reklama

Návod na zklidnění životního tempa: Jednoduché kroky, které vás zbaví stresu

Někoho stres dohání k šílenství, jiní lidé jsou díky němu schopni dosáhnout výjimečných výsledků. Tak nebo tak, stres vyčerpává, unavuje i vysiluje nás všechny. Vypořádat se s ním není jednoduché, ale zkuste to. Máme pro vás jednoduché tipy, které nijak zvlášť nezasáhnou do vašeho životního stylu, a přitom mají velký efekt.

Foto: iStock

Máte pocit, že je váš život jeden velký "nervák" a úprk za povinnostmi? Je nejvyšší čas se občas zastavit. Přijměte v první řadě, že nejste super žena, která stihne být perfektní na všech frontách.

A hned potom se zamyslete nad tím, jak si nenechat stres přerůst přes hlavu. Mohlo by se totiž lehce stát, že se podepíše nejen na vaší psychice, ale i zdraví.  

Tady je náš návod na každodenní zklidnění: 

1) Smějte se. Nejlepším lékem od stresu, deprese i úzkostí je hlasitý smích. Pěkně od plic. Může to být docela namáhavé, ale každý umí najít něco, čemu se sám pro sebe dokáže zasmát. Dokonce i vzpomínka na situaci, kde jste se pořádně nasmála, vás dokáže uklidnit.

2) Zpívejte. Je dokázáno, že účinky zpěvu zlepšují náladu a uvolňují. Navíc pomůžete správnému dýchání, což poslouží opět jako rychlá antistresová technika. Díky přívalu kyslíku do organismu zklidníte nejen mysl, ale i celé tělo. 

3) Obnovte životní energii. Třeba pomocí jógy. "V důsledku negativních emocí, starostí a stresu vznikají v našem těle nepatrné svalové kontrakce, které vedou k omezení proudu životní energie, její stagnaci či zablokování v určitých oblastech. Vyčerpávají naši energii a tělo zůstává v permanentním napětí," říká terapeutka a cvičitelka Hormonální jógové terapie Jana Černotová. Hormonální jógová terapie (HJT) přináší řadu technik, které představují možnost kvalitního uvolnění a jsou vhodnou přípravou naší rozrušené mysli na hluboký osvěžující a klidný spánek.

"Protože ale terapeutické účinky jsou opravdu velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez, která je zakladatelkou hormonální jógové terapie a praxí se zabývá přes 50 let," radí s výběrem terapeuta Jana Černotová.

4)  Dýchejte. Dechové techniky harmonizující tělo i emoce uvolní svalové struktury, zklidní dech, znormalizuje srdeční rytmus a také zklidní mysl. 

5) Vyzkoušejte sex. Zbavíte se napětí a získáte lepší nadhled pro řešení svého problému. Je jasné, že ve vypjatých chvilkách nemáte na podobné intimity ani pomyšlení. Ale budete překvapena, jak se ve vás promění energie.

6) Nedělejte chvíli nic. Než přijdete domů a začne vám "druhá" šichta, zastavte se a vypněte. Vypijte si kávu v dobré kavárně a pozorujte lidi.

7) Zkouška nanečisto. Pokud máte strach z konkrétní události (např. pohovor se šéfem), vyzkoušejte si ji nanečisto. Situaci pak zvládnete s větším klidem a stres nebude mít šanci.

8) Zjistěte, z čeho stres pramení. "V první řadě je nutné analyzovat podstatu stresu," vysvětluje terapeutka Bio-bachcových esencí, Romana Kotěrová. Jedná se o krátkodobý stres vyvolaný náhlou událostí nebo se jedná o situaci, která mne stresuje dlouhodobě? Pomoci nám totiž mohou Bio-Bachovky ve formě esencí, tělových či interiérových parfémů nebo praktických roll-onů, které nám pomáhají nalézt rovnováhu a zvládnout i krizové a zátěžové období. 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama