reklama

"Měřte si obvod pasu." Nová doporučení proti obezitě mohou ublížit, tvrdí experti

Organizace pracující s lidmi, kteří bojují s poruchami příjmu potravy, se obávají, že nová doporučení britského institutu při ministerstvu zdravotnictví ublíží zranitelným jedincům. Orgán prohlásil, že by si lidé měli měřit svůj obvod v pase, výsledek by měl být zhruba poloviční než výška postavy.

Foto: iStock

Přidružený výkonný neresortní veřejný orgán britského ministerstva zdravotnictví a sociální péče, National Institute for Health and Care Excellence (NICE), je přesvědčený, že pokud budou lidé držet obvod svého pasu pod polovinou své výšky, mohou předejít zdravotním problémům souvisejícím s nadváhou a obezitou. Nedávno představitelé NICE oznámili, že britští lékaři budou nabádat obézní pacienty, aby si obvod svého pasu sami přeměřovali. 

Nový předpis se tak snaží v populaci snížit výskyt nemocí spojených právě s ukládáním tuku v oblasti břicha. Jedná se především o cukrovku druhého typu, vysoký krevní tlak, infarkt a kardiovaskulární onemocnění. Podle NICE se může doporučený poměr výšky a obvodu pasu používat také u dětí a dospívajících k předvídání rizika těchto chorob. 

Doporučení institutu sice zdůrazňuje, aby se lékaři nejprve pacientů zeptali, zda s nimi chtějí o své váze diskutovat, a aby přistupovali k problému citlivě, ale podle neziskové organizace Beat může u lidí s křehkým vztahem k vlastnímu tělu podnítit rizikové chování, zjistil britský deník The Independent

"Obvod pasu není jediným faktorem, který rozhoduje o tom, zda je někdo zdravý, či nikoliv. Obáváme se, že lidé s poruchami příjmu potravy si budou přeměřováním pasu vůči své výšce dále ubližovat, aby zhubli nebo změnili své tělesné proporce," varuje Tom Quinn z charitativní společnosti Beat, která ve Velké Británii pečuje o osoby s poruchami příjmu potravy již od roku 1989. 

Fixace na obvod svého pasu může kromě těch, kteří momentálně bojují s poruchou příjmu potravy, ublížit i těm, kteří se s onemocněním potýkali v minulosti nebo mají obecně křehčí vztah ke svému tělu. "Od lidí, které podporujeme a jsou k těmto závažným nemocem náchylní, víme, že to může vést až k jejich rozvoji," zmiňuje Quinn. 

Také Harriet Frewová z Britské asociace pro poradenství a psychoterapii se obává, že předpis NICE může zhoršit negativní sebeobraz jedince a uvěznit jej v bludném kruhu hladovění, zvracení nebo omezování některých potravin. "Lidé s poruchami příjmu potravy se už tak přehnaně soustředí na svůj vzhled jako na zdroj vlastní hodnoty a denně kontrolují, jak jejich tělo vypadá," řekla.

Zároveň si myslí, že takový předpis nebude osoby s nadváhou správně motivovat ke zdravé změně a nezlepší jejich vztah k jídlu. Radí podpořit lidi, kterým by hubnutí prospělo, také psychicky. "Spousta lidí ví, jak jíst a jak cvičit, aby byli zdraví, ale existují překážky, které jim v tom brání. Často je to zajídání emocí, zvlášť pokud si v minulosti třeba prošli s traumatem a jídlo se pro ně stalo způsobem, jak jej zvládat," vysvětluje. 

Od 6. dubna ve Velké Británii také platí nařízení, podle nějž všechny restaurace nad 250 zaměstnanců musejí ve svém menu uvádět kalorickou hodnotu svých jídel. Jedná se o dlouhodobější strategii tamní vlády v boji proti obezitě. Tento krok byl některými kritizován ze stejných důvodů, jako nově doporučený poměr výšky a obvodu pasu. 

Mohlo by vás zajímat: Dolejšová: Vyhrožují mi, že mě zmrzačí, já ale obezitu nepodporuji

Jsme přehlcení dokonalostí, která je nereálná, dívky to může ovlivnit na celý život, upozorňuje autorka projektu Za normální holky Kristýna Dolejšová. | Video: Emma Smetana
reklama
Doporučené recepty
    reklama