reklama

Sluneční alergie nemusí být od slunce. Vina je v lécích

Stačí vám chvíle na slunci a už se objeví nepříjemná kožní reakce? Pozor, možná se vůbec nejedná o sluneční alergii, jak se domníváte. Důvodů může být víc - zjistěte, co je právě váš problém.

Foto: Profimedia.cz

Stačí vám chvíle na slunci a už se objeví nepříjemná kožní reakce? Pozor, možná se vůbec nejedná o sluneční alergii, jak se domníváte. Důvodů může být víc - zjistěte, co je právě váš problém.

Při alergii se totiž v těle tvoří nadměrné množství protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolají obrannou reakci. V tomto případě však v těle vznikají jiné látky, které působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny pokožky, které se  alergické reakci pouze podobají.

Alergické reakce kůže na slunci

Existuje několik takových typů podráždění:

  • Fotoalergická reakce:  vzniká vzájemným působením UV slunečního záření a určitých rostlin (celer, petržel, citrusové plody, třezalka) či léků (diuretika, antibiotika, antirevmatika).  Pokud některé z nich berete, poraďte se s lékařem o možnostech slunění. Při pravidelném užívání léků se proto vyplatí zjistit, zda nezpůsobují fotoalergickou reakci.
  • Polymorfní sluneční dermatóza: projevuje se pupínky a červenými svědivými fleky. Objevuje se na částech těla, které nejsou zvyklé na sluneční paprsky (dekolt, ramena). Za reakci mohou UVA paprsky a občas pomáhá zvýšit příjem betakarotenu v ovoci a zelenině nebo i v potravinových doplňcích.
  • tzv. akné Mallorka: připomíná běžné akné. Vzniká na kůži vystavované slunečnímu záření ve spojení s užitím určitých chemických látek v opalovacích krémech či kosmetických přípravcích.

Problém způsobují opalovací prostředky

Problém tedy může paradoxně způsobovat i to, co má sluneční alergii zabránit - tedy samotné opalovací přípravky. Pak se jedná o kontaktní alergii. Na řadu složek kosmetických produktů může u člověka vzniknout kožní alergická reakce.

Doporučujeme: Rakovina kůže: Jak poznat podezřelé znaménko?

U opalovacích přípravků by člověk očekával, že hlavním alergenem budou filtry. Ale není tomu tak. Alergické reakce na opalovací přípravky častěji souvisejí s úplně jinými složkami přípravku než UV filtry.

Pokud se alergická reakce na pokožce objeví, je dobré navštívit kožního lékaře nebo alergologa a poradit se s ním o konkrétním použitém opalovacím prostředku. 

Nejčastějším zdrojem alergických potíží bývá parfemace - vadit mohou přírodní i syntetické vonné přísady. Zcela bez parfemace je například Daylong, který se osvědčuje i u vyhlášených alergiků jako bezproblémový prostředek.

Náš tip: 7 tipů pro bezpečné opalování

Dalším známým dráždidlem bývají konzervanty, zejména parabeny. Díky nim se v přípravcích nezačnou množit bakterie, proto je kosmetika musí obsahovat. Některé konkrétní konzervanty mohou lidem s kontaktní alergií vadit.

Jak sluneční alergie léčit?

Připomeňme stanovisko mnohých dermatologů: zdravé opálení neexistuje. Jenže zcela se vyhnout slunečnímu záření ani nejde, a ani by to nebylo zdravé - bez něj by nám chyběl důležitý vitamín D, který potřebujeme pro zdraví kostí a zejména pro celkovou imunitu

Jak tedy podobné kožní reakce léčit nebo jim zabránit?

  • dostatečně pít
  • používat přípravek po opalování (má kůži zchladit a zvláčnit)
  • spálená místa chladit obklady se studenou vodou, chladným černým čajem, octem, jogurtem či tvarohem
  • pokud se objeví puchýře, chladit obklady s převařenou vodou vychlazenou v lednici. Puchýře nepropichovat a rozhodně zajít k  lékaři
  • postižené části těla zakrýt volným oděvem

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Opalování: Tloušťka chrání!

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

reklama
Doporučené recepty
    reklama