reklama

Jóga je cestou seberozvoje bez kouče, říká Václav Krejčík

Kdy si majitel jógových studií Václav Krejčík zamiloval jógu? A co pro něj znamená? Proč je dobré neposlouchat ostatní a řídit se vlastním srdcem?

Foto: archiv PR

Od roku 2002 se naplno věnuje józe ve všech jejích podobách. Čím mu jóga změnila život?

Pamatujete si na den, kdy jste poprvé uslyšel o józe?

Ano, bylo to v mé "éře" sportovních výkonů a touze být dobrý ve fitnessu i aerobiku. Zkusil jsem lekci jógy a málem jsem se zbláznil a musel jsem se přemlouvat, abych z hodiny neutekl. Hýbali jsme zápěstími, dělali malé pohyby a žádná aktivita. Málem jsem vyskočil z kůže.

Kdy jste začal přemýšlet o tom, že se touto cestou vydáte?

Jednou mi můj kamarád představil powerjógu jako způsob cvičení jógových sestav a já se naprosto nadchnul. To bylo někdy 2002 a pak se všechno rozjelo. Bylo to období, kdy jsem v aerobiku a fitnessu trochu vyhořel a už mě to nebavilo. Powerjóga přišla jen tak, vklouzla do mého života a těší mě její společnost stále.

"Ať jde každý svou cestou a nechá prostor ostatním" je vaše motto. Co tím přesně máte na mysli?

Celou cestu powerjógou mi měli různí učitelé a jogíni tendenci vysvětlovat, že to, co dělám já, je špatně a že jen oni to umí dobře. Prostě stále mě toužil někdo omezit, předělat a říci, že jen on to umí lépe a správně. Já si vždy myslel, že člověk praktikující jógu je tolerantní, respektující a přející. Ale to byla představa, ze které jsem už vyrostl, a myslím si, že to tak není. Naopak. Na druhou stranu, podobné situace člověk potkává ve všech oborech, ale v józe mě to překvapilo.

Jste spolumajitel Power Yoga Akademie, několik jógových studií nese vaše jméno, jste členem České komory fitness, zakladatelem Energy Clinic, vydáváte časopis Jóga Dnes a k tomu ještě bohatě publikujete a natáčíte pro Jóga Virtual, YouTube kanál. Jak to všechno stíháte?

Mám pocit, že nemám problém s časem. Jsem člověk organizovaný. V organizaci je zdroj energie a síly. Já plánuji svou práci a především plánuji dovolené, abych všechno mohl zvládnout. Tam odpočívám, tam nabírám sílu a inspiraci a pak můžu naplno pracovat. Ale nejsem workoholik. Mám dostatek volna sám pro sebe, což považuji za nejdůležitější v rámci harmonie mezi pracovním a soukromým životem.

Slučuje se cesta jógy s tím, že pořádáte velké kongresy a maratony?

Ano, slučuje. To jsou jen omezené představy, které panují. Lidská mysl má prostě své limity. Opět zde platí, ať se každý stará sám o sebe a respektuje, pak nám bude všem dobře.

S jógovými lektory se roztrhl pytel. Jak poznat dobrého lektora?

Je třeba ho vyzkoušet. Nedat na doporučení, protože doporučená je individuální záležitost a je třeba, aby si člověk vyzkoušel a pak se rozhodl, zdali mu to v danou chvíli vyhovuje, anebo nevyhovuje. Pak může jít hledat dál.

Bylo těžké dostat se profesně tam, kde jste?

Šel jsem pečlivě a soustavně. Jezdil jsem už za doby aerobiku každý víkend turné po republice. A to dělám i nyní, i když nyní už za rok třeba nejedu 30 měst, ale jen 10-15, ale stále jedu. Mám šikovný tým lektorů, na které lidi chodí rádi. Neměl jsem žádný plán. Jen jsem dělal a dělám to, co mám rád. K tomu se postupně vše napojilo a nabalilo. V tuto chvíli řídím velkou firmu, kde můžeme všichni dělat to, co máme rádi - dává nám to svobodu a přináší zdroj energie.

Jste hlavní školitel v rámci ČR a SR. Znamená to, že na vás záleží, jak kvalitní lektoři u nás budou působit?

Jsem hlavní školitel v rámci Power Yoga Akademie, kde vzděláváme instruktory jógy, kteří získávají českou licenci a také nově i mezinárodní licenci Yoga Alliance. Novým zájemcům předáme odborné teoretické i praktické informace, jak pracovat, jak učit jógu… ale jestli budou dobří, závisí na nich.

Kolik hodin denně cvičíte jógu?

Já cvičím doma každé ráno 20-30 minut. Pak vedu 4 lekce týdně s klienty ve svých studiích v Praze. Do toho některé víkendy trávím na turné po republice nebo v rámci vzdělávacích akademií vyučuji nové lektory jógy v Česku i na Slovensku. Vždycky si lidé představují, že mám od rána do večera jógu, ale to tak není. V podstatě v tuto chvíli je vedení lekcí mým koníčkem a zábavou a má hlavní činnost se týká managementu firmy.

Na podzim minulého roku vám vyšla knížka. O čem je?

Moje knížka se jmenuje Žijte jógu. Jóga je hlavně filozofický systém, může to být pro někoho i víra v sebe sama, v možnosti, které každý z nás má. Já v celé čtyřsetstránkové knížce, kromě praktických rad k dýchání, držení těla a cvičení pozic a sestav, na svém příkladu vysvětluji, jak je možné jógovými technikami přenesenými do běžného života zkvalitnit život. Jóga je cesta seberozvoje bez kouče, kteří jsou v současné době tak moderní. Pro mě jóga znamená radost a klid a také zvýšení výkonu v práci. A to všechno dohromady by mělo tvořit harmonii a rovnováhu.

Co vás čeká v blízké budoucnosti?

Nevím… Doufám, že čas pro další cestu seberozvoje a poznávání.

Láká vás také jógu konečně vyzkoušet? Nebo zkusit jiné lekce, než na jaké jste zvyklá? A třeba i s Václavem Krejčíkem a dalšími profíky z Energy Studia? Máte možnost a dokonce zdarma - až do 4. října v Reebok Experience Store, což je loď, kde se cvičí (a nakupuje) přímo na palubě. Vybrat lekci a zaregistrovat se můžete zde.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama