety 2002 a 2017 více než zdvojnásobila.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí předchozí výzkumy ukázaly, že užívání konopí během těhotenství je spojené s abnormálním neurologickým vývojem, autismem, hyperaktivitou, obtížemi s pozorností a dalšími problémy s chováním a kognitivními schopnostmi u dětí.

Autoři poslední studie nalezli u 15 procent ze 103 těhotných žen detekovatelné hladiny různých kanabinoidů, včetně THC. V moči testovaných žen objevili také látku CBD, která je volně prodejná na internetu jako "nepsychoaktivní a bezpečná možnost léčby úzkosti, deprese, spánkových problémů, bolesti, nevolnosti a dalších".

Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv v současné době neexistuje mnoho regulací, takže výrobky CBD mohou obsahovat neznámé množství THC i "pesticidy, těžké kovy, bakterie a plísně". "Na základě toho, co víme, existuje významný důvod k obavám," varoval americký úřad.

Ze studie vyplynulo, že u nastávajících matek, které měly pozitivní test na konopí, byla větší pravděpodobnost, že se jim narodí děti s nízkou porodní hmotností. Tyto děti pak rychle dohánějí svůj prenatální růst mimo tělo matky a mají tendenci k ukládání tukové tkáně. V pozdějším věku čelí také zvýšenému riziku metabolického syndromu, včetně cukrovky druhého typu.

Autoři studie nejprve změřili hladinu konopí u těhotných žen a poté zkoumaly jejich děti, když oslavily páté narozeniny. Vědci dětem změřili tukovou a svalovou hmotu a hladinu cukru v krvi nalačno.

Děti matek, které měly v moči marihuanu, měly "mírně vyšší" hladinu tuku v těle a vážily více než děti, které nebyly vystavené konopí, uvedla autorka studie Mooreová. Vědci u nich také naměřili vyšší hladinu cukru v krvi.

V části Sudet osvobozených Američany mají větší podporu komunisté, říká Jurajda | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama