reklama

Spočítejte si: Jak dlouho vydrží láska vám?

První máj je lásky čas. Proč je ale biologickou podstatou člověka dáno to, že milenecká láska dlouho nevydrží?

Foto: iStock

Příjemné svědění v břiše, zrychlený tep a náhlé vzplanutí. Láska vzniká opravdu na první pohled. Zamilovat se je prý otázka pouhé pětiny vteřiny. Tak proč je tak složité vybudovat vztah, který něco vydrží?

Prudká zamilovanost trvá jen několik prvních měsíců, respektive tak dlouho, než si náš mozek zvykne na amfetamin FEA (chemicky C8H11N), jemuž se říká hlavní hormon lásky. Vzbuzuje pocity dokonalé extáze, známou "opilost láskou",  čímž se svým účinkem podobá opiátům.

Kdy přijde vystřízlivění?

Během období zamilovanosti jsme tedy pod drogami, které zčásti vznikají a působí přímo v mozku a objevují se i na jiných místech těla, třeba v pohlavních žlázách. Hormon vasopresin, vylučovaný po doteku a sblížení s milovanou osobou, je navíc zárukou monogamního chování.

Proč právě tři roky?

Pokud tedy láska přetrvá první měsíce, po třech letech ji čeká zatěžkávací zkouška. Receptory v mozku přestanou reagovat na hormony, které se v souvislosti se zamilovaností vyplavují. Podle odborníků se tato tolerance objevuje maximálně po dvou až třech letech. Proto není divu, že spousta vztahů končí právě v této době. 

Trvale zakódovaný tří- až čtyřletý monogamní vztah není tedy zřejmě jen náhodný, protože se v tom vzácně shodují statistiky řady zemí různých kultur, náboženství a rozdílných tradic.

Na věku záleží

Pak přichází ke slovu vlastnost, kterou psycholog C. Robert Cloninger nazývá novelty-seeking, tedy touha vyhledávat věci nové. Ta brání nalézt potěšení v každodennosti, v obyčejných věcech, ve stereotypech. 

Studie Australské národní univerzity uvádí, že dobu trvání manželství ovlivňuje věk partnerů, dřívější vztahy a dokonce i to, zda jeden či oba partneři jsou kuřáky. Vědci v rámci průzkumu v letech 2001 až 2007 sledovali bezmála 2 500 párů, buď sezdaných nebo žijících spolu. Zjišťovali, jaké faktory odlišují páry, které spolu zůstaly, od těch, které se v této době rozešly.

Prokázalo se, že pokud je manžel o devět let či více starší než jeho žena, mají dvakrát větší pravděpodobnost rozvodu, než je průměr. Totéž platí o párech, kdy je muži při vstupu do svazku méně než 25 let.

Krizová desítka

I děti ovlivňují trvání manželství. Rozchází se dvacet procent párů, které mají děti z minulých vztahů nebo i ze stejného vztahu, ale před uzavřením manželství. Z britského sociologického průzkumu vyplynulo, že nejvíce vztahů krachuje po deseti letech a jedenácti měsících.

Podle listu Daily Mail čtvrtina ze tří tisíc manželských párů přišla o jiskření, protože se už neobtěžuje vyrazit si s partnerem do společnosti nebo udělat nějaké romantické gesto. Pětina netouží vůbec po sexu s partnerem, zatímco dvanáct procent dvojic si nedokáže vzpomenout, kdy jim partner naposledy složil poklonu.

Sex v centru pozornosti

Po deseti letech a jedenácti měsících už šedesát procent manželských párů nedokáže odpovědět na otázku, proč se vůbec brali.

"Je potřeba mít někoho výjimečného, s nímž lze vystoupit z každodennosti, ale je potřeba také skutečně trochu usilovat o udržení romantiky ve vztahu. A fakt, že v našem průzkumu páry nezmínily sex jen jednou, ale třikrát v desítce nejdůležitějších věcí, naznačuje, že je to oblast, která je po letech v manželství nejvíce opomíjena," komentoval závěry pro list Daily Mail mluvčí seznamovací agentury, která výzkum provedla.

reklama
Doporučené recepty
    reklama