reklama

Stres vám ničí žaludek: Víme, čím si pomůžete!

Asi víte, jaké to je, když vám něco leží v žaludku. Třeba hromada úkolů, které musíte denně zvládnout, věčně nevrlý šéf a kupa složenek, které se samy nezaplatí. Stres číhá dnes doslova na každém kroku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Asi víte, jaké to je, když vám něco leží v žaludku. Třeba hromada úkolů, které musíte denně zvládnout, věčně nevrlý šéf a kupa složenek, které se samy nezaplatí.  Stres číhá dnes doslova na každém kroku.

Není proto divu, že se tělo časem začne bouřit. Jedním z prvních míst, kde se následky dlouhodobého stresu projevují, je náš zažívací systém. Rozbolí vás žaludek, dostanete průjem, přestane vám chutnat.  Nebo vás naopak přepadne "vlčí hlad", takže sníte všechno, co vám přijde pod ruku, a potom je vám ještě hůř.

Chronická gastritida - zánět žaludku, jímž se stres často projevuje, je nejen nepříjemná, ale také nebezpečná. Bývá totiž označována za možný předstupeň rakoviny žaludku.

Houba proti stresu

K osvědčeným přírodním prostředkům proti vlivu stresu na náš žaludek patří Korálovec ježatý (Hericium erinaceus). Tato houba  umí spoustu věcí. Je tradičním prostředkem čínské medicíny, která ho používá jako podpůrný lék při zánětech, oslabené imunitě a tělesném vyčerpání.

MUDr. Zuzana Vančuříková, která se specializuje na čínskou medicínu, k tomu doplňuje: "Houby obsahují řadu účinných látek, kvalitních bílkovin, esenciální aminokyseliny, řadu polysacharidů, enzymy některé vitaminy a minerály, které jsou schopné v kombinaci příznivě ovlivňovat lidské zdraví. Působí velmi dobře a preventivně. Vždy't byly po tisíce let v Asii používány především na podporu zdraví a pěstování dlouhověkosti.  Dokonce už i výzkumy západní medicíny v posledních letech potvrzují jejich preventivní i léčebné účinky".

Zabírá na vředy i na záněty žaludku

Nejlépe však působí v oblasti trávicího traktu, a to hned několika způsoby. Podporuje činnost žaludku, střev, a také jater, která jako první přicházejí do styku s látkami přijatými z potravy. Obsahuje živiny, které pomáhají regenerovat sliznice a přispívají k léčbě zánětů žaludku a střev.

Blahodárně působí na žaludeční a dvanáctníkové vředy a nezanedbatelnou roli hraje i při léčbě rakoviny žaludku, jícnu a tlustého střeva a také při léčbě rakoviny děložního krčku.

Skvělé výsledky, především při léčbě zánětů, odvádí také v kombinaci s rakytníkovým olejem. Mimo jiné ale korálovec pomáhá i při únavě a stresu. Optimalizuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá udržovat průchodnost cév. Zároveň funguje jako spolehlivá prevence před následky příliš tučné stravy a trávicích potíží spojených se stresem. Více informací najdete na terezia.eu.

Přitom také chrání slinivku, kterou poškozuje konzumace jednoduchých cukrů (najdeme je hlavně v pečivu, sladkostech nebo ovocných džusech). Jako bonus stimuluje i nervovou soustavu, takže nás vlastně chrání před nepříznivými vlivy stresu hned dvakrát..

Zázračný rakytník sbírejte i po prvních mrazech

Konec problémů s trávením

Korálovec je hojně využívaný čínskou medicínou pro podporu imunitního systému. Tradičně se však využívá spíše jako podpůrný prostředek u celkové tělesné vyčerpanosti a při různých zánětech. Nejlépe působí v oblasti zažívacího traktu.

Ing. Ivan Jablonský, uznávaný mykolog, k tomu dodává: "Jedno z tradičních užití korálovce je právě při zánětu žaludku Předpokládá se antibakteriální působení derivátů cyathanu obsaženého v houbě proti bakterii Helicobacter pylori, protože ta je hlavní příčinou chronické gastritidy." 

Doktorka Vančuříková doplňuje  "V tradiční čínské medicíně se o hericiu říká, že je sladké, tedy vyživující, a současně mdlé chuti, vyrovnané povahy a prospívá pěti základním orgánům (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny). Napomáhá trávení, harmonizuje žaludek, podporuje funkci slinivky a doplňuje čich. Pročišťuje, odstraňuje záněty, uklidňuje ducha. Může tak napomáhat léčbě takových příznaků jako je únava, častá nemocnost, nechutenství, tlak, rozpínání a bolesti v oblasti žaludku, současně podporovat myšlení a upravovat nervovou slabost."

Zkusíte to?

Kulovité plody korálovce jsou bílé až světle žluté barvy, dorůstají až 25 cm v průměru a po celé délce je pokrývají ostny. Obsahují vysokou koncentraci draslíku, fosforu, malé množství sodíku a všechny aminokyseliny důležité pro lidský organismus. Dužina, bohatá na polysacharidy a polypeptidy, je měkká a bělavá.

Korálovec ježatý patří mezi jedlé houby, i když svým tvarem připomíná mořský korál. Ač se v orientálních zemích jedná o hospodářsky významnou houbu a kulinářskou lahůdku, u nás jde o takřka neznámou a na pěstování problematickou houbu, dá se však koupit také jako doplněk stravy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čeho budeme litovat před smrtí

Antibiotika přestávají fungovat. Můžeme si za to sami.

Horoskop na celý listopad: Co vás čeká ve vztahu i v práci?

reklama
Doporučené recepty
    reklama